Normal Doğum Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?

Anasayfa / Hamilelik / Normal Doğum Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?
Normal Doğum Korkusunu Nasıl Yenebiliriz?

Anne olabilmek her kadının hayalidir ve en doğal hakkıdır. Hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren annelik duyguları var olmaya başlar. Hatta zaman zaman çok değişik ruh hallerine bile bürünebilirsiniz. Hamilelik sürecinde sık sık doktorunuzla iletişim kurmalı ve doğum anına kendinizi hazırlamalısınız.

Normal doğum yapmak öyle sanıldığı gibi korkutucu ve zor değildir. Doktorunuzun desteği ile hamilelik sürecinde bu korkularınızı atlatıp kendinizi buna hazırlamanız aslında çok kolay. Ama bunun olabilmesi için bu noktada doktor seçimi çok önem taşımakta. Eğer hamilelik süreciniz ve fiziki bir probleminiz buna engel değilse mutlaka normal doğumu tercih etmelisiniz.

Normal doğum korkunuzu yenebilmenin ilk kuralı kulaktan dolma bilgileri unutup gerçek bilgiler edinmeniz. Doğumla ilgili anlatılan kötü hikayeleri yada deneyimleri aklınızdan çıkarıp ve her şeyin çok yolunda gideceğini düşünmeye odaklanın.

Doğuma hazırlık kurslarına katılabilir burada sizin gibi hamile anneler ile sağlıklı bir şekilde bilgi edinip vakit geçirebilirsiniz. Bu sizin korkularınızı aşmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Sizin yaşamış olduğunuz bu korku ve stres duyguları bebeğinizi de olumsuz etkileyecektir. Bebeğiniz sizin ruh halinizi hissettiğinden dolayı duygularınızı mümkün olduğunca pozitif tutmaya çalışın.

Normal Doğum Nasıl Olur?

Normal doğum bebeğiniz ve sizin için en kolay ve en sağlıklı doğum şeklidir. Doğumdan sonra çok kısa sürede ayağa kalkıp toparlanabilirsiniz. Hamilelik sürecinde bebeğinizin büyüme ve gelişmesini yediğiniz besinler çok etkilemektedir. Ve buda normal doğuma yardımcı olan olumlu bir etkendir.
Hamileliğin son aylarında doktorunuzla daha sık görüşmeler yapmalısınız.

Doğum anı yaklaştığında ilk önce hafif ve sık aralıklarla sancılar başlar. Bu durumda hiç telaş yapmadan doğum yapacağınız hastaneye gitmelisiniz. Doktorunuzun talimatları ile doğum zamanınız belirlenecek ve ona uygun hazırlıklar yapılacaktır. Bebeğiniz doğum kanalına girip doğum anı iyice yaklaştığında sancılarınızın sıklığı ve şiddeti artacaktır. Bu süreçte mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışmalısınız. Bu doğumu kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin kilosu ve pozisyonu normal doğum için elverişli ise tercihiniz mutlaka normal doğumdan yana olmalıdır. Bu en hızlı ve en sağlıklı doğum yöntemidir. Normal doğum için bebeğin doğum kanalına başı aşağıda bir şekilde geliyor olması gerekmektedir.

Normal doğumlarda hamileliğin kırkıncı haftasına girildiğinde bebek artık doğum için hazır demektir. Ama bazen daha da erken doğma ihtimali söz konusudur.

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Normal doğumda doğum sonrası hastanede yatış süreniz daha azdır

Bebeğiniz normal doğum ile dünyaya gelirken vücudundaki bakterileri dışarı atabilir.

Emzirme sürecine daha kısa bir sürede geçebilirsiniz.

Normal doğumda bebeğinizin ciğerlerinde biriken sıvılar dışarı atılarak temizlenir.

Vücudunuzda ameliyat dikişi ve izi olmayacaktır.

Çocuğunuzda obezite ve astım gibi rahatsızlıklara rastlanma ihtimali daha az olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.