Lip Balm Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Anasayfa / Güzellik / Lip Balm Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Lip Balm Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dudak balmı olarak da bilinen lip balm kuru ve çatlamış dudakları yumuşatmaya yarar. Dudaklarda yeni çatlak oluşumunu engeller. Dudakları koruduğu için en çok tercih edilen bakım ürünlerinden biridir. İçeriğinde bulunan vazelin ve balmumu ile dudaklardaki çatlakları engeller. Hatta uçuk sorununa bile iyi gelir.

Hassas dudaklı kişiler içeriğinde doğal maddeler bulunan lip bamları tercih etmelidirler. Lip bamlar güneşin etkilerine karşıda dudaklarınız korur. Dudaklar cildimizdeki diğer bölgeler gibi kendiliğinden nem üretmez buda dışarıdan gelecek olan bir neme ihtiyaç duymasına neden olur. Dudaklarımızın tabakası cildimizin diğer bölgelerine göre daha ince olduğundan dolayı daha hassa bir bakıma ihtiyaç duyar.

Lip Balmı Nasıl Kullanmalıyız?

Piyasada satılan lip balmlar 2 çeşittir. Biri ruj şeklindedir diğeri ise tüp yada minik kavanoz içerisinde yer almaktadır.

Ruj şeklinde olanın kullanılışı daha basit olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Aynen ruj sürer gibi kapağını açıp dudaklarınıza sürmeniz yeterli.

Tüp olanı sürmek de basit ancak dudağınıza uygulayabilmek için ilave bir malzemeye daha ihtiyaç vardır. Örneğin bir parça pamuk. Tüpün içerisindeki lip balmdan pamuğun üzerine döküp o şekilde dudağınıza uygulayabilirsiniz. Parmağınızla alıp dudağınıza sürmeniz çok hijyenik olmayacağı için tavsiye etmiyoruz.

Lip balmların çok çeşitli kokuları vardır. Çeşitli meyve aromaları içermektedir. Hatta maliyeti ucuz olduğu için gerçek meyve aroması kullanılarak üretilmektedir. Tabi bu her marka için geçerli değil o sebepten dolayı almış olduğunuz ürünün içeriğini çok iyi incelemenizde fayda var.

Ayrıca renkli olmaları sebebi ile lip balmlarınızı dudak bakımı için kullanırken ruj sürmenize gerek kalmaz. Renkli tercih etmeyenler için şeffaf lip balmlar da mevcuttur. Fakat lip balmları dudak parlatıcı ürünlerle karıştırmamalısınız. Lip balm görünümlü dudak parlatıcılar dudaklarınıza bakım uygulamaz sadece ışıltılı görünmesini sağlar. O nedenle satın alırken çok dikkat etmeli ve doğru ürünü aldığınızdan emin olmalısınız.

Lip balmı kadın ve erkek rahatlıkla kullanabilir. Sadece kadınlar için üretilmiş bir bakım ürünü değildir. Ve lip balm kullanabilmek için bir yaş sınırı da mevcut değildir. Yine de çok küçük çocuklarda ve bebeklerde tavsiye edilmemektedir.

Dudaklarınızı yazın güneş yüzünden kışında soğuktan korumak için lip balm kullanmanızda fayda var.

Lip balmları gece yatarken kullanmanız da dudaklarınız için çok faydalıdır. Gece boyunca kuruyan dudaklarınızın çatlamasını önleyecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.