Maskülen Giyim Tarzı Nedir?

Anasayfa / Alışveriş / Maskülen Giyim Tarzı Nedir?
Maskülen Giyim Tarzı Nedir?

Karizmatik” yada “Maskülen” denilince daha çok erkekler için kullanılan sıfatlarmış gibi gelmekte. Fakat yaşam tarzımız yada tüketim alışkanlıklarımız nedeni ile bu algı biraz kırılmış durumda günümüzde.

Maskülen kelime anlamı olarak erkeksi olarak tabir edilse de konu moda olunca centilmen şıklığı erkekten alıp kadına veriyor diyebiliriz. Yada her durumda eşitliği savunduğumuza göre giyim konusunda da eşitlik istiyor olabiliriz.

Maskülen giyim denilince sadece pantolon-ceket kombini akıllara gelmemeli. Yani yalnızca pantolon-ceket kombini oluşturduk diye bu bizi maskülen göstermez. Kombininiz de bir kurgu olmalı. Seçeceğiniz parçalar birbiri ile uyumlu olmalı.

Maskülen tarz olarak pantolon ve ceket size erkeksi bir hava katarken aynı zamanda çanta, aksesuar yada gözlük gibi tamamlayıcı parçalar ile de maskülen tavrınızı kadınsı çekiciliğinizle tamamlayabilirsiniz.

Örneğin; takım elbisenizin altına giyeceğiniz topuklu ayakkabı ile maskülen tavrın centilmen havasına feminen bir esinti eklemiş olursunuz. Buna en iyi örnek 1960’ların moda dahisi çocuğu Yves Saint Laurent’dir. “Le smoking” isimli tasarımı ile kadınların ikonu olmuştur.

Belirgin yakalı siyah bir gömlek ve düz bir ayakkabıda maskülen giyim için güzel bir kombin önerisi olabilir.

Çizgili pantolonlar, balıkçı yaka kazaklar, boyfriend gömlekler, bol paça pantolonlar maskülen tarzın en önemli parçaları arasındadır.

Maskülen tarzın amacı cinsiyet kalıplarını ortadan kaldırıp eşitlik sağlamaktır. 1930’larda Marlene Dietrich tarafından ortaya çıkan bu akım ancak 30 yıl sonra Yves Saint Laurent sayesinde kabul görmüştür ve bir devrim haline gelmiştir moda dünyasında.

Daha öncesinde erkeklerin tekelinde olan pantolonlar özgürlük sembolü misali kadınlar tarafından da kullanılmaya başlamıştır. O dönemler pantolon giyen bayanlar aykırı tipler olarak kabul edilse de günümüzde artık bu düşünce çoktan ortadan kalkmış durumda. Ayrıca pantolon ile çok daha rahat olabilmemizde ona olan sevgimizi güçlendiriyor.

Günümüzde maskülen tarzı en iyi yansıtan ve en iyi taşıyan isim olarak Victoria Beckham’ı örnek verebiliriz. Eğer bu tarzda bir stil oluşturmak istiyorsanız stil rehberi olarak Victoria Beckham’ı örnek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.