Mutlu Yarınlar

Anasayfa / Kitap / Mutlu Yarınlar
Mutlu Yarınlar

Kitabın yazarı: Debbie Macomber

Sayfa sayısı: 378

İlk basım yılı: 2020

Mutlu Yarınlar – Okuyucu yorumu:

“Gül limanı oteli serisinin son kitabı olduğunu kitaba başlar başlamaz öğrenmiş bulunuyoruz. Yani devamı yok ve bence tadında bırakmak oldukça mantıklı.

Jo Marie, arkadaşları ve otel müşterilerinin hikayeleri burada son bulmuş oldu. Bugüne dek birçok insanın yaşamına güzellikler getiren otel sonunda sahibinin hayatına da el atmış oldu. Zaten farklı bir son beklenemezdi. Debbie Macomber kitapları hep mutlu sonla bitiyor malum.

Yazarın öykülerini severek okudum bugüne dek. Ancak son birkaç kitabında sanki artık konu üretemiyormuş ve kahramanlar ya da konular farklı olsa da kendini tekrara başlamış gibi gelmeye başladı bana. Bilmem sizde bu durumun farkında mısınız?

Yani sürekli kızını kendi beğenilerine uygun birileriyle tanıştırıp evlendirmeye çalışan bir anne profili mevcut. Bu durumdan sıkılıp kendi hayatını özgürce yaşamaya çalışan bir genç kız. İlişkiler konusunda yaşanan kararsızlıklar ve güvensizlikler sonucu karşı tarafın önce başkalarıyla ilişki yaşayıp sonra gerçekten ne istediğine karar vermesini isteme gibi tuhaf bir teklif. Yaz dizilerinden esinlenilmiş gibi ilk başta hiç anlaşamayan zıt karakterleri sonradan tutkulu bir aşk yaşaması durumu. Ve bunlara benzer daha birçok ayrıntı artık son 3-4 kitabında sürekli var. Çok sık kitap yazıyor olmanın eksileri bu sanırım. Yeni bir fikir bulamamak ve konu üretememek gibi sonuçlara neden oluyor. Yazar sanki artık biraz ara verip dinlense daha iyi olacak gibi.

Tamam, her şeye rağmen kitabın akıcı dili sakin bir anlatım tarzı olması kendini okutmayı başarıyor ama insan yine de farklı bir şeyler okumak istiyor. Bunca acımasız eleştiriye rağmen yine de güzel bir kitaptı. Özelliklede seriyi başından beri okumuşsanız kahramanların yaşamlarında nasıl gelişmeler olduğunu ve nasıl bir son yazıldığını bilmeniz gerekir diye düşünmekteyim. Hayata tutunmaya ve birazcık umuda ihtiyacınız varsa kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar.”

Kitaptan alıntılar:

“Yalnızca kederi tanıyan biri, bir başkasının aynı durumda olduğunu bu kadar kolayca anlayabilirdi.”

“Bir insan ne kadar anlayışlı veya merhametli olursa olsun ancak o engebeli yolda yürüyenler bunu tam olarak anlayabilir.”

“Dünya dönmeye devam eder ama artık aynı dünya değildir.”

“Bu kuma çizilen bir çizgi değil, ıslak çimentoya çizilmiş bir çizgi. Kuruduktan sonra artık geri dönüşü yok.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.