Mide Gazına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Mide Gazına İyi Gelen Bitkisel Çözümler
Mide Gazına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Mide gazı problemi birçok kişinin çok sık yaşadığı bir durumdur. Çok fazla soğuk havaya maruz kalmak, asitli ya da çok ağır yemekler tüketmek midede gaz oluşmasına neden olmaktadır.

Mide gazı sorunu bu gibi basit ve dış etkenlerden kaynaklanıyor olabileceği gibi bazen de hassas bağırsak sendromu, laktoz intoleransı, karın enfeksiyonu ya da ülser gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak da ortaya çıkıyor olabilir. Eğer mide gazı sorununuz basit çözümler ile geçmiyor ve uzun süreli devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji doktoruna görünmelisiniz.

Mide gazına iyi gelen gıdalar:

Melisa Çayı

Mide gazı sorununuzu çözmek için yemek yedikten yaklaşık 30 dakika sonra melisa çayı tüketebilirsiniz. Melisa çayı mide asitlerinin düzenlenmesine yardımcı olacağı için gaz sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Özelliklede akşam yemeklerinden sonra içilen melisa çayı mide problemi yaşamadan rahat bir şekilde uyumanızı sağlayabilir.

Zencefil Kökü

Özellikle regl dönemlerinde midede şişkinlik daha fazla görülmektedir. Bu gibi dönemlerde zencefil çayı oldukça etkili bir çözüm yöntemidir.

Midenizde oluşan gazı yok etmenin yanı sıra metabolizmanızın da daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Ananas

Ağır yemek sonrası mide gazı problemi yaşamamak için tatlı tercihinizi ananastan yana kullanırsanız büyük bir önlem almış olursunuz. Ananas midede asit oluşmasını engelleyeceği için gaz sorunu yaşamazsınız. Ayrıca tüketilen proteinlerin daha rahat bir şekilde sindirilmesine yardımcı olacaktır.

Nane

Nane içeriğinde bulunan antioksidan etki sayesinde mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Naneyi taze olarak ağzınızda çiğneyebileceğiniz gibi çay olarak demleyip içebilirsiniz de. Ağız ve midenize ferahlık sağlayacaktır.

Mentol etkisine sahip olduğundan dolayı ağır yemekler tüketildikten sonra sakız yerine taze nane çiğnemek daha etkilidir.

Limonlu Su

Limon sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayacağı için midede oluşacak problemleri önleyecektir. Yemeklerden sonra ya da gün içerisinde içtiğiniz suyun içerisine 1-2 dilim limon ilave etmek midenizi gün boyu daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle regl dönemlerinde daha sık görülen mide şişkinliği ve gazı da limonlu su sayesinde azalacaktır.

Tarçınlı Su

Tarçın, mide gazı problemleri konusunda çok fayda sağlayan bir baharattır. Çayınıza ya da suyunuza bir tutam tarçın ekleyip içerseniz çok kısa sürede mide de oluşan gazı yok edecektir. Bunun yanı sıra kan şekerini dengeleme açısından da olukça etkili bir baharattır.

Yeşil Çay

Mide gazı, mide yanması ve regl ağrısı gibi durumlarda yeşil çay içmek çok etkili bir çözüm yöntemidir. Bağırsaklarınızın rahatlamasını sağlayarak gaz problemini ortadan kaldıracaktır.

Yoğurt

Mide gazı ve hazımsızlık sorunu yaşamamak için günde 1 kase yoğurt tüketmek oldukça etkilidir. Özelliklede ev yapımı yoğurt daha sağlıklı ve faydalıdır. Çünkü ev yapımı yoğurdun içinde bulunan iyi bakteriler mide sağlığına çok iyi gelmektedir. Hatta üzerine tarçın ilave ederek tüketirseniz çok daha etkili hale gelecektir.

Rezene

Rezene midede oluşan gaz ve ağrıyı giderme konusunda çok etkilidir. Bitki çayı olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da ilave edebilirsiniz.

Mide gazından kurtulmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Mide gazı oluşumunu önlemek için özellikle soğuk günlerde bedeninizi ve midenizi sıcak tutmanız çok önemlidir. Daha sıcak tutacak giysiler giyilmeli ve bol miktarda sıcak içecekler tüketilmelidir.

Hangi besinleri tükettikten sonra mide gazı problemi yaşadığını net bir şekilde tespit edebilmek adına kendinize bir yeme günlüğü oluşturun. Tüketilen gıdaları yazın ve sonucunda midenizde bir problem yaşanıp yaşanmadığını not edin. Böylece bir süre sonra hangi besinlerden günün hangi saatlerinde uzak durmanız gerektiğini keşfetmiş olursunuz.

Çok şekerli ve asitli içeceklerin tüketilmesi midede gaz sorununa yol açacağı için mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.