Mercimek Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Mercimek Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Mercimek Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mercimek tam bir vitamin deposu olduğu için en sık yapılan yemeklerden biridir. Özelliklede kış mevsiminde sofralarımızda çok sık yer alır. Peki, mercimeği daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde nasıl pişirebiliriz bunları biliyor musunuz?

Sarı, yeşil, kırmızı ve siyah gibi farklı türleri mevcuttur. Çorba, ana yemek ya da salata gibi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Ama bunun için mercimeği kullanacağınız şekle göre doğru seçmek çok önemlidir.

Örneğin; bazı mercimeklerin rendi çok soluktur ve taneleri kırılmış haldedir. Buda lezzetsiz ve görüntü olarak da hoş olmayan bir yemeğin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca çok uzun sürede pişerler. Ve süre uzadıkça besin değerini kaybeder. O nedenle mercimeğin pişirme süresi de çok önemlidir.

Yeşil mercimeği pişirmeden önce mutlaka ayıklamalı ve güzelce yıkamalısınız.

Eğer mercimek pişirmeyi bir gün önceden belirlerseniz işiniz çok daha kolaylaşır. Mercimeği bir kaba koyup üzerine 2 parmak geçecek kadar soğuk su koyup çok azda tuz ekleyerek bu şekilde 1 gece bekletebilirsiniz. Ertesi gün bu suyu süzüp pişirme işlemine öyle geçiş yaparsanız mercimeğiniz daha hızlı pişecektir.

Mercimeğin belirli bir pişme süreci yoktur. Çünkü bu mercimeğin yetişme ve saklanma koşulları ile bağlantılı olduğundan değişkenlik gösterir. Örneğin çok yüksek sıcaklıkta ve kurak bölgelerde yetişmiş bir mercimeğin dış kabukları suya daha dayanıklıdır. Buda pişme süresinin uzun olacağı anlamına gelir. Bu mercimek türlerinin düdüklü tencerede pişirilmesi daha doğrudur. Bunun yanı sıra ılık ve nemli bir ortamda çok uzun süre saklanmış olan bir mercimek de geç pişecektir.

Ama daha normal bir ortamda yetiştirilen ve saklanan bir mercimek ortalama yarım saat içinde pişmiş olacaktır. Satın aldığınız mercimeği cam kavanozlarda ya da bez torbalarda serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamalısınız.

Mercimeği haşlarken 1 su bardağı mercimeğe 3 su bardağı su olacak şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Haşlama sonrası fazla suyu süzersiniz. Zaten birkaç denemeden sonra bunu kolayca göz kararı şeklinde ayarlamaya başlayacaksınızdır. 10 dakika kadar haşlayıp çıkan koyu renkli suyu atmalı ve pişirme işlemine daha sonra geçmelisiniz.

Mercimeği kısık ateşte pişirmelisiniz. Böylece taneleri bütün kalır. Çok yüksek ateşte pişirdiğinizde taneler kırılıp dağılmaya başlar. Buda yemeğinizin hoş görünmemesine yol açar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.