Menisküs Sadece Bir Sporcu Hastalığı Değildir

Anasayfa / Sağlık / Menisküs Sadece Bir Sporcu Hastalığı Değildir
Menisküs Sadece Bir Sporcu Hastalığı Değildir

Diz bölgesinde bulunan kaval kemiği ve uyluk kemiğinin arasındaki 2 adet C şeklinde kıkırdak parça bulunur. İşte bu parçalara menisküs adı verilir. Menisküsün görevi hareket halinde olan kemikleri darbelere karşı korumaktır. Fakat bazı durumlarda menisküste yırtıklar oluşur. Menisküs yırtığı dizin bükülmesi sonucu meydana gelir ve kişinin hareketlerini kısıtlar.

Menisküs yırtıkları özellikle sporcularda görülen bir problem olarak bilinse de ani hareketler nedeni ile herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Menisküs hem emici hem stabilizeye katkısı olan hareketli kıkırdak bir parçadır. İç menisküs ve dış menisküs olmak üzere 2 çeşittir. Ve iç menisküste yırtılma daha sık görülür. Çünkü iç menisküsler daha hareketlidir. Hatalı ve ani hareketler sonucu ya da yaşlılıktan kaynaklanan eklem kireçlenmesinden dolayı yırtılmalar oluşabilir.

Eğer yırtılma genç bir kişide ani hareket ve yaralanma sonucu oluşmuş ise cerrahi operasyonlar ile tedavisi mümkündür. Fakat yaşlılık ve kireçlenme nedeni ile oluşmuş bir yırtık ise ne yazık ki cerrahi bir müdahale yapılamamaktadır.

Menisküs yırtıklarını önlemek için spor yaparken hareketlerinize çok dikkat etmelisiniz. Ve mutlaka spora başlamadan önce ısınma ve egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Böylece menisküs yırtıkları önlenebilir.

Spor esnasında giyilen ayakkabıda ergonomik açıdan uygun olmalıdır. Egzersiz esnasında çok zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Menisküs tedavisi çoğunlukla yapılan cerrahi operasyonlar ile mümkündür. Ancak yırtık çok büyük olursa bazen kolay tedavi edilemeyebilir. Buda dizlerde ağrıya ve hareketlerde kısıtlamalara sebep olur.

Cerrahi operasyon ile menisküs yırtığı tedavi edildikten sonra yeniden spora başlanabilmesi için bacakların tamamen iyileşmesi beklenmelidir.

Menisküs yırtığının ne durumda olduğunu teşhis için MR ile kontrol edilmesi gerekir. Böylece MR sonucuna göre menisküsün durumu netleşir ve tedavi başlayabilir.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Dizde ağrı oluşur. Yırtık ilk oluştuğunda bu ağrı çok hafif hatta hissedilmeyecek derecede iken zaman geçtikçe ağrı şiddetlenir. Zamanla eklemdeki sıvılarda artış ve şişlik oluşacağı için ağrıda artar.

Hareket ederken dizden ses gelir

Dizde sertlik ve şişlik oluşur

Dizinizde kilitlenme ve takılma gibi hareketlerin kısıtlanmasına yol açacak belirtiler hissedilir.

Dizinizi hareket ettirme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.