Mandalinanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Mandalinanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Mandalinanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Peki, oldukça sevilen bu meyvenin sağlığımıza ne gibi faydaları olduğunu biliyor muyuz?

Mandalina başta C vitamini olmak üzere A, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, lif, demir ve fosfor içermektedir. Bu özellikleri açısından da tam bir sağlık deposudur diyebiliriz.

Mandalinanın Yararları

Bağışıklığı güçlendirir

İçeriğinde bol miktarda C vitamini ve flavonoid bulunduğundan dolayı bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Kış mevsiminde daha çok rastlanan soğuk algınlıklarını önleme tedavisinde büyük bir yardımcıdır.

Hücreleri yeniler

Mandalina B vitamini açısından zengin olduğundan dolayı vücudumuzda DNA ve RNA oluşumunda görev alan yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Kanseri önler

İçeriğinde bulunan folat sayesinde kansere neden olabilecek etkilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanserine yakalanma riskinizi azaltır.

İştahınızı kontrol altına alır

Lif açısından zengin bir meyve olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Böylece gereksiz abur cubur tüketimini engellemiş olur.

Kan basıncını düzenler

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde yüksek kan basıncını önlemektedir. Buda kalp krizi riskini azaltmaktadır. Ayrıca kolesterolünüzün yükselmesine de engel olmaktadır.

Kemik erimesini önler

Mandalinada bulunan potasyum aynı zamanda kemik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan A vitamini de aynı şekilde kemik gelişimine katkı sağlar ve kemik erimesi problemlerinin önünde geçer.

Cildi yeniler

Mandalina içerinde bulunan C vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Göz sağlığına iyi gelir

İçeriğinde bulunan A vitamini göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Katarakt oluşumunu engeller ve gece görüşünü daha iyi hale getirir.

Kan şekerini dengeler

Mandalina içeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde diyabet konusunda da oldukça fayda sağlamaktadır. Kan şekerini dengede tutarak diyabet sorununu en aza indirir.

Mandalina tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Mandalinanın üzerindeki beyaz lifler selülozik maddeler açısından oldukça zengin olduğundan dolayı sindirim sistemi için çok faydalıdır. Ayrıca bu beyaz lifler içeriğindeki pektin sayesinde kolesterolün düşmesini ve kan şekerinin dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır. O yüzden mandalinayı tüketirken bu beyaz lifleri çöpe atmadan birlikte yemelisiniz.

Mandalina çok sağlıklı bir meyve olsa da gün içerisinde 1 porsiyonu yani 2 küçük mandalinayı geçemeyecek şekilde tüketmenizde fayda vardır. Aşırı tüketiminde cilt problemleri, kan şekerinin yükselmesi gibi sorunlar oluşabilir.

Mandalinaların bazılarında çekirdek bulunabiliyor. Yerken mutlaka bu çekirdekleri çıkarmalısınız. Çünkü mandalina çekirdeği apandisit problemlerine sebep olmaktadır.

Mandalina tükettikten sonra kabuklarını da detoks çayı olarak değerlendirebilirsiniz. Mandalina kabuğundan hazırlayacağınız çaylar vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yorgunluk ve uykusuzluk problemlerine de iyi gelmektedir.

Mandalina kabuğu çayı tarifi:

Malzemeler:

1 litre su
2 adet mandalinanın kabuğu
Yarım limon
1 adet çubuk tarçın
5-6 adet karanfil
2 çorba kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

Kaynayan suyunuzun içerisine tüm malzemeleri ilave edip 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra süzgeç yardımı ile bardağınıza koyup ılık ya da tercihe göre soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.