Meyve ve Sebzelerin İyisini Anlama Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Meyve ve Sebzelerin İyisini Anlama Yolları
Meyve ve Sebzelerin İyisini Anlama Yolları

Sağlıklı bir beslenme için soframızda sebze ve meyveye mutlaka yer vermemiz gerekir. Ancak yediğimiz sebze ve meyvenin sağlığımıza fayda sağlayabilmesi için doğru ürünü seçmiş olmak çok önemlidir. Doğru ürün taze ve yeterli miktarda olgunlaşmış olan üründür.

Sebze ve meyvelerin olgunluk ve tazelik derecesini anlamanın bazı püf noktaları vardır. Bugün sizlerle bu püf noktalarını paylaşacağız.

İyi bir sebze yada meyve nasıl anlaşılır?

Salatalık:

Salatalık büyük olduğunda daha tatsız ve yumuşak olur. eğer lezzetli bir salatalık yemek istiyorsanız kısa ve parlak olanlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca lezzetli bir salatalığın sapı ve rengi daha canlı bir yeşil tonundadır.

Havuç:

Havucun lezzetli olabilmesi için turuncu ve parlak görünmelidir. Solgun bir renkte olan havuç lezzetli değildir.

Bakla:

Bir baklanın taze olup olmadığını anlamanın yolu ortadan ikiye bölmektir. Eğer bölerken ses çıkartıyor ve aynı zamanda yeşil renkte bir bakla ise kesinlikle lezzetlidir. Tabi her durumda bunu kontrol amaçlı kırabilmek mümkün değildir. Market alışverişinde baklanın iyi olup olmadığını anlamanın yolu ise; üzerinde siyah leke, yırtık veya delik olmamasına dikkat etmektir.

Taze soğan:

İyi bir taze soğan demeti ne çok incedir ne de çok kalın. Bu orana dikkat ederseniz lezzetli bir taze soğan yiyebilirsiniz.

Lahana:

Eğer yaprakları sert ve kapalı ise o doğru bir lahanadır.

Limon:

Elinize aldığınızda limon eğer ağır ise bu onun sulu ve güzel olduğu anlamına gelmektedir. Bunun yanısıra kabuğunda leke olmaması da o limonun güzel olduğunu gösterir. Bir limon ne kadar sulu ise o kadar güzeldir.

Brokoli:

Brokoli kesinlikle sarı tonlarında olmamalıdır. Taze ve lezzetli bir brokoli koyu yeşil tonlarda olmalıdır.

Patates:

Patates seçerken çok sert olmayan ve orta boy olanlarını seçmeniz gerekir.

Domates:

Lezzetli bir domates sert ve saplı olmalıdır. Kabuğu ince ve elinize aldığınızda ağır olmalıdır. Eğer domatesi salça, püre yada sos yapmak için alıyorsanız oval olanları tercih etmelisiniz. Oval domatesler daha az sulu olduğundan daha uygundur.

Patlıcan:

İyi bir patlıcanın kabuğu pürüzsüz olmalıdır. Aynı zamanda kabuğu parlak olmalıdır. Bir diğer püf noktası ise; patlıcana elinizle bastırıp geri çektiğinizde yeniden eski haline geliyorsa doğru patlıcanı buldunuz demektir.

Maydanoz, Nane ve Marul:

Maydanoz, nane ve marul gibi yeşillikler eğer kendilerini salmamış ve canlı görünüyorsa tazedir. Yeşillik alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çamurlu olmamasıdır.

Enginar:

İyi bir enginarı anlamak için sapından tutup sallamalısınız. Eğer enginar hafif bir şekilde hareket ederse tazedir, hareketsiz kalırsa bayattır.

Fasulye:

Fasulyenin tazeliğini anlayabilmek için şekline bakmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda elinizle çok hafif büktüğünüzde kırılıyorsa o fasulye tazedir. Zor kırılan bir fasulye taze değildir.

Karnabahar:

Karnabaharın tazeliğini anlamak için ilk dikkat etmeniz gereken rengidir. Beyaz renkte bir karnabahar tazedir. Aynı zamanda üzerinde kahverengi lekeler olmamalıdır. Lekelenemeye başlamış bir karnabahar tazeliğini yitirmeye başlamış demektir.

Muz:

Sap kısmı yeşil olmayan muz yeterli olgunluğa ulaşmış demektir.

Ayva:

Rengi henüz sarı değilse yeterli olgunluğa ulaşmamıştır. Ayrıca iyi bir ayva kokusunu dışarı verecektir.

Kayısı:

Elinize aldığınızda ağırlığını hissettiğiniz, kızarık renkte ve sert kayısı lezzetli ve yeterli olgunluktadır.

Böğürtlen:

Sert bir böğürtlen henüz tam olarak olgunlaşmamış demektir. Elinize aldığınızda daha etli bir yapıda ise olgunlaşmış demektir.

Karpuz:

İyi bir karpuzun dışı parlak renkte olmalıdır. Karpuza hafif bir şekilde vurduğunuzda tok bir ses gelmelidir. Aynı zamanda sapı ince olmalı ve kabuğu sararmış olmamalıdır.

Çilek:

Çileğin iyi olup olmadığını şeklinden anlayabilirsiniz. Aynı zamanda yumuşak ise lezzetli bir çilektir. Henüz olgunlaşmamış çilek sert bir yapıda olur.

Siyah ve Yeşil Üzüm:

İyi bir yeşil üzümün sapı yeşil renkte olmalıdır. Eğer farklı bir tonda ise üzüm taze değildir. Siyah üzümde ise üzümün renginin simsiyah olması çok önemlidir.

Kavun:

Birçoğumuzun da bildiği gibi iyi bir kavun koklanarak anlaşılabilir. Bunun yanısıra kuyruk kısmı diğer taraflarına oranla daha yumuşak ise lezzetli bir kavundur. Kabuğu sert ve kokusu olmayan bir kavun henüz yeterince olgunlaşmamış demektir.

Nar:

Olgunlaşmış ve lezzetli bir nar sert bir yapıda ve köşeli olmalıdır. Ayrıca dip kısmındaki taç eğer açık ise o nar kesinlikle lezzetlidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.