Nohutun Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Nohutun Faydaları Nelerdir?
Nohutun Faydaları Nelerdir?

Lif kaynağı, mineral ve vitamin açısından çok zengin olduğundan dolayı nohut çok sağlıklı bir besindir. Özellikle vegan beslenen kişiler hayvansal gıdaları tüketmediği için bol miktarda nohut tüketmelilerdir.

Güçlü Kemikler

Nohut içeriğinde manganez, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri bulundurduğu için kemikler açısından çok faydalıdır. Bu vitamin ve mineraller kemik büyümesi ve güçlenmesi konusunda çok önemli olduğu için nohut çok etkilidir.

Parıldayan bir cilt

Nohut C, E ve K vitaminleri açısından da çok zengin bir içeriğe sahip olduğu için cilt sağlığı içinde çok faydalıdır. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır, kırışıklıkları giderir ve cildi nemlendirir.

Kan şekeri seviyesi

Lif ve protein açısından zengin olduğundan dolayı nohut yediğinizde kan şekeriniz hızlı bir şekilde yükselmez. Yani kan şekerini düşürüp dengelemeye yardımcı olur. İçeriğindeki magnezyum ve çinko sayesinde tip 2 diyabete yakalanmanızı da önler.

Kansere karşı koruyucu

Nohut kalın bağırsak hücrelerindeki iltihabı azaltmaya yarayan bütirat üretimini artırır. Ve bu sayede kolon kanserine yakalanmanızı önlemiş olur. Bunun yanı sıra meme ve akciğer kanserini önleme konusunda da çok faydalıdır.

Keskin ve sağlıklı gözler

A vitamini içerdiği için nohut, antienflamatuar bir etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde göz rahatsızlıklarına yakalanmanızı önler. Ayrıca daha keskin görmenizi sağlar.

Sağlıklı beyin

Nohutun içeriğindeki kolin beyin sağlığı için çok etkilidir. Beyninizin daha zinde olması ve sağlıklı bir hafıza için nohut çok faydalıdır.

Kilo kontrolü

Nohut protein ve lif açısından zengin olduğu için sindirimi yavaşlatır ve sizi tok tutar. Ayrıca iştahınızı da azaltacağı için kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olur.

Sağlıklı bir sindirim sistemi

İçeriğindeki lifler sayesinde sindirimi düzenler. İrritabl bağırsak sendromu ya da kabızlık problemlerini önler.

Kan basıncı düzenleyici

Nohut yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olduğu için felç ya da kalp krizi riskini önleyicidir. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini de azaltır.

Uzun saçlar

Nohutta içeriğindeki protein, A ve B vitaminleri sayesinde saç dökülmesini önler. Ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.