Mutfakta Feng Shui Uygulamaları

Anasayfa / Dekorasyon / Mutfakta Feng Shui Uygulamaları
Mutfakta Feng Shui Uygulamaları

Feng Shui Çin kökenli bir mekan düzenleme sanatıdır. Bu düzenleme sayesinde yaşamı iyileştirmeye dayanan bir Çin öğretisi şeklidir diyebiliriz. Feng ve Shui Çincede rüzgar ve su anlamlarına gelmektedir Feng Shui mekan düzenlemenin yanı sıra insan ve doğa arasındaki uyumu da yakalamayı amaçlar. Mekanlardaki enerji akışını iyileştirip buradaki doğa etkisini yeniden yaratır. Birçoğumuzun yaşamış olduğu stresli metropol yaşamının huzurlu bir mekana dönüşmesini sağlar.

Gün içerisinde zaten yoğun ve stresli bir zaman geçirmekte olduğumuz için eve geldiğimizde bir rahatlama ve huzur ortamına ihtiyaç duyarız. Evde en çok zaman geçirilen mekanlardan biri olan mutfak içinde aynı durum söz konusudur. Zaten Feng Shui felsefesine göre de bereketin oluştuğu mekan mutfaktır.

Peki, mutfaklarımızı Feng Shui felsefesine uygun nasıl dekore edebiliriz?

Su ve Ateş Yan Yana Gelmemeli

Feng Shui tarzı mutfaklarda en önemli detay sıcak aletlerle soğuk aletlerin yan yana getirilmemesidir. Yani fırın ve ocak gibi sıcak aletlerin musluk ve buzdolabı gibi soğuk aletlerin yanında olmaması gerekmektedir. Bu iki zıt enerji yan yana gelirse uyumsuzluk yaratabileceği düşünülmektedir. Mümkün olduğunca bu zıt enerjiler birbirinden uzak konumlandırılmalıdır. Eğer mutfağınızın alanından ve konumundan kaynaklı yakın mesafede olmak zorundalarsa bile araya ahşap bir obje koyarak bu zıt enerjiyi yumuşatabilirsiniz.

Tezgahın Üzerinde Bulunan Gıdalar

Feng Shui felsefesine göre mutfakta bereket enerjisi için tezgahın üzerinde cam kavanoz içerisinde tahıl, baklagil, çerez gibi gıdalar bulundurulmalıdır. Gıdaları saklamak için mutlaka cam kavanozlar tercih edilmelidir. Mutfak tezgahınızı açık renk ahşap malzemeden seçmelisiniz.

Tezgahın üzerinde asla ıvır zıvır ve çöp gibi şeyler olmamalıdır. Mümkün olduğunca tezgahınızın üzeri boş olmalıdır. Ve tezgahınızın üzerinde taze meyve ve sebze dolu bir sepetiniz bulunmalıdır.

Mutfağın Konumu

Mutfağınız mümkün olduğunca aydınlık bir alan olmalıdır. Güneş alan ve ferah bir konuma sahip olması çok önemlidir. Evin güneydoğusunda bulunması Feng Shui açısından en ideal konumdur.
Mutfak kapı ile tuvalet kapısı asla karşılıklı olmamalıdır.

Mutfak Rengi

Duvar renginiz aydınlık ve açık tonlarda olmalıdır. Mutfak dolapları da oldukça açık renkte ve sade olmalıdır. Siyah gibi koyu renklere mutfakta asla yer verilmemelidir.

Diğer Mutfak Dekorasyon Önerileri

Tezgahın üzerinde asla kirli bulaşıkların bırakılmasına izin vermemelisiniz.

Mutfağınız her zaman temiz görünmeli ve sade bir dekorasyonu olmalıdır

Duvarlarınıza meyve resimleri olan tablolar asabilirsiniz.

Yiyeceklerinizin her zaman taze olmasına dikkat etmelisiniz. Çürük ya da bayat gıdalardan hemen kurtulmalısınız.

Mutfağınızı daha büyük ve ferah göstermek için ayna kullanabilirsiniz.

Mutfak masanızda taze çiçekler bulunabilir.

Mutfakta yemek yaparken sırtınız kapıya dönük olmayacak şekilde ocağın yerini konumlandırmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.