Mutfak İçin Pratik Bilgiler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Mutfak İçin Pratik Bilgiler
Mutfak İçin Pratik Bilgiler

İşlerinizi bir an önce bitirip kendinize vakit ayırmak istiyorsunuz ama bu mümkün olmuyor mu? Özelliklede mutfakta yapılacak işler çok daha fazladır ve bir türlü bitmek bilmez. Ama bazı konularda püf noktalarını biliyor olmanız hem daha iyi işler ortaya çıkarmanıza fayda sağlar hem de size zaman kazandırır.

Yeşillikleri canlandırmanın yolu

Salata yapmak için aldığınız kıvırcık ya da göbek marul genelde kısa bir sürede solmaya ve cansızlaşmaya başlar. Bunun çözümü buzlu suyun içerisine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek yeşilliklerinizi bu karışımda bekletmeniz. 1 saat boyunca bu limonlu buzlu suda bekleyen yeşillikleriniz yeniden canlanacaktır.

Lezzetli bir pilav için

Pilavınızı dinlendirirken üzerine çok az tereyağı koyun. Pilavın sıcaklığı ile tereyağı kendiliğinden eriyecek ve pilavınız daha lezzetli hale gelecektir.

Fırın temizliği

Fırınınızı daha kolay temizlemek için fırının içi ılık iken yarım limonla ovun. Daha sonra sabunlu bir bez ile silin. Ve son olarak da temiz bir bezle durulama işlemini yapın. Bu sayede yağ ve yemek kirleri daha kolay çıkacaktır.

Çelik tencereler

Çelik tencerelerinizin ışıl ışıl olması için ıspanak haşladığınızı suyu atmayıp bu su ile tencerelerinizi yıkayın. Daha sonra bol su ile durulayın. Tencereleriniz parladığını göreceksiniz.

Lezzetli patatesler için

Patatesleri haşlarken bazen renkleri bir miktar kararır. Bunun için haşlama sırasında suyuna bir yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke sayesinde patateslerin hem renkleri kararmayacak ve hem de lezzeti artacaktır.

Patlıcanın acısı

Süt ilave edilmiş suyun içerisinde patlıcanlarınızı bekletmeniz acılıklarını alacaktır. Eğer evde sütünüz yoksa onun yerine bir yemek kaşığı tuz ilave ettiğiniz suyun içinde de bekletebilirsiniz. Zaten bu daha bilindik bir yöntemdir.

Balık kokusu

Balık kokusunu gidermek için bulaşık suyunun içine bol miktarda kahve telvesi ekleyin. . Kahve telvesi bulaşıklardaki balık kokusunun yok olmasını sağlayacaktır. Yıkama sonrası bol su ile durulayın.

Bakliyatlar gaz yapmasın

Kuru bakliyatlar genelde tüketildiğinde gaz yapar. Bunun önlemek için pişirmeden 1 gece öncesinde suyun içerinde bekletin. Ve bu suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ilave edin. Bu sayede hem daha kolay pişer hem de gaz oluşumunu önler.

Lezzetli köfteler

Köftelerinizi daha lezzetli olması için içine Lezzetli bayat ekmek ve soğan ekleyin. Yalnız Soğanı rendeleyip eklememelisiniz çünkü suyunu daha fazla salar ve köftelerin pişerken dağılmasına sebep olur.

Çikolata sosunu tatlandırın

Pasta ve tatlılarınız için çikolata sosu hazırlarken daha lezzetli olması için içine bir miktar tereyağı eklemelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.