Momo

Anasayfa / Kitap / Momo
Momo

Kitabın yazarı: Michael Ende

Sayfa sayısı: 304

İlk basım yılı: 2017

Momo – Okuyucu yorumu:

“Bazı kitaplar gerçekten çok güzel. Hani böyle herkese tavsiye etmek istersin ama biri “hadi anlat” dese öylece kalakalırsın ya, doğru cümleleri bulamazsın. Çünkü nasıl tarif etsen eksik kalacaktır, okumayana saçma gelecektir, kitaba ayıp olacaktır. Sadece o öyküyü sizin gibi okumuş olan biri anlayabilir o tarifsiz tarifi bilirsiniz.

Momo’da öyle bir şeydi işte. Çocuk kitabı görünümlü ama hayatın acı gerçeklerini büyüklerin yüzüne çarpan türden. “Tam da bu ne yazık ki” dediğimiz cinsten. Bu kitabı, hatta bu yazarı bu kadar geç fark etmiş olmanın pişmanlığı ama geç de olsa keşfetmiş olmanın mutluluğu içindeyim.. Yitip gittikten sonra kıymetini anladığımız o zamanlar, zamandan tasarruf etmek uğruna vazgeçtiklerimiz, mutluluğu hangi zamanda bulabiliriz diye arayışlar.. ve daha bu gibi bir dolu şey işte.. zamana ve zamansızlığımıza dair..

Kitap sayesinde ya da Momo sayesinde birçok insanın başaramadığı o önemli şeyi de öğrenmiş olduk. Dinlemek. Karşımızdaki insanı anlayabilmek ama gerçekten anlayabilmek adına dinlemenin ne kadar önemli olduğunu ve dinlendiğini bilmenin insana kendini ne kadar iyi hissettirebildiğini anladık bu kitapla birlikte. Bazı sorunların çözülebilmesi bazı soruların cevaplanabilmesinin sırrı iyi bir dinleyici olabilmekten geçiyor olabilir. Hatta kesinlikle oradan geçiyordur, birazcık dinleyebilsek mutlaka duyarız. Ama dinlemek için zamanımız yok bizim, çok pardon unutmuşum.

Günümüzde belki de en çok kullandığımız cümlelerden biridir bu. “Bunu yapmaya zamanım yok.

İşte Momo’nun hikayesi bu cümleyi öyle güzel eleştirmiş ki. Okurken ‘neden zamanımız yok, olan zamanımızı ne için harcıyoruz’ diye sorgulamaya başlıyorsunuz ister istemez.

Hep çocuk kal emi, büyüme sakın” sözlerini duya duya büyüdük bizlerde. Biz büyüyünce mi kirlendi dünya? Yoksa biz büyürken mi dünyayı kirlettik? Çok bilinmeyenli bir denklem gibi. ‘Duman adamlar’ sarmış dört bir yanımızı. Farkında bile değiliz o duman adamlarla yaşadığımızdan, en acısı da bu galiba. Bir gün bizde kurtulur muyuz ki onlardan? Yok dimi öyle bir dünya?!

Yaşınız kaç olursa olsun kitabı mutlaka okumalısınız. Merak etmeyin gerçekten ‘zamanınızdan çalmayacak’ bir kitap.”

Kitaptan alıntılar:

“İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe, zaman azalıyordu..”

“Hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir.”

“Sana bir akıl vereyim: Kendini fazla ciddiye alma.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.