O Yıldızın Altında

Anasayfa / Kitap / O Yıldızın Altında
O Yıldızın Altında

Kitabın yazarı: Jojo Moyes

Sayfa sayısı: 467

İlk basım yılı: 2020

O Yıldızın Altında – Okuyucu yorumu:

“Jojo Moyes’in diğer tüm kitaplarında olduğu gibi bunda da anlatım dili çok güzeldi. Hiç sıkılmadan bir solukta okumak isteyeceğiniz türden, okurken sizi yormayan farklı bir akıcılık hakimdi.

Ancak ilk başlarda konu hiç ilerlemiyor ve aynı mevzu etrafında dönüp duruyor gibi geldi bana. Bir gelişme yaşansın, azıcık atraksiyon olsun ya da ortalık karışsın istiyor insan. O açıdan ilk başlarda biraz beklediğim bu şeyleri bulamadım. Tabi daha sonra olaylar farklı bir boyut almaya başladı ve kitap daha zevkli hale geldi.

Kitap okumayı çok seven biri olarak kitapta insanlara kitap okumayı sevdirmeyi, kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen bir grup insanın yer alması çok hoşuma gitti. İnsanlar sadece bir şeyler okuyabilsin diye bunca fedakarlığa katlanan insanların olabileceğini düşünmek bile çok güzeldi. Hiçbir çıkar gözetmeksizin tek amaçları insanlara faydalı olabilmek olan bu kadınları gerçekten çok takdir ettim. Başkalarına faydaları olurken aynı zamanda kendilerine olan inançları ve hayata karşı bakış açıları da oldukça değişti.

Kitabın içerisinde her bölümde farklı kitaplardan alıntıların yer alması da çok hoş bir durumdu. Böylece insanda o kitapları da alıp okuma isteği ve merak duygusu uyandırıyor.

Çok farklı hayatlara sahip bir grup kadının aynı amaç uğruna bir araya gelip birlik oluşturması ve bunun sonucunda meydana gelen dostluk bağı çok güzel bir şekilde anlatılmış. İnsanların birbirine şans verdiği zaman ortaya çok güzel bir ilişki çıkabileceğini göstermiş.

Kitabın birçok bölümünde kadına karşı sözlü ve fiziki şiddet yer almaktaydı. Kitabın konusu 1937 yılında geçiyor olmasına rağmen günümüze baktığımızda onca yıl içerisinde değişen hiçbir şeyin olmadığını görmüş oluyoruz ne yazık ki. Hala aynı sorun devam etmekte. Erkek hala kendini bir şekilde üstün görmekte ve kadınlara zarar vermeyi bu üstünlüğün bir göstergesi zannetmekte. Bu durumun hala böyle olması insana gerçekten acı veriyor.

Ancak yine de umut aşılayan bir yanı var kitabın. Ne yaşanırsa yaşansın, bir kadın güçlü olmayı, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi hedeflediğinde istediği her şeyi başarabilir. Bu güçlü duruş sayesinde her türlü zorluğun ve kötülüğün üstesinden gelebilir. Özelliklede bu güçlü kadınlar birleşirse başaramayacakları hiçbir şey olamaz. Yeter ki kadınlar birbirlerine destek olabilmeyi başarabilsinler.

Okumanızı tavsiye edebileceğim güzel bir kitaptı. Güçlü bir kadın olabilmenin yolunu anlatmasa da güçlü bir kadın olabilmenin önemini çok iyi anlatmış.”

Kitaptan alıntılar:

“Her zaman bir çıkış yolu vardır. Belki çirkin bir yol olabilir. Belki dünya ayağının altından kayıp gidiyor gibi hissedebilirsin. Ama asla kapana kısılmış değilsin.”

” “Bir adamın seni dövmesinin en kötü yanı ne biliyor musun?” dedi Margery sonunda. “Hissettiğin acı değil. O anda kadın olmanın ne demek olduğunun farkına varmak. Ne kadar zeki olursan ol, savunduğun fikir ne kadar doğru olursa olsun, onlardan ne kadar daha iyi olursan ol hiçbir anlamı yok. O anda seni her an tek bir yumrukla susturabileceklerini anlıyorsun. Öylece tek bir yumrukla.” “

“Bir atı da tabii ki döverek ehlileştirebilirsin. Ona boyun eğdirebilirsin. Ama bunu asla unutmaz. Ve seni asla sevmez. Bunu bir ata bile yapmazken neden bir insana yapmam gerektiğini hiçbir zaman anlayamadım.”

“Bazı şeyler elinde tutamasan bile birer armağandır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.