Mavi Saçlı Kız

Anasayfa / Kitap / Mavi Saçlı Kız
Mavi Saçlı Kız

Kitabın yazarı: Burçak Çerezcioğlu

Sayfa sayısı: 288

İlk basım yılı: 1997

Mavi saçlı kız – Okuyucu yorumu:

“Tiyatrocu Mehmet Çerezcioğlu’nun lösemiden dolayı vefat eden kızı Burçak’ın günlüğü. Yıllar sonra bir kitabı 2. kez okumak ama bambaşka hislerle. Okuduklarım ve düşündüklerim değişse de acı ve hüzün hep baki.

İlk okuduğumda henüz 12 yaşındaydım. Burçak’ın öldüğü yaştan bile küçük. O zamanlar kendimden sadece 3-4 yaş büyük birinin o kadar hayat doluyken bunca acıyla yok olup gidişini büyük bir hayret içerisinde okumuştum. Yaşadığı hayata özendiğim anlar olmuştu okurken. Çünkü çocuk aklıydı bendeki de. O yaşta geç saatlere kadar arkadaşlarla takılmak, yurt dışına çıkabilmek, saçını boyatabilmesi ve daha bir dolu şey. Bende büyüyünce bunları yapabilecek miyim hayali. Ve sonrası, ya onun gibi bende yeterince büyüyemeden ölürsem korkusu…

Şimdi üstünden 22 yıl geçti. Şimdiki aklımla okuyunca o küçük kıza sadece üzülebiliyorum. Yazdıkları, hissettikleri o kadar saf ve çocukça geliyor ki. Ve keşke hiç arkadaşı olmasa, keşke evden dışarı dahi çıkmasa, saçı başı iğrenç olsa ama yaşayabilseymiş diyorum. Zamanında özendiğim şeyler aslında çocukça bir yaşammış. Son günleri mutlu geçirmesi adına sunulmuş bir özgürlükmüş. Yıllar sonra farklı bir gözle bakmak iyi geldi. Bazı kitapları ikinci kez okumak her zaman yeni bir bakış açısı sunar insana. Değişim ve büyümek bu galiba..

Onca yıl da geçse eminim ki ailesinin acısı hep ilk gün ki gibidir. Allah onlara sabır versin. Başka da bir şey denmez bu duruma, çünkü evlat acısına sözler kifayetsiz..”

Kitaptan alıntılar:

“Çimenin yeşilinde, Gökyüzünün mavisinde saçlarımı hatırla..”

“Zamanı durduramayız aynı kalsın diye, ama bazı şeylerin değerini daha iyi anlamak bizim elimizde..”

“İnsan üzüntüden nasıl ölmüyor, anlamıyorum…”

“Yüzünü geceye çevir ve yürü. Çünkü mutluluk karanlığın sınırında başlar.”

“Ulaşılmazlık aslında öylesine güzeldir ki, İşte budur isteği tutku yapan.”

“Yalnızlık bazen hoş, ama yalnız bırakılmak çok acı.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.