Mutlu ve Kendine Güvenen Erkek Çocukları Yetiştirebilmenin Formülü

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Mutlu ve Kendine Güvenen Erkek Çocukları Yetiştirebilmenin Formülü
Mutlu ve Kendine Güvenen Erkek Çocukları Yetiştirebilmenin Formülü

Olumlu yada olumsuz bir çok davranışın temeli daha çocukluktan atılır. Çocukken yetiştirilme tarzımız gelecekteki kişiliğinizi oluşturmada ilk adımlardır. Ve bu ilk adımlar tüm hayatınızı etkilemektedir. Oğlunuzun gelecekte kendine ve topluma karşı daha sağlıklı ve bilinçli bir birey haline gelmesini ve davranışlarını olumlu bir şekilde kontrol edebilmesini istiyorsanız çocuklukta bu işe el atmalı ve onu bazı konulara çok dikkat ederek yetiştirmelisiniz.

Eğer bir erkek huzurlu, mutlu ve kendine güvenir bir şekilde yetiştirilirse ilerleyen yaşlarında çevresindeki kişilerle ilişkileri daha olumlu ve sağlıklı olacaktır.

İşte erkek çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:

Oğlunuza duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade edilmesini öğretin. Böylece düşündüğü ve hissettiği şeyleri kontrol edebilir ve uygun bir dille ayda uygun bir şekilde ifade edebilir. Bastırılmış duygu ve düşünceler daha sonra olumsuz davranışlar ile başka konularda yansıtılmaya ve hem kendisine hem etrafındakilere zarar vermesine sebep olacaktır.

Ev işleri konusunda size yardımcı olmasını isteyin. Temizlik, yemek yapmak, çamaşır yıkamak yada ütü yapmak gibi konularda kesinlikle bilgi sahibi olmalı. Sürekli her istediğini hazır bir şekilde ona sunmamalısınız. Bu gibi konularda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmalıdır. Ayrıca bu şekilde yetiştirilmiş bir erkek çocuğu ilerde evlendiğinde eşine de ev işleri konusunda yardım edebilir ve daha sağlıklı ve mutlu bir ilişki yaşayabilir.

Masallar sadece kız çocukları için değildir. Erkek çocuklarınıza da kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için onunla birlikte mutlaka kitap okumalısınız.

Dans konusu da yine aynı şekilde sadece kız çocukları için uygun bir aktivite gibi düşünülmemelidir. O yüzden oğlunuzun müzik, ritim ve dans sayesinde beden kontrolünü öğrenmesini sağlayın. Böylece daha pozitif ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz.

Ona başarı hikayelerini ve bu başarıların nasıl ve ne şartlarda gerçekleştiğini anlatın. Örneğin yazarların, bilim adamlarının ya da sanatçıların başarılı olmadan önce nasıl hayatlar yaşadığından bahsedin. Böylece gelecekle ilgili hayalleri ve planları konusunda oğlunuza umut aşılamış olursunuz. Zor şartlar başarıya engel değil mesajı ona iyi gelecektir.

Olumlu özelliklere sahip bir çocuk yetiştirebilmek için ona örnek olmanız çok önemlidir. Sizin davranışlarınız onun için sözlerinizden çok daha etkilidir. O yüzden nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız öncelikle sizin o şekilde bir yaşantıya sahi olup bunu ona göstermeniz gerekmektedir.

‘Lütfen’ ve ‘Teşekkürler’ gibi sözcükleri oğlunuza kullanmayı öğretin. Böylece daha kibar, saygılı ve terbiyeli bir çocuk yetiştirebilirsiniz. İstediklerini elde etme konusunda kaba bir dil kullanmasına asla izin vermeyin.

Ayrıca kendinden küçüklere, çiçeklere ya da başkalarının duygularına karşı çok nazik olması gerektiğini öğretmelisiniz. Böylece gelecekte kaba saba bir adam olmasını engellemiş olursunuz

Erkek çocukları kız çocuklarına oranla daha enerjik bir şekilde koşup oynamaktan hoşlanırlar. Ve buda daha fazla düşmesi, yaralanması ya da bazı kazalara sebebiyet vermesi demektir. Ancak ufak tefek şeyler yüzünden ona sürekli kızmayın. Sizin sürekli öfkelenmeniz onu olumsuz etkileyecektir.

İlgi duyduğu konularda ya da hobileri konusunda onunla yakından ilgilenin. Ve başarılı olduğu konularda onu destekleyin. Beklide farkında olmadan gelecekteki mesleğinin ve başarılarının temelleri atılıyordur.

Başarısız olduğu her durumda onu korumaya ya da kontrol etmeye çalışmayın. Yardıma ihtiyacı olduğunda yanında olacağınızı bilsin ama kendi durumunu da kendisi düzeltebilmeli. Örneğin her düştüğünde koşup onu yerden kaldıran siz olmayın. Kendi kalkabilir. Buda kendine olan güvenini kazanmasına yardımcı olur.

İnsanlara yardım edebilmesi için ona fırsatlar verin. Böylece daha cömert ve incelik sahibi bir insan olmasını sağlayabilirsiniz.

Zorluklar karşısında ne şekilde davranması gerektiğini oğlunuza öğretin. Çözüm yolu bulma konusunda fikir sahibi olmasını sağlayın. Örneğin; bir oyuncağının parçasını yerine takamadıysa size getirdiğinde alıp siz takmayın. Bunun yerine “acaba birde şu şekilde mi denesen, belki o zaman takabilirsin” ya da “sence nasıl yapmalı yerine takılması için, hadi bir düşünelim” diyebilirsiniz. Böylece hazıra konmayı değil çözüm yolu bulmayı öğrenecektir. Ve bunu yaparken yine sizden destek almış olmak ona güven duygusu aşılayacaktır.

Çocuklarda belirli bir dönem “Neden?” “Niye?” gibi sorularla geçer. Oğlunuz size bu soruları her sorduğunda mutlaka onu anlayabileceği bir şekilde cevaplandırın. Eğer sorduğu sorunun cevabını sizde bilmiyorsanız birlikte cevabını bulmaya çalışın. Ve bunun yanı sıra sorduğu soruların cevaplarını kendi başına bulabilmesi konusunda onu yönlendirin.

Erkek çocukları daha enerjik olduğu için bu enerjilerini atabilmeleri için onlara alanlar yaratın. Enerjisini atabilen bir çocuk çok daha huzurlu ve mutlu olacaktır.

Enerjisini atabilmesi için ona alanlar yaratın. Rahatça koşup oynayabileceği bir alan yaratabilirsiniz. Enerjisini attığında çok daha huzurlu olduğunu göreceksiniz.

Onu sık sık öpüp kucaklayın ve sevginizi gösterin. Çünkü erkek çocuklarının da en az kız çocukları kadar ilgi ve sevgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca bu şekilde yetiştirilmiş bir çocuk ileride sevgisini gösterme konusunda daha cömert olabilir.

Ve oğlunuzun her şeyden önce bilmesi gereken şey onu ne kadar çok sevdiğinizdir. Ne yaparsa yapsın nasıl bir olursa olsun her daim kalbinizdeki yerinin aynı kalacağını bilmelidir. Bunu bilirse zaten her şey daha güzel ve kolay olacaktır onun için.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.