Mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bunu asla yapmayın

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bunu asla yapmayın
Mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bunu asla yapmayın

Hepimiz çocuklarımızla ilgili farklı farklı beklentilere sahibiz. Hiç çocuğum tamirci olacak inşallah diyen birini gördünüz mü? Asla göremezsiniz. Çünkü herkesin çocuğu doktor, mühendis, general, müsteşar ya da bakan olacaktır. Çünkü ailesinden gelen mükemmel genlere güvenmelidir. Bu beklentiler bazı durumlarda iyi bir motivasyon kaynağı olmakla beraber genellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Sizin çocuğunuzla ilgili gelecek planlamalarınız ve beklentileriniz ile çocuğunuzun potansiyeli ve onun istekleri ortak bir noktada buluşmadığı takdirde çok büyük sorunlar sizi bekliyor. Evde huzursuzluk, mutsuzluk ve çatışmalar bunun ilk sonuçları olacaktır.

Ailenin çocuklar üzerindeki beklentileri ile ilgili problemler

Çocuklarımız için her zaman en iyisini isteriz değil mi? Onlar için her şeyin en iyisini biz biliriz kendileri değil.  Ya bizim çocuğumuz aylık çok yüksek maaşlar alan bir şirket yöneticisi olmak istemiyorsa ve sadece hayattan zevk alan, az kazanan ama mutlu bir ressam olmak istiyorsa? Ya oğlunuz çok iyi bir atlet olmak yerine iyi bir satranç oyuncusu olmak istiyorsa ve buna yetenekli ise?

Onların düşünceleri ve yetenekleri sizin isteklerinizden ve gelecek planlamalarınızdan farklı ise bu durumu kabul edebilecek misiniz? Eğer cevabınız ” Kesinlikle hayır ” ise oturup tekrar düşünmenizi tavsiye edeceğim. Biz kendi beklentilerimizi çocuklarımıza yüklediğimizde ve onlar bu beklentileri karşılayamadıklarında kendilerini başarısız ve yetersiz hissedeceklerdir. Bizim hayal kırıklığına uğradığımızı gördüklerinde ya kendileri de aynı hayal kırıklığını yaşayacaktır ya da kendi başarısızlıklarını bizim baskılarımıza mal edeceklerdir. Her iki sonuçta mutsuzluğa çıkar.

Yapılan pek çok incelemede, depresyon yaşayan çocukların çoğunda anne ve babalarının gözlerinde gördükleri hayal kırıklıklarından etkilendikleri anlaşılmaktadır. Aslında bu hayal kırıklığının sebebi çocukların başarısızlığı değil, anne ve babalarının koyduğu hedeflerden uzak kalmalarıdır. Aslında bütün bu anne babalar sadece çocuklarının iyiliğini istemekteydi ancak tek yaptıkları onlara zarar vermek oldu. Peki ne yapmalıyız? Tek istediğimiz huzurlu bir ev ortamı ve çocuklarımızın başarılı olması değil mi?


Geleceği ile ilgili ne yapması gerektiğine bırakın o karar versin. Hayatta kendi yaşadığınız iniş ve çıkışları düşünün. Başarıya ulaşana kadar neler çektiğinizi, neler yaşadığınızı, yaptığınız hataları ve bu hatalardan çıkarttığınız derslerle nasıl başarılar yakaladığınızı bir düşünün. Bırakın aynı şeyleri o da yaşasın. İlerlediği yolda yapıcı küçük dokunuşlarınız olsun. Öyleyse tek yapmanız gereken onlarla ilgili yüksek beklentiler oluşturmamak, bunun yerine evde saygılı bir ortam, mantıklı bir disiplin ve diğer ailevi kurallardan oluşan bir ortam oluşturabilirsiniz. Siz sadece günlük rutinleri belirleyin.

 

Eğer çocuklarınızı kendi hayallerinizi gerçekleştirmeye ikna etmeye çalışırsanız onların ihtiyaçlarını ve kapasitelerini görmek yerine, onların var olan yeteneklerini de gömmüş oluruz. Onları olmak istemedikleri biri olmaya ikna etmeye çalışırsak, bunun yol açacağı mutsuzluk, anksiyete ve sıklıkla depresyon olarak geri dönecek sonuçlarla karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Anne babalara sorduğumuzda ise asla böyle bir şey istemediklerini, tek dileklerinin onlara mükemmel bir gelecek hazırlamak olduğunu söylüyorlar. Ancak bu yaklaşım ve yönlendirmelerle onların iyiliğini düşünerek kurduğunuz baskılarla, geri dönüşü olmayan  kötü sonuçlara zemin hazırlamakta olduğunuzu bilin. Bundan sonra ne zaman çocuklarınıza gelecekle ilgili yönlendirmeler yaparsanız  (buna dayatmada diyebiliriz) iki kere düşünün.

Çocuğunuzun kendi iradesi ve istekleri doğrultusunda çizilecek bir yolda desteklenmesi mi yoksa sizin çizdiğiniz yolda zorlamalarla mı ilerlemesi daha doğru?

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.