Muhabbet Kuşu Bakımı ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Muhabbet Kuşu Bakımı ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Muhabbet Kuşu Bakımı ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhabbet kuşları tüm dünyada bilinen küçük boyutlu, çok parlak renklere sahip, cıvıldamaları ile meşhur kuşlardır. Zekaları ve dostlukları ile de kendilerini sevdirme konusunda çok başarılıdırlar. Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avustralya diyebiliriz. Papağanlarla aynı sülaleden oldukları bilinmektedir.

Muhabbet kuşu türleri

Evcil kuş beslemeye karar verseniz herhalde büyük çoğunluk Muhabbet kuşunu aklına getirecektir. Çünkü evcil kuş kategorisinde ilk sırada yer almaktalar. Muhabbet kuşlarının 16 çeşidi vardır bilinen haliyle. Ama bu çeşitler arasında en yaygın olanları Albino Muhabbet Kuşu, Jumbo Muhabbet Kuşu, Gök Mavisi Muhabbet Kuşu, Açık Yeşil Muhabbet Kuşu, Lutino Muhabbet Kuşu, Gri Muhabbet Kuşu ve Pakistan Muhabbet Kuşudur.

Muhabbet kuşlarının ömrü

Muhabbet kuşlarının ömrü yaklaşık 6-10 yıl arasında değişmektedir. Tabi ki bu süre yaşam koşullarına ve Muhabbet kuşunun türüne göre de değişkenlik göstermektedir. Eğer yaşam koşulları çok sağlıklı ise 15 yıla kadar bile yaşayabilirler.

Beden dilleri

Muhabbet kuşları şarkı söylemeyi çok sever hatta tüm gün boyunca pek sustukları görülmez. Eğer eğitebilme durumunuz olursa birkaç kelime bile öğrenebilirler. Duygularını ifade etmek ve ne istediklerini anlatmak için beden dillerini çok güzel kullanırlar. Muhabbet kuşlarının bedel dili hakkında birkaç davranışının ne anlama gelebildiğinden bahsedelim.

Kanatları açık duruyorsa

Genelde Muhabbet kuşları kanatları açık bir şekilde duruyorsa ortamın sıcaklığından rahatsız olmuş ve serinlemeye çalışıyordur.

Daldan dala atlıyorsa

Muhabbet kuşunuz sürekli kafesin içerisindeki tüneklerden ya da dallardan atlayıp sağa sola zıplıyorsa bu onun çok mutlu olduğu anlamına gelmektedir. Muhabbet kuşları sevinçlerini bu şekilde zıplama şeklinde gösterirler.

Tek ayaküstünde duruyorsa

Bu genelde uykusunun geldiği anlamına gelir.

Bir yöne doğru kanatlarını kaldırıyorsa

Genelde bu hareketi dişi Muhabbet kuşları yaparlar ve buda çiftleşme mevsiminin geldiğinin habercisidir.

Tüyleri vücutlarına yapışık halde duruyorsa

Muhabbet kuşlunuz bu şekilde bir duruş sergiliyorsa etrafındaki bir durumdan rahatsızlık duyuyor ve korkuyor demektir.

Tüylerini temizliyorsa

Muhabbet kuşları bu hareketi çok sık yapar çünkü tüylerini ve vücutlarını temizlemeyi severler. Ayrıca bunu yapıyor olmaları kendilerini çok rahat ve güvende hissettiklerini gösterir.

Sessiz ve hareketsiz duruyorsa

Bu durum kötüye işarettir. Çünkü muhabbet kuşları genelde çok mutlu ve hareketli bir yapıya sahiptirler. Eğer uzun süre sessiz ve hareketsiz zaman geçiriyorlarsa bu hasta olabileceği anlamına gelmektedir.

Tek Eşli olmaları

Muhabbet kuşları tek eşli olmayı tercih ederler. Yeni bir ilişkiye ancak eşleri öldüğünde başlayabilirler. Hatta bazı kuşlar eşleri öldüğünde bu üzüntüyü uzun süre atlatamaz ve yanına başka bir eş kabul etmez. Ayrıca Muhabbet kuşu beslemek istiyorsanız onu tek bırakmamalı mutlaka yanına bir eş almalısınız. Bu onun daha sağlıklı ve mutlu yaşamasını sağlar. Hatta üreme dönemleri için kafesinize bir yuvalık takmanız gerekebilir.

Muhabbet kuşu hastalıkları

Muhabbet kuşlarının bakımı çok hassastır ve kolayca hastalanabilirler. Astım, diyabet, depresyon ve bronşit gibi biz insanların yakalandığı hastalıklar onların yaşamlarında da yer almaktadır. Herhangi bir hastalık belirtisi fark ettiğinizde en yakın veterinere götürmenizde yarar var.

Papağanlardan daha iyi konuşurlar

Kuşunuzun konuşabilme garantisi elbette ki yoktur ama iyi bir eğitimle bu mümkün olabilir. Hatta muhabbet kuşları papağanlardan bile daha kabiliyetlidir konuşma konusunda.

İnsan sözcüklerini ve cümlelerini taklit etme açısından çok yeteneklidirler. Ama bunun için onlara uzun süre bu konuda eğitim vermeniz şart.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.