Makyaj Yaparken Sıralama Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Güzellik / Makyaj Yaparken Sıralama Nasıl Olmalı?
Makyaj Yaparken Sıralama Nasıl Olmalı?

Makyaj yapmaya yeni başlamışsanız ya da makyaj yaparken sürekli bir karışıklık yaşıyorsanız ve istediğiniz görüntüyü elde edemiyorsanız makyaj yapma konusunda hangi sıralamayı izlemeniz gerektiğini bilmenizde yarar var demektir. Böylece harika bir makyaj yapabilirsiniz.

İşte makyaj yaparken takip etmeniz gereken sıralama:

Nemlendirici

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildinizi nemlendirerek makyaj için hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde öncelikle cildinizi çok iyi bir şekilde temizlemeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Bu sayede makyaj malzemeleri nedeni ile cildiniz kuruyup pul pul dökülmez.

Makyaj bazı

Makyaj bazı genellikle çok fazla önemsenmez ve hep es geçilir. Ancak fondöten kullanıyorsanız daha düzgün bir görüntü için mutlaka uygulanmalıdır. Makyaj bazı sayesinde gözenekleriniz küçülür ve fondöten daha iyi bir şekilde renk eşitlemesi yapabilir.

Göz bazı

Eğer göz makyajınızda far kullanacaksanız mutlaka göz bazı da uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede göz farlarınız daha kalıcı olur. Ve sürdüğünüz rengin pigmentasyonlarını artırarak daha güzel görünmesini sağlar.

Fondöten

Makyaj bazı ile yüzünüzü makyaja hazır hale getirdikten sonra cilt renginize ve cilt tipinize uygun fondöteninizi sürebilirsiniz. Fondöteni sürerken yüzünüzün ortasından dışlara doğru yaymanız daha doğru bir tekniktir.

Corrector

Eğer çok yoğun bir şekilde gözaltı probleminiz var ise bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer ihtiyacınız yoksa bu aşama atlanabilir. Somon rengi bir corrector ile gözaltınızda oluşan morlukları nötrleyebilirsiniz.

Kapatıcı

Makyaj yaparken yapılan hatalardan biride kapatıcıyı fondötenden önce uygulamaktır. Kapatıcıyı kesinlikle fondötenden sonra uygulamanız gerekmektedir. Eğer cildinizde sivilce ve lekeler var ise ya da gözaltı morluklarınız var ise kapatıcı kullanmanız şarttır.

Pudra

Kapatıcı ve fondöteni sabitlemek için pudra uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede daha sonra kullanacağınız ürünler daha kolay uygulanabilir. Transparan pudralar kullanım açısından daha kolaydır. Eğer yağlı ya da karma bir cildiniz var ise pudra sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Far

Kıyafetinize ya da zevkinize uygun renkteki farı süremeden önce ten renginize yakın açık renkte bir farı sürerek bir baz oluşturmanız daha doğru olacaktır. Böylece asıl renginiz daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Eyeliner

Kirpiklerinizin daha belirgin olması için kirpik diplerine eyeliner uygulayabilirsiniz. Bunun için kullanım kolaylığına göre kalem, jel ya da keçe uçlu eyelinerları tercih edebilirsiniz.

Maskara

Maskara ile göz makyajınızı tamamlamış olursunuz. Eğer takma kirpik kullanıyorsanız maskarayı kirpiklerinizi taktıktan sonra sürmelisiniz.

Kontör

Bu aşama yüz şeklinizle ve tamamen tercihlerinizle alakalıdır. Eğer yüz şekliniz oval ise kontör uygulamanıza gerek yoktur. Fakat köşeli bir yüz hattınız var ise oval bir görüntü elde etmek için kontör uygulayabilirsiniz. Kontör için sıcak alt tonlu olmayan bir bronzer kullanmanız gerekmektedir.

Allık

Kontör uygulamasından sonra daha sağlıklı bir görünüm elde etmek allık sürmeniz gerekir. Allığınızı sürerken gülümseyin ve allığı elmacık kemiklerinizin tam üstüne uygulayın. Bu sayede daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcı genellikle elmacık kemiklerinden şakaklara doğru, alnın ortasına, burun ucuna, elmacık kemiklerinden şakaklara, alnın ortasına, burun ucuna, çene ucuna ve üst dudak çizgilerine uygulanır. Yüzünüzde herhangi bir mimik söz konusu değilken bile bu bölgelerin öne çıkmasını sağlar.

Dudak kalemi

Rujunuzun daha kolay sürülmesi ve daha kalıcı olması için dudak kalemi uygulanmalıdır. Eğer dudaklarınız çok ince ise çok fazla abartmadan taşırarak sürebilirsiniz. Böylece dudaklarınız daha belirgin ve dolgun görünür.

Ruj

Rujunuzu kıyafetinize ve genel makyajınızdaki renk tonlarına uygun olarak seçmelisiniz. Rujunuzu dudaklarınızı çok fazla açmadan ve germeden sürerseniz daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.

Makyaj sabitleme spreyi

Bu aşama şart değil ama makyajınızın uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız uygulayabilirsiniz. Ayrıca makyajınıza daha doğal bir görüntüde katmış olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.