Metabolizmanızı Hızlandırmaya Yarayacak Öneriler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Metabolizmanızı Hızlandırmaya Yarayacak Öneriler
Metabolizmanızı Hızlandırmaya Yarayacak Öneriler

Pandemi dolayısıyla artık zamanımızın çoğunu evde geçirmek zorunda kalıyoruz. Ve maalesef can sıkıntısından kendimizi daha sık yemek yerken buluyoruz. Fakat bu durum daha sonra daha da çok canımızı sıkabilir. Alınan kilolar ve kiloların yol açtığı rahatsızlıklar gibi. O nedenle metabolizmanızın bu pandemi sürecinde yavaşlamaması için biraz dikkat etmeniz şart.

Metabolizmanın yavaşlaması yaşınızın ilerlemesi, genetik yapınız ya da bazı hormonal sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Ama bu nedenlerin dışında fiziksel hareketsizlik ve yanlış beslenme şeklide metabolizmayı yavaşlatan en büyük etkenlerdendir. Diyet yapmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız yanlış bir diyet nedeniyle metabolizmanızı daha da yavaşlatıyor olabilirsiniz.

Metabolizmanızı Hızlandıracak Yöntemler

Protein Tüketimi Çok Önemli

Protein içerikli besinlerin vücudunuzda sindirilirken size harcattığı enerji diğer besin gruplarına göre daha yüksek orandadır. Yani bir yandan protein tüketip kalori alırken bir yandan da kalori yakış oranınız artacaktır. Ayrıca protein içerikli besinler sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bu nedenle beslenme programınızda mutlaka proteinlere yer vermelisiniz. Yumurta, süt ve süt ürünleri, et ürünleri ve bakliyatlar protein içeren besinlerdir. Ancak protein tüketiminde aşırıya kaçılmaması da çok önemlidir. Protein içeren besinlerde doymuş yağ oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı aşırı tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilirler

Asla Öğün Atlamayın

Daha hızlı kilo vermek amacı ile öğün atlayıp aç kalmamalısınız. Çünkü aç kaldığınız süre boyunca metabolizmanız kısıtlı olan besinler karşısında çalışma hızını yavaşlatmaya başlıyor. Yani aç kalmanız bu durumda bir işe yaramıyor hatta metabolizmanızı yavaşlattığı için zayıflamanızı da yavaşlatıyor. O nedenle az ve sık beslenmek daha doğru bir tekniktir. Beslenme planınızda 3 ana öğünün yanı sıra ara öğünlere de yer vermeniz metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Düşük Kalorili Diyetlerden Uzak Durun

Uyguladığınız diyet çok düşük kalorili olduğunda vücudunuz ihtiyacı olan miktarda besini alamamış olur. Buda kalori yakımı sırasında kas kayıplarına sebep olmaktadır. Kas kaybının yanı sıra zaman içerinde daha fazla kilo almanıza bile sebep olabilir. Günlük ihtiyacınız olan kaloriyi öğrenmek için yaş, cinsiyet, boy, kilo ve aktivite durumunuza göre bir hesaplama yapmanız gerekiyor. Çünkü bu kişiye göre değişen bir durum. O nedenle bir başkasının uyguladığı diyet listesi kalori açısından sizin için yetersiz ya da fazla gelebilir. Sağlıklı bir diyet için bir beslenme uzmanına danışmanızda fayda vardır.

Su Tüketimi Çok Önemli

Yeterli miktarda sıvı tüketiyor olmak metabolizmanızı hızlandırmaya yarayan en önemli şeydir. Gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketmeniz hem sağlığınız açısından çok faydalı olacak hem de metabolizmanızı büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanız metabolizmanızın daha hızlı çalışması konusunda çok etkilidir. Düzenli olarak yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme ya da basit egzersizler yapmanız metabolizmanız için çok faydalıdır. Ne kadar hareketli bir yaşamınız olursa metabolizmanızda o derece hızlı çalışacaktır.

İyotlu Tuz Kullanın

İyot tiroit hormonlarının sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan bir besin öğesidir. Bizim ülkemizde su ve toprakta bulunan iyot oranı yetersiz olduğu için hipotiroit hastalığına yakalanma oranımız daha fazladır. İyot ihtiyacımızı karşılamak içinde satın aldığınız tuzların iyot takviyeli olması çok önemlidir. Böylece tiroit rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca tuzu ışık almayan bir yerde ve koyu renkli kaplarda saklamanız içeriğindeki iyot miktarının kaybolmasını engellemiş olur.

Kafein Tüketin

Çay, kahve ve çikolata içeriğinde kafein bulundurduğundan dolayı metabolizma hızının artmasına yardımcı olmaktadır. Fakat kafein çarpıntı ve uykusuzluk gibi etkilere de neden olabileceğinden dolayı ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Kafeinin olumsuz bir etkiye sebep olmaması için tüketim esnasında kafeinli yiyecek ya da içeceğin yanı sıra mutlaka su içmelisiniz.

Yeşil Çay İçmelisiniz

Yeşil çayın vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırmaya yaradığı için çok faydalıdır. Metabolizmanızı hızlandırmaya yarayacağı için her gün 1 fincan yeşil çay tüketmeniz çok önemlidir.

Baharat Kullanımı

Kırmızı pul biberin içeriğinde bulunan kapsaisin adlı madde metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. O nedenle en çok bilinen yöntemlerden biride kırmızı pul biberli yoğurt tüketmektir. Bu uygulama metabolizmayı hızlandırmaya yarasada aşırı tüketiminden kaçınmalısınız. Çünkü bu bağırsak sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. O yüzden ölçülü tüketmekte fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.