Mindfulness Uygulamaları Sayesinde Kaygılarınızdan Kurtulun

Anasayfa / Psikoloji / Mindfulness Uygulamaları Sayesinde Kaygılarınızdan Kurtulun
Mindfulness Uygulamaları Sayesinde Kaygılarınızdan Kurtulun

Mindfulness duygu ve düşüncelerinizi tarafsız ve nazik bir yöntem ile yönetme becerisidir. Kendinizle ilgili tüm duygu düşünce, davranış gibi günlük hayat içerisindeki tutumunuzu gözlemleyip, yargılama yapmadan nazikçe yönetebilmenizdir diyebiliriz.

Bu da kaygılarınızı azaltmanıza yardımcı olmaktadır. Stres ve kaygı yaşadığınız anlarda mindfulness teknikleri ile bunlardan kurtulabilirsiniz. Böylece stres, üzüntü, depresyon ve bunların yol açabileceği hastalıkları önlemiş olursunuz.

İşte mindfulness tekniklerinden bazıları:

Niyet belirleyin

Herhangi sıradan bir işi yaparken bile kendinize o işle ilgili niyet belirleyin. Bu sayede sadece o işe odaklanabilirsiniz. Bunu günlük yaşantınızdaki standart konularda da yapabilirsiniz. Örneğin; yemek yemeniz gerekiyorsa niyetiniz bedeninizin sağlığı için onun ihtiyacını karşılamak olabilir. Yada spor salonuna gidecekseniz niyetiniz bedeninizin sağlığı ile ilgilenmek olabilir.

Meditasyon yapın

Meditasyon zihninizi rahatlatma konusunda çok etkili bir tekniktir. Ve tek yapmanız gereken şey nefesinize odaklanabilmektir. Bunu için zaman ayırmakta zorlanıyorsanız ilk başta 3 dakika ile başlayabilirsiniz. Herkesin hayatında kendine ayırabileceği 3 dakikası mutlaka vardır. Sessiz bir yere rahat bir şekilde oturup nefesinize odaklanın. Ve bu süreçte aklınızdan geçen düşünceleri izleyin. Bu konuda çeşitli uygulamalardan da yardım alabilirsiniz. Birçok ücretsiz meditasyon uygulaması mevcut.

Bir şeyler karalayın veya boyayın

Kaygı ve stres durumlarında birkaç dakikanızı bir şeyler çizmeye, karalamaya ya da boyamaya ayırın. Bu sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Boş bir sayfaya herhangi bir şeyler karalayabilir hatta yaratıcılığınızı harekete geçirebilirsiniz. Yada yetişkinler için satılan boyama kitaplarından faydalanabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın

Kendinizi kaygılı ve stresli hissettiğiniz anlarda açık havada kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Dışarının kokusu ve sesleri kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunu yaparken müzik dinlemek ya da telefonla oynamaktan uzak durun. Sadece dış dünyanın seslerine odaklanın.

Yukarı bakın

Yolda yürürken, kapının önüne çöpü çıkartırken ya da balkona çıktığınızda kafanızı kaldırıp gökyüzüne bakın. Bu size hayatın ne kadar büyük olduğunu ve bunun yanında sizin kaygılarınızın ne denli küçük olduğunu anlatacaktır.

Çay demleyin

Çay dünya üzerindeki birçok kültürde yer alsa da bizim ülkemizde çok daha önemli bir yere sahip. Kendinizi kaygılı hissettiğiniz anlarda gidip sadece kendiniz için çay demleyin. Ve bunu yaparken çay demleme esnasında her adıma çok dikkat edin. Çay yapraklarının nasıl koktuğu, suyun nasıl kaynayarak fokurdadığı, ilk demleme anında oluşan koku ve buharı çok dikkatli bir şekilde izleyin. Ve daha sonra çay fincanınızı elinize aldığınızda o ilk sıcaklık ve çayın kokusu emin olun rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bir seferde sadece bir şeye odaklanın

Kaygıyı azaltmanın yollarından biride birkaç işi bir arada yapmaya çalışmamaktır. Sadece yapılacak işe odaklanın ve ona konsantre olun. Zihniniz ve bedeniniz sadece o an yapılan işle ilgilenmeli. Böylece zihninizde ve duygularınızda bir karmaşa yaşanmasını önlemiş olursunuz.

Telefonu bırakın

Günümüzde telefon artık çok gerekli bir teknolojik gereç. Tüm iletişim kaynağımız o haline geldi. Evet, bu doğru ancak her dakika yanımızda olmak zorunda değil. Örneğin banyoya giderken, yemek yerken ya da yan odaya giderken çok acil bir telefon beklemiyorsanız onu yanınıza almanıza gerek yok demektir. Telefonunuz olmadan sadece yemek yemeğe odaklanmak ya da banyoda kişisel bakımınıza yoğunlaşmak daha sağlıklı olacaktır.

Ev işlerinizi zihinsel molalara dönüştürün

Evde yapılacak bir sürü iş olabilir ama bunları yapmayı kendinize bir görev ya da saplantı haline getirmek sizi daha fazla bunaltacaktır. Bunun yerine ev işlerini yaparken kendinizi rahatlatacak şeyler yapabilirsiniz.

Örneğin; bulaşıkları yıkarken bir yandan şarkı söyleyip dans edebilirsiniz. Yada banyonuzu temizlerken duvar karolarının aralarından akan su ve deterjana odaklanıp zihninizi rahatlatabilirsiniz. Mikrodalganızı 1-2 dakikalık ayarda çalıştırmışsanız onu beklerken nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Çamaşır katlarken ya da ütü yaparken eğlenceli hayaller kurabilirsiniz. B u sayede hem zihninizi rahatlatmış olursunuz hem de ev işleri sıkıcı olmaktan çıkmış olur.

Günlük tutun

Günlük tutmak sanki herkese göre bir şey değilmiş gibi hissedebilirsiniz. Ama günlük tutmanın herhangin bir yöntemi yoktur ya da sadece genç kızlara özgü bir şey değildir. Öyle çok uzun şeyler yamak ya da edebiyat parçalamak zorunda da değilsinizdir. Sadece 3-5 cümleyle bile duygu ve düşüncelerinizi kağıda döküp rahatlayabilirsiniz.

Trafik ışıklarından faydalanın

Trafik ışıklarında durmak büyük çoğunluğun canını sıkan bir durumdur. Vakit kaybı gibi gelir hatta söylenmeye başlarsınız. Ancak sizin sinirlenmeniz ya da strese girmeniz durumu değiştirmeyecektir. Kırmızı ışıkta geçip ceza yemekte can sıkıntınızı artırmaktan başka bir ile yaramayacaktır. O halde bu bekleme süreçleriniz nefes egzersizleri yaparak değerlendirebilirsiniz. Bekleme esnasında koltukta dik bir şekilde oturup derin bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Bu oldukça rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu yöntem sayesinde kaygılarınızı azaltabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı daha az kullanın

Farkında bile olmasak da artık büyük çoğunluğumuz sosyal medya bağımlısı haline geldi. Eğer gün içerisinde aşırı derece sosyal medya kullanıyorsanız ve kendinize bu konuda engel olamıyorsanız bu hesaplardan tamamen çıkış yapabilirsiniz. Girmek istediğinizde size şifre soracağı için bu birazda olsun sosyal medya kullanımınız azaltacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.