Maske Takarken Gözlük Camının Buğulanmaması İçin Öneriler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Maske Takarken Gözlük Camının Buğulanmaması İçin Öneriler
Maske Takarken Gözlük Camının Buğulanmaması İçin Öneriler

Eskiden sadece gözlüklü cerrahların ameliyat esnasında yaşadığı problemi şimdi gözlük takan herkes günlük hayatında yaşıyor. Koronavirüsten  korunmak amaçlı uzun süredir maske takmak zorundayız. Ama maske takmak gözlük kullanan kişiler için tam bir işkence. Maske nedeniyle verilen nefesin nerdeyse büyük bölümü maskenin içerisinde sıkışıyor ve yukarıya doğru yöneliyor. Ilık nefesinizi soğuk gözlük camı ile buluşunca da buharlaşma meydana geliyor. Özelliklede dış mekanda iseniz ve hava soğuksa.

Bu problemi kısmen de olsa önleyebilmek için bazı önerilerimiz mevcut. Denemeye değer.

Sıvı sabun ile yıkayın

Gözlüğünüzü maskeyi takmadan önce sıvı sabun ile yıkayın. Yıkama sırasında gözlük camınız elinizle ovalayın. Camdaki sabunları durulama esnasında ovmanıza gerek yok. Gözlük camını silkeleyerek üzerindeki suların akmasını sağlayın. Camların kendiliğinden kuruması için bekleyin. Eğer buna vaktiniz yoksa yumuşak bir havlu ya da mikrofiber temiz bir bezle çok fazla ovalamadan kurulayabilirsiniz. Daha sonra maskenizi takıp dışarı çıkabilirsiniz. Bu sayede gözlük camlarınız buharlanmayacaktır. Nedeni ise sabunlu su gözlük camının üzerinde ince bir film tabaksı bırakır ve buda buharlaşmayı engeller. Gözlük camlarınızı yıkarken sadece sıvı sabun kullanın. Diş macunu ya da tıraş köpüğü gibi ürünler daha etkili olabilir diye düşünerek kullanmaya kalkmayın. Bu gözlüğünüzün çizilmesini sağlayabilir.

Maskenizi bantlayın

Bu yöntem özellikle doktorlar tarafından çok sık kullanılmaktadır. Çift taraflı bir bant ile maskenizin üst kısmını burun üstüne gelen bölgesini iç taraftan yapıştırmalısınız. Dış kısmından da bantlayabilirsiniz daha garanti olur ama bu görüntü açısından hoşunuza gitmeyebilir. Nefesiniz maskenin üst kısmından gözlük camlarınıza ulaşamayacağı için buharlanmayı önler.

Buhar önleyici ürünler

Bu gibi sorunlar için özel olarak üretilmiş buhar önleyici spreylerden satın alabilirsiniz. Ama araba camları ya da başka bir amaçla üretilmiş bir buhar önleyici kesinlikle gözlük camlarınızda kullanmaya kalkmayın. Bu gözlüklerinize zarar verebilir. Kullandığınız ürünün gözlük camı için üretilmiş olduğundan emin olmalısınız.

Gözlük camlarına kaplama

Gözlük camlarının üzerine buharı önlemesi için kaplama yapılabiliyor. Eğer gözlüğünüzü yeni alacaksanız bu özellikte bir cam olmasını isteyerek bu soruna çare olabilirsiniz. Eski gözlükleriniz içinde sonradan yapılabiliyor bu kaplama ama gözlük camı bu esnada zarar görebileceği için çokta tavsiye edilen bir durum değil. Ama yeni bir gözlük alırken bu imkandan faydalanmanız çok doğru olur. Özelliklede maske takmak zorunda olduğumuz böyle bir dönemde. Üstelik sadece maske takarken değil sıcak ve soğuk mekan değişikliğinde de gözlük camlarınızın bu ani hava değişimden buharlaşmasını önlemekteler.

Gliserin

Kaygan bir yapıda olan gliserin gözlük camlarının buharlaşmasını önlemede çok faydalı. Gözlük camlarınızı güzelce temizledikten sonra gliserin sürün ve buharlaşmanın nasıl azaldığını görün.

Elma

Elmanın sadece besin olarak değil gözlük camlarınızın buharlaşmasına da faydalı olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Elmayı gözlük camlarınıza sürüp buharlaşmayı engelleyebilirsiniz.

Kağıt mendil

Maskenizin iç kısmına kağıt mendili ikiye katlayarak maske telinin olduğu bölüme yerleştirmeniz buharlaşmayı önleyecektir. Nefesiniz kendine bir çıkış yolu ararken kağıt mendil nemi emecek ve gözlük camlarınıza ulaşmasını engelleyecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.