Nikotin Düşmanı Besinler İle Ciğerlerinizi Temizleyin

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Nikotin Düşmanı Besinler İle Ciğerlerinizi Temizleyin
Nikotin Düşmanı Besinler İle Ciğerlerinizi Temizleyin

Sigara kullanmak birçok sağlık sorununun oluşmasında en büyük etkenlerinden biri. Kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, cilt rahatsızlıkları ve hızlı yaşlanma gibi daha birçok hastalığa sebep olmakta. Sigarayı bırakmayı başaramayanlar için nikotinin etkisini birazcık da olsa azaltacak besinleri tüketmeleri sağlıkları açısından çok önemli. Bu besinler sayesinde sigaranın etkilerini çok azda olsa önlemiş olursunuz.

 

Peki, vücuttaki nikotini temizleyen bu besinler hangileri?

Pancar

Pancar demir ve folat kaynağı olarak bilinir. Ve nikotin düşmanı olan besinlerin başında yer alır. Kanı temizleme özelliği olduğundan dolayı karaciğer için çok faydalıdır. Ayrıca içeriğinde bulunan betasiyanin bileşimi sayesinde kanser hastalığında da çok etkili bir yardımcıdır.

 

Zencefil

Antioksidan özelliğinden dolayı nikotinin temizlenmesinde çok faydalıdır. Ayrıca zencefil sigaradan almış olduğunuz tadı değiştirerek içme isteğinizin de azalmasını sağlıyor.

Portakal

C vitamini deposu olarak bildiğimiz portakal bunun yanı sıra içeriğindeki fitokimyasal ve flavonoid ile kanserle savaş konusunda da çok etkili bir meyvedir. Kan değerlerini artırıp kanın yenilenmesinde de büyük rol oynar.

 

Ispanak

Demir ve folik asit içermesinden dolayı nikotin savaşçılarından biride ıspanaktır. Folik asit sayesinde sigaranın tadı değişerek içme isteğinizi azaltıyor. Flavonoid içermesinden dolayı kanseri de önleyici özelliğe sahiptir.

Su

Vücudunuzda biriken nikotini dışarı atmada en etkili yolda bol bol su içmektir.

 

Zerdeçal

Karaciğer dostu olarak bilinen zerdeçal kanser konusunda da çok faydalı bir besindir. Antioksidan özelliği sayesinde nikotinden vücudunuzu arındırmakta çok etkilidir.

Brokoli

C vitamini bakımından oldukça zengin olan brokoli kansere karşı koruyucu fitokimyasallar içermektedir. Aynı zamanda vücudu nikotinlerden korur.

 

Havuç

Antioksidan birleşim karotenoid bakımından çok zengin olan havuç vücuttaki nikotinin dışarı atılmasında da büyük rol oynar. İçeriğindeki A vitamini ile de nikotinin cilde verdiği zararları azaltmaya yardımcı olur.

Kivi

Bol miktarda C vitamini içeren kivi en önemli nikotin savaşçılarından biridir. Aynı zamanda hücresel onarımı da harekete geçirmektedir.

 

“Bu besinleri tükettiğim sürece rahatça sigara içebilirim, nasılsa nikotini yok ediyorlar” diye düşünmeyin. Sağlığınız için bu besinleri bol bol tüketin evet ama sigarayı da elinizden geldiğince bırakmak için çabalayın. Sağlıklı ve uzun bir ömür için sigaradan uzak durun.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.