Mobilyalar Üzerinde Oluşan Çizikleri Gidermenin Yolları

Anasayfa / Dekorasyon / Mobilyalar Üzerinde Oluşan Çizikleri Gidermenin Yolları
Mobilyalar Üzerinde Oluşan Çizikleri Gidermenin Yolları

Mobilyalar ev dekorasyonunun ve evde yaşam ihtiyaçlarının olmazsa olmazıdırlar. Fakat zaman zaman mobilyalarımızda sorunlar yaşayabiliyoruz. İstenmeyen kazalar sonucu mobilyalar üzerinde çizikler oluşabiliyor. Buda mobilyanın kötü görünmesine neden oluyor. Mobilyanızın güzelliğini bozan bu çizikler için ne yapabilirsiniz ona bir göz atalım.

Zeytinyağı ve Limon Karışımı

Mobilya ya da parkeler üzerinde oluşan küçük çizikler için limon ve zeytinyağından yardım alabilirsiniz. Limon ve zeytinyağını birebir ölçü olacak şekilde karıştırın. Bu karışım için hazır limon sularını değil de doğal limonu sıkarak elde edeceğiniz limon suyunu kullanmalısınız. Hazırladığınız bu limon ve zeytinyağı karışımını çiziğin üzerine sürerek ovalayarak bir bez yardımı ile silmelisiniz. Daha etkili bir sonuç elde etmek için bu karışıma çok az miktarda sirkede ilave edebilirsiniz.

Araba Cilası ve Pastası

Arabalar için kullanılan pasta adı verilen bu ürün aracınızın kaportasında oluşan çizikleri giderme amacı ile kullanılmaktadır. Cila ise pasta uygulamasından sonra daha parlak bir görüntü sağlamak amacı ile uygulanır. Aynı uygulamayı mobilyalarınızdaki çizikleri gidermek içinde kullanabilirsiniz.

Ütü yöntemi

Sıcaklık sayesinde tüm nesnelerin hacimleri genişler. Bundan dolayı mobilyaların üzerindeki çizikler için ısı yöntemini deneyebilirsiniz. Çizik olan bölüme nemli bir bez serip daha sonra bu nemli bezin üzerine ütüyü tutabilirsiniz. Nemli bez ısınmaya başlayınca bu ısı sayesinde mobilya yüzeyi genleşip çiziğin belirginliğini yok edecektir.

Poşet çay

2 yemek kaşığı kaynar suyun içerisine 1 adet poşet çayı koyuyoruz. Bir kaç dakika demlendikten sonra pamuğu bu demli çaya batırıp mobilyanın çizik olan bölgesini siliyoruz. Bu yöntem sayesinde çiziklerinizden kurtulabilirsiniz.

Vazelin

Vazelini ile çizik olan bölgeye sürerek bir gün bekletiyoruz. Bu sayede vazelin ahşabı kabartacak ve çizik olan kısmı dolduracaktır. Daha sonra vazelini siliyoruz. Bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Sadece çiziğin üzerine sürmelisiniz. Vazelin mobilyayı kabarttığı için daha kötü bir görüntüye de yol açabilir.

Rötuş kalemi

Bu gibi mobilya çizikleri için yapı marketlerde rötuş kalemleri satılmaktadır. Eğer mobilyanızın rengine birebir uyacak tonda bir rötuş kalemi bulabilirseniz çizik olan kısmı bu kalem ile boyayarak sorunu çözebilirsiniz.

Deri Mobilyalar Üzerindeki Çizikler

Deri mobilyalarınız üzerinde oluşan çiziklerin çözümü ahşap mobilyalarınızdakinden daha kolaydır. Bunun için bir bezi su ile ıslatıp derideki çiziğin üzerine sürün. Bu yöntem ile çizgileri yok edebilirsiniz. Eğer çizgiler daha belirginse ve bu yöntemle kaybolmuyorsa çizik üzerine zeytinyağı damlatarak bir süre tampon yaptığınızda sorununuz çözülecektir. Daha sonra yağı silmek için ıslak mendil kullanmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.