Mide Yanması İçin Bitkisel Çözümler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Mide Yanması İçin Bitkisel Çözümler
Mide Yanması İçin Bitkisel Çözümler

Mide yanması birçoğumuzun yaşadığı bir problemdir. Yemek öncesi yada sonrası hissedilen bu yanma hissi bizi aşırı rahatsız eder. Yemiş olduğumuz besinler önce midede ilk değişikliklere uğrayarak bağırsaklara  gönderilmeye hazırlanır.  Bunu yaparken midenin iç yüzeyinde bulunan zarın alt kısmında bulunan salgı hücreleri besinlerin değişime hazırlanması için uyarıda bulunuyor.

Mide yanması neden olur?

Bu sırada meydana gelen dengesizlikler çok fazla asit oluşmasına sebep olduğunda buda yanma hissine yol açıyor. Bu durumu en aza indirmenin yada engellemenin yolları neler ona bir göz atalım.

Midenizi boş bir torba gibi düşünün. Yemek yerken ona besinlerle doldururuz. Ve ne kadar fazla doldurursak o kadar genişlemeye başlar. Bu yüzden aşırı yemekten kaçınmalısınız ve tam doymadan sofradan mutlaka kalkmalısınız.

Örneğin pantolonunuz beli çok sıkıysa yada kemerinizi çok sıkmışsanız rahatsızlık hissi daha fazla hissedilir. Buda çok normal. İçi dolu olan bu torbayı ortadan kemerle sıkmışsınız ve hareket ettikçe doğal olarak torba sağa sola çekecek yada sarkacaktır. Buda midenin dengesinin bozulması demek. Dengesi bozulan mide tepki olarak yanmaya başlar. Bunu önlemenin ilk adımı ölçülü yemek yeme alışkanlığını edinmek.

Mide yanmasını önlemenin yolları

Yemek yerken kesinlikle ayakta değil oturarak ve sakin bir şekilde yemelisiniz. Çok hızlı yemek yemek mideye zarar veren bir davranış biçimidir. Ağzınıza küçük lokmalar alıp yeterince çiğnedikten sonra yutmalısınız. Bu midenizdeki şişkinliği ve rahatsızlık hissini engelleyecektir.

Akşam yemeklerinden sonra mümkün olduğunca atıştırmalardan uzak durun. Çünkü çok fazla yemek midenin gece boyunca da çalışmasına neden olur. Dinlenmeye zamanı kalmaz. Akşam yemeğinden en az 3 saat sonra uyumalısınız. Yemek yedikten kısa bir süre sonra yatmanız tüm gece midenizin rahatsız olmasına neden olur.

Ayrıca gece yatarken sağ tarafınıza dönerek yatmamaya özen gösterin. Bu mideye basınç yapacağı için sizi rahatsız edecektir. Çünkü besinlerin mideye girişi sağ taraftan olmaktadır. Henüz yeterince hazmedilemeyen besinler siz midenizin üzerine basınç uyguladığınızda mide borusunda yanma hissine yol açar.

Yemek yedikten sonra yere eğilmeniz gereken durumlarda da mideye baskı yapmamak için dizlerinizi bükerek eğilin.

Yiyecek ve içeceklerinizin çok aşırı sıcak yada soğuk olması da mide sıvısına zarar verir. O yüzden mümkün olduğunca ılık yemeye dikkat edin. Mide sıvısı yatay pozisyonları hiç sevmez. Yemek yedikten hemen sonra uzanmanız mide borusu yoluyla yanma hissinin ağzınıza kadar gelmesine sebep olur.

Yiyecek seçiminde de hazmı zor olan kızartma yada yağlı şeylerde kesinlikle uzak durun. Ayrıca aşırı soslu yada kremalı şeylerde mideyi rahatsız eden besinler arasındadır. İçeriğinde çok fazla kafein ve yağ barındıran çikolatalarda midede yanma hissine yol açabilir. İllaki çikolata yiyecekseniz de bitter olanları tercih etmelisiniz.

Mideniz eğer çok hassassa çay, kahve ve kola gibi içeceklerde sizi yorup rahatsız edecektir. Kahveden vazgeçemiyorsanız da kafeinsiz olanları tercih etmelisiniz.

Et suyu ile yapılmış çorbalardan da uzak durmalısınız. Ve çorba içerken çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çiğ soğan yemekte midede yanmaya yol açacağı için uzak durmanız gereken besinler arasındadır.

Alkol ve sigarada midede yanma hissine yol açan aynı zamanda genel olarak sağlık açısından çok zararlı olan maddelerdir.

Karnabahar

Karnabaharı haşlayarak tüketmeniz midedeki asitleri önleyeceği için çok faydalıdır. İçeriğinde gefarnato maddesi bulunan karnabahar ülser ilacının hammaddesi olarak kullanılmakta olduğundan dolayı mide yanmasına birebirdir.

Patates

Mide yanmasının doğal ilaçlarından bir diğeri de çiğ patatestir. Patatesi soyup katı meyve sıcağında suyunu sıkıp içerseniz mide rahatsızlığınız için çok faydalıdır. İçerisine kereviz ve havuç suyu da ekleyerek tatlandırabilirsiniz.


Elma Sirkesi

Salatalarınızda normal sirke yerine elma sirkesi kullanarak da mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.

Maden Suyu

Mide asidini etkisiz hale getirmede maden suyunun çok faydası var. Yemeklerden sonra içecek olarak maden suyunu tercih edebilirsiniz.

Ispanak

Buharda pişirilen yada haşlanan ıspanakta mide yanmasını önleyen besinlerden biridir. Taze yapraklarını çiğ olarak salatalarda kullanabilirsiniz.

Baklagil

Mercimek, fasulye ve bezelye gibi baklagiller içeriğinde bulunan bioflavionid maddesi sayesinde midenin korunmasını sağlar.

Muz

Ara öğünlerde zararlı atıştırmalıklar yerine muz tercih etmeniz mide enzimlerinin ve hücrelerinin üretimi açısından çok faydalıdır. Ve yanma hissinin oluşmasına engel olur.

Kızarmış Ekmek

Kahvaltılarda normal ekmek yerine kızarmış ekmek yemek mide asidini kurutmaya yardımcı olur.

Meyankökü

Midedeki asidi azaltmada meyan kökü çok faydalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.