Mutlu Olabilmek İçin Umursamamanız Gereken Şeyler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Mutlu Olabilmek İçin Umursamamanız Gereken Şeyler
Mutlu Olabilmek İçin Umursamamanız Gereken Şeyler

Mutluluk kişinin sahip olduğu pozitif bir ruh halidir. Ve gerçekten mutlu olabilmek için tüm olumsuzluklara rağmen bu pozitiflik durumunu koruyabilmeniz gerekmektedir. Hayata olumsuz taraflarından bakmak, her şeyi kafaya takmak, eleştirmek, tepki göstermek, negatif düşünmek gibi birçok şey mutlu olabilmenize engel olmaktadır. Bu nedenle kendinizi mutlu hissedebilmeniz için bazı konuları umursamamanız gerekmektedir.

Peki, gerçekten mutlu olabilmeyi başaran kişiler neleri umursamıyorlar?

 • Muhteşem bir ev, lüks arabalar ve bankada yüksek miktarda bir para herkesi mutlu edebilecek şeylerdir. Ancak gerçek mutlular için bunlar sadece birer araçtır. Çünkü tüm bunlara sahip olup yine de mutsuz olan ve çok kötü bir hayat yaşayan birçok insanda mevcut. O nedenle sahip olunan bu mülkiyet mutluk garantisi değil ne yazık ki. Ve gerçekten mutlu olmayı başarabilen kişiler bu sahip olduklarına rağmen asıl değerlerin bu olmadığını çok iyi bilirler.
 • Gerçek mutlular yaptıklarından dolayı bir karşılık beklemezler. Birine yardım ediyorsa ya da bir başarı elde ediyorsa birileri onu övsün ya da ona minnet duysunlar diye yapmaz bunu. Onlar için önemli olan güzel şeyler yapabiliyor olmak ve birilerine fayda sağlayabiliyor olmaktır. Ancak hiç beklemediği bir anda gelen iltifat ya da hediye onları daha çok mutlu eder.
 • Gerçekten mutlu olmayı başarabilen kişiler toplumun ne düşündüğünü ya da ondan beklentilerini umursamazlar. Sürekli elalem ne der baskısı altında yaşamak kişiyi strese sokan ya da kendi olmaktan çıkmasına yol açan bir durumdur. Ancak gerçek mutlular bu gibi standartlaşmış toplum kurallarına ya da baskılarına kulak asmazlar sadece kendi için doğru olan ne ise ya da kendisini nasıl iyi hissedecekse o şekilde yaşarlar.
 • Gerçek mutlular başkalarının önyargılı düşüncelerine aldırış etmezler. Dil, din, ırk ya da cinsiyet gibi ayrımlar yapmak onlara göre bir davranış biçimi değildir. Herkese eşit şekilde davranırlar. Kişileri sadece kim oldukları ya da ne yaptıkları konusunda yargılarlar.
 • Gerçekten mutlu olabilmeyi başaran insanlar yaptıkları ya da söyledikleri şeyler karşısında başkalarından onay almayı ya da destek görmeyi beklemezler ve bunu umursamazlar. Kendileri için doğru olanı yaparlar ve başkalarının olumsuz fikirlerine aldırış etmezler.
 • Gerçek mutlular için her zaman ben haklı olmalıyım gibi bir durum söz konusu değildir. Olaylar karşısında haklı ya da haksız olmaya aldırış etmezler. Çünkü herkesin doğrusu kendine göre farklıdır. Olayların farklı açılarından bakıldığında herkes kendince haklı olabilir. Olayların tüm açılarını bilmeden haklı haksız ayrımı yapmak onlara göre değildir. Aynı zamanda haksız ve hatalı olduğunu fark ettiği durumlarda doğruyu öğrenebilme duygusu onları mutlu eder. Hatalarından ders çıkartıp kendini geliştirebiliyor olmak hoşlarına gider.

 • Gerçek mutlular hoşlanmadıkları ortamlarda kendilerini strese sokmak yerine kendilerine pozitif olmalarını sağlayacak uğraşlar bulmaya çalışırlar. Gereksiz yere negatif enerji içerisine girmektense durumu pozitife çevirebilecek açılardan olaylara bakmayı denerler.
 • Gerçekten mutlu olabilmeyi başaran kişiler asla başkalarının işlerine karışıp müdahale etmezler. Eğer biri ondan yardım talep eder ya da fikrini sorarsa ancak o zaman konuyla ilgilenirler. Onun dışında başkalarının hayatlarına karışmak ya da onların hayatları hakkında bilgi edinmek gibi bir istekleri olmaz.
 • Gerçek mutlular onlar hakkında yapılan dedikodu ve söylentilere aldırış etmezler. Kendi hayatlarında neyin neden olduğunu bildiklerinden dolayı başkalarının bunu nasıl gördüğünü önemsemezler. Ve kendilerinin de başkalarının hayatları hakkında dedikodu yapmak ya da onları eleştirmek gibi bir durumları yoktur.
 • Gerçek mutlular iş, sosyal ortam ya da akrabalık gibi insanlarla ilişkilerinde kendisine zarar verecek olan ya da negatiflik sağlayan kişilere yaşamında yer vermek istemezler. Çünkü bu gibi kişilerin ona hiçbir fayda sağlamayacağını bilir. Sadece kendisi gibi mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurabilen kişilerle görüşürler.
 • Gerçek mutlular kin tutmaktan hoşlanmazlar. Çünkü kin duygusunun kişiyi sürekli negatif bir enerjinin etkisi altına aldığını bilirler. Birine ya da bir olaya karşı kin duymak o meseleyi hiçbir şekilde unutamamanıza sebep olur. Bunun yerine affedip yolunuza devam etmeniz içinizi rahatlatacaktır.

 • Gerçekten mutlu insanlar karşısındaki kişilerin yalanları umursamazlar. Birilerinin onu aldatmaya çalıştığının farkında olduklarında bunu kafaya takmaktansa bu gibi kişileri hayatından uzaklaştırmayı tercih ederler.
 • Gerçek mutlular yaşamlarındaki olumsuzluklar karşısında şikayetçi olmazlar. Çünkü sürekli bir şeylerden şikayet ediyor olmak kişinin kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden biridir. Bunun yerine sahip oldukları için minnettar olmak ya da gelecek adına umut beslemek daha pozitif hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Gerçekten mutlu olabilen kişiler yapılan kötülüklere karşı intikam alma duygusu beslemezler. Bunun yerine intikam olayını kadere bırakırlar. Zaten hayat bir şekilde yapılan kötülüklerin cezasını karşı tarafa vermektedir. Bu kişiler bunun bu şekilde olduğunu çok iyi bilirler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.