Maya ile Güzelleşmenin Yolu

Anasayfa / Güzellik / Maya ile Güzelleşmenin Yolu
Maya ile Güzelleşmenin Yolu

Evet, yanlış duymadınız bildiğimiz mayadan bahsediyoruz. Mutfakta hamur işleri konusunda birçok güzelliğe imza atan maya artık güzellik merkezlerinde de çok işimize yarayacak gibi. Cildin pürüzsüzleşmesine çok büyük fayda sağlayan maya güzelleşmenin en kolay yollarından biri haline geldi. Ayrıca sadece cildimize değil saçlarımıza da çok faydalı.

Maya maskesi nedir?

Mayanın içeriğinde bulunan B6 vitamini yüksek oranda protein içerdiği için cilt yenilenmesine büyük katkı sağlıyor. Cildinizin yağ ve nem dengesini korumaya aynı zamanda temizleyip ciltte oluşan akneleri önlemeye yarıyor. Maya maskesinin her türlü cilt yapısına uygun olması da çok büyük avantaj. Uygulama biçimi çok kolay olduğundan dolayı oldukça fazla tercih edilmeye başladı.

Maya Maskesi yapılışı:

Maya maskesini yapmak için 1 yemek kaşığı yaş mayaya ve 1 yemek kaşığı süte ihtiyacımız var. Bu iki malzemeyi birbirine iyice karıştırarak yüzümüze sürüyoruz. Maya karışımı yüzümüzde kuruduktan sonra ılık ve bol su ile güzelce yıkıyoruz.

Yüzünüzde sivilceler varsa eğer 2 yemek kaşığı yaş maya ile 1 yemek kaşığı sütü karıştırmanız daha etkili olacaktır. Uygulama işlemi yine aynı şekilde yapılır.

Bir diğer maya maskesi tarifi ise yoğurt ile yapılan şeklidir. 1 tatlı kaşığı yaş maya ile 1 tatlı kaşığı ev yoğurdunu karıştırıp yüzünüze uygulayın. Bir süre beklettikten sonra ılık su ile iyice yıkayın.
Bekletme süresi 15-20 dakika kadardır. Daha fazla tutmak ciltte tahrişe sebebiyet verebilir.

20-30 yaş aralığında iseniz haftada 1 kez,
30-40 yaş aralığında iseniz haftada 2 kez maya maskesi yapmanız cildiniz için yeterli olacaktır.

Maya maskesini saçınıza uygulamak isterseniz 1 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. 10 günde bir tekrarlamanızda fayda var.

Maya maskesinin yararları nelerdir?

Maya maskesi cilt hücrelerinin yenilenmesi konusunda çok büyük etki sağlar. Cildi derinlemesine temizleyip, ciltte oluşan döküntüleri temizler. Ayrıca cildinizin yağ oranını da dengelemeye yardım eder. Yaşlanma etkileri açısından geciktirici etkiye sahiptir. Kırışıklıkları giderme konusunda çok faydalıdır. Cildinizde oluşan lekeleri de yok etmeye yardımcı olur.

Saçınıza uyguladığınızda gözle görülür şekilde canlılık ve parlaklık sağlar. Saçı dış etkilerden korumaya yardımcı olacağı için kırılmalarını önler.

Ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.

Maya maskesi çeşitleri

Eğer cildinizi arındırmak için yapıyorsanız süt ile karışım hazırlamanız daha doğrudur.
Sivilce problemleri için maya maskesi yapacaksanız sadece su ile de hazırlayabilirsiniz.
Cilt lekeleri, akne ve siyah noktalar için yapacaksanız yoğurt ile karıştırmalısınız

Yaş Maya Maskesi

Yaş maya içerisinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulundurmaktadır.B1,B2,B3,B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve folik asit içermesinden dolayı hem beslenme hem de cilt güzelliği açısından çok etkilidir.

B1 vitamini ciltte oluşan lekelere karşı çok etkilidir. Yada güneş yanıklarının tedavisinde çok işe yarar. Bu nedenle yaşlanmaya karşı üretilen tüm kozmetik kremlerin içerisinde B1 vitamini bulunmaktadır.

B2 vitamini ise cildi yenileme özelliğine sahiptir. Egzama gibi hastalıklar ya da deri reaksiyonlarına karşı kullanılan kremlerin içerisinde bulunur.

B3 vitamini sivilce oluşumunu engeller ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlar

B6 vitamini cilt kuruluğu ve pullanma gibi cilt döküntülerine karşı birebirdir.

Potasyum cilde nem katmaya yararken folik asit ise antioksidan özelliği sağlar.

Tüm bu mineral ve vitaminleri içerisinde barındırdığı için yaş maya cildimiz için çok etkili bir güzellik aracıdır.

Kuru Maya Maskesi

Kuru maya ile yapacağınız maskeler ciltte daha çok peeling görevi görür. Haftada 2 kez uygulamakta fayda var. Bu sayede ciltteki pullanma ve sivilce problemleri ortadan kalkar.

Eğer cildiniz iri gözenekli ise kuru maya maskesinden sonra ılık su yerine soğuk su ile yıkamanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.