Mide Botoksu Nedir ?

Anasayfa / Güzellik / Mide Botoksu Nedir ?
Mide Botoksu Nedir ?

Daha çok estetik alanında bilinen ve kullanılan botoks yöntemi aslında migren yada nörolojik bazı hastalıklarda da tedavi yöntemlerinden biri. Ve son dönemlerde kilo verme konusunda da yardımcı olmaya başladı.

Mide botoksu olarak bilinen bu yöntem midenin belirli noktalarına botoks maddesi enjekte edilerek açlık ve iştah konusunda etkili olan sinir ve kasları geçici sürede olsa etkisiz hale getiriyor. Ve bu sayede kilo verme konusunda yardımcı oluyor.

Clostridium botulinum adındaki bakteriden elde edilen botoks enjeksiyonla vücuda uygulanan tıbbi bir proteindir aslında. Uygulandığı bölge sinirlerin elektriksel akımını durdurup kasların kasılmasını sağladığı için diyeti kolaylaştırıyor. Kilo vermekte zorlanan sürekli açlık krizleri geçirenler için bu tedavi yöntemi oldukça etkili olmakta.

15-20 dakika süren bir işlem. Öncelikle hastaya damar yolundan verilen ilaçlarla rahatlayıp uyuması sağlanıyor. Ucunda kamera bulunan endoskopi cihazı ile ağız yoluyla mideye ulaşarak mide inceleniyor ve belirli bölgelere botilinum toksin enjekte ediliyor.

İşlem bittikten sonra hasta 30 dakika kadar dinlendikten sonra normal günlük yaşantısına rahatlıkla devam edebilirler. Bu yöntem ile açlık hissinde azalma olur ve kilo kaybı daha kolay olur.

Yan etkisinin olmaması, ameliyat için ön hazırlık gerekmemesi ve kısa sürmesi, açlık hissinin büyük ölçüde azalması sebebiyle oldukça fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmeye başladı.

Tabi ki mide botoksunda da önemli olan kriterler bulunmakta.

Bunlardan ilki botoksun midede uygulandığı alan. Midede ghrelin hormone salgılanan bölüme enjekte edilip açlık hissinin düşürülmesi ilk önemli olan kriterdir.

İkinci önemli nokta ise enjeksiyonun miktarıdır. Mideye uygulanan botoks estetikte uygulanan botoksun 10 katı kadar fazladır. Yetersiz uygulama olduğunda başarılı olmuyor. Eğer teknik açıdan uygun ve yeterli dozda yapılırsa yaklaşık 25 kiloya kadar zayıflamak mümkün.
Mide botoksun da kullanılan ilacın vücudunuzdaki etkileri yaklaşık 4-6 ay içerisinde yok olmaktadır. Bundan dolayı vücutta kalıcı bir hasara sebebiyet vermemektedir.
Fakat azda olsa yan etkileri mevcuttur. Kalp ritim bozukluğu, solunum problemi, mide delinmesi ve nörolojik yan etkilere yol açabilir. O sebepten dolayı mide botoksu yaptırmadan önce mutlaka başka hastalıklarınız mevcutsa doktorunuzdan onay almalısınız.
Mide botoksu için yaşınızın 18’in altında ve 70’in üstünde olmamasında yarar var. Çünkü henüz gelişme çağında olan bir çocuk için çokta uygun bir operasyon değildir. Ve belirli bir yaş üzerinde çeşitli sağlık problemleri olan bir yaşlı içinde bu uygulama risk içerebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.