Meyve ve Sebzeleri Nasıl Yıkamalıyız?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Meyve ve Sebzeleri Nasıl Yıkamalıyız?
Meyve ve Sebzeleri Nasıl Yıkamalıyız?

Meyve ve sebze tüketimi konusunda hijyene her zamankinden daha çok önem vermemiz gereken bir pandemi sürecinden geçmekteyiz. Normal zamanda meyve ve sebzelerimizin temizliği konusunda yapılan işlemler bu süreçte iki katına çıkarılmalı. Meyve ve sebzelerinizin üzerindeki tarım ilaçlarının kalıntıları ya da topraktan sizin mutfağınıza ulaşıncaya kadar üzerinde biriken toz ve kirlerin tamamen arınacak şekilde yıkanması gerekmektedir.

Birçok market veya manavda sebze ve meyveler artık ambalajlı olarak satılmakta ve elle seçilmesi engellenmektedir. Bu pandemi sürecinden kaynaklanan bir önlem olsa da umarız ki pandemi sonrası da devam eden bir uygulama haline gelir. Bu sayede meyve ve sebzeler daha hijyenik bir şekilde bize ulaşabilir.

Meyve ve sebzeleri kesinlikle yıkamadan yememelisiniz. Ama burada yıkamak ve ıslatmak arasındaki ayrımı yapabiliyor olmanız gerekmekte. Sebze ya da meyveyi sadece akan suya tutup birazcık ıslatmanız onu yıkayıp temizlediğiniz anlamına gelmemektedir ne yazık ki. Üzerindeki kirin ya da tarımsal ilaç artıklarının iyice çıkması için yıkama konusunda çok özenli davranmanız gerekmektedir.

Meyve ve Sebzelerin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Doğru el yıkama tekniğinde olduğu gibi meyve ve sebzelerinizi yıkarken de belirli bir süre ayırmalı, güzelce ovalamalı ve suyun her bölgesine bol bol temas ettiğinden emin olmalısınız.

Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri temizlerken bir süre su banyosu yapmasına üzerindeki kirlerin gevşeyip daha kolay çıkabilmesine olanak tanımalısınız. Marul, ıspanak, lahana gibi sebzeleri yıkarken önce suyun içerisinde biraz bekletmeli. Daha sonra çürük ve hasarlı kısımları varsa onları ayırmalı. Ve sonrasında iyice ovalayarak yıkamalısınız. Yıkama işlemi bitince bir süzgeçte ya da kağıt havlu üzerinde bekleterek suyunun süzülmesini sağlamalısınız. Meyve ve sebzelerin üzerinde bakteri oluşmaması için nemli olarak saklamamaya dikkat etmelisiniz.

Meyve ve sebzelerin temizliğinde sirke çok büyük katkı sağlamaktadır. Yüzeylerinde pürüz bulunmayan elma, armut, domates ya da üzüm gibi besinleri sirkeli su ile yıkamak temizlikleri açısından çok faydalıdır. Sirkeli su ile yıkarken 1-2 dakika bu şekilde bekletip daha sonra durulamak daha etkili olacaktır. Pürüzsüz yüzeye sahip olan meyve ve sebzelerinizi bir fırça ile ya da elle ovalayarak yıkamanız üzerindeki kir ve tarımsal ilaç kalıntılarının yok edilmesinde daha güvenilir sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeleriniz yıkarken de sirkeli su kullanmanızda fayda var. Ancak sirke yeşilliklerinizi tadına etki edebilir ve siz bu tadı çok sevmiyor olabilirsiniz. Eğer durum böyle ise sirke yerine limon suyu ile yıkama işlemi yapabilirsiniz. Limonun asidi de mikropların yok olmasına fayda sağlamaktadır.
Meyve ve sebzeleri yıkarken asla sabun ya da deterjan gibi kimyasal içerikli ürünler kullanmamalısınız. Bu gibi ürünler sizin sağlığınız için çok zararlıdır.

Meyve ve sebzelerinizi temizliğine başlamadan önce kendi ellerinizi iyice yıkamalısınız. Yada yıkama işlemi sırasında kullanacağınız bıçak kemse tahtası veya tabaklarında çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Meyve ve sebzelerinizin kabuklarını soymadan ve kesmeden önce yıkama işlemini yapmanız gerekmektedir. Çünkü kesme sırasında dıştaki kir besinin içine de girecektir. Yada kabuğu soyulduktan sonra yıkanan bir sebze ya da meyvenin faydası su teması nedeni ile azalmış olacaktır.

Meyve ve sebzelerin temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise 20 dakika boyunca tuzlu suda bekletmektir. Bu sayede tarımsal ilaç kalıntılarını yok etmiş olursunuz.

Aynı şekilde kabartma tozu koyduğunuz suyun içerisinde meyve ve sebzelerinizi bekletmekte çok etkili bir temizlik yöntemidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.