Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Anasayfa / Psikoloji / Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?
Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Sürekli olarak öfkelenen ve bu nedenle de hem kendinize hem de çevrenize zarar verdiğinizi düşünüyorsanız bir takım basit yöntemlerle bu kötü özelliğinizden kurtulabilirsiniz.

Gün içerisinde olumsuzluklar yaşandığında stresli tepkiler vermek gayet doğaldır. Fakat bu sürekli oluyorsa ve kontrol edemeyip yıkıcı bir davranışa dönüşmüşse işte o zaman bir sorun var demektir. Çünkü öfke sadece ilişkilerinizi ve günlük işlerinizi etkilemekle kalmaz bir süre sonra sağlığınızı da etkilemeye başlar. Sürekli öfke problemi yaşayan kişilerde tansiyon ve anksiyete gibi hastalıklar çok sık görülür. Öfke ve stres aynı zamanda başta kalp hastalığı olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına da sebep olmaktadır. Bu nedenle bazı basit yöntemleri uygulayarak öfkenizle baş edebilirsiniz.

Derin nefes alın

Nefesiniz, sadece fiziksel olarak bir işleyişin parçası değil aynı zamanda ruh halinizle de doğrudan ilişkili bir durumdur. Örneğin öfkelendiğiniz zaman derin bir ‘off!’ çekmek bile, aslında derin bir nefese ihtiyaç duyduğunuzu gösterir. Yada sinirliyken kısa ve düzensiz bir şekilde nefes alıp vermeniz sinir sisteminize güvende olmadığınız konusunda mesaj iletir. İçinde bulunduğunuz stresli durum konusunda “ya savaş ya da kaç” anlamına gelen bir mesaj iletilir bu nefesler.

Halbuki o esnada derin ve yavaş bir şekilde nefes alıp vermek sinir sisteminizi “güvendeyiz her şey yolunda” mesajı iletmeye yarar. Çok öfkeli olduğunuz anlarda derin bir nefes alıp sonra yavaşça bırakmak çok etkili olacaktır. Bunu birkaç kez tekrarlamanız o esnada sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Bu nefes egzersizlerini sadece öfke anında değil gün içerisinde de yapmanız daha pozitif ve huzur dolu olmanıza yardımcı olur.

Sizi rahatlatan bir mantra bulun

Bu ilk başta biraz saçma gibi gelse de siziz rahatlatan bir cümleyi tekrara etmek sinir sisteminizi doğrudan etkilemenin bir yoludur. “her şey yolunda” “sorun yok” “boşver bunlara takılma” gibi cümleleri kendi kendinize tekrar etmeniz sinir sisteminize güvende olduğunuz mesajını iletecektir. Böylece öfkenizi azaltıp sakinleşebilirsiniz.

Rahatlama duygunuzu görselleyin

Görsellemek; bir imgeyi ya da bir görüntüyü hayal edip gözünüzün önüne getirmeniz demektir. Öfkelenmeye başladığınız an size kendinizi mutlu ve huzurlu hissettiren bir anı, kokuyu ya da bir mekanı düşünüp sakinleşmeye çalışabilirsiniz. Örneğin; köpeğiniz bazı halleri sizi çok eğlendiriyor ya da sakinleştiriyor olabilir. Öfke anında köpeğinizin o hallerini düşünerek sakinleşebilirsiniz. Yada bir ağacın altında oturmak size huzur veriyorsa öfke anında bir ağacın altında oturduğunuzu hayal edebilirsiniz.

Bedeninizi hareket ettirin

Öfkeli olduğunuz zamanlarda oturmak ya da hareketsiz kalmak öfkenizi daha da artırabilir. Bunun için biraz yürümek veya egzersiz yapmak çok iyi gelecektir. Hatta yapabiliyorsanız öfke anında dans edin bu sinirlerinizin yatışmasına çok fayda sağlayacaktır. Tabi bunu yalnız bir ortamda iken yapmanız gerekecek. Biriyle tartışırken birden bire dans etmeye başlamanız çok normal karşılanmayabilir.

Bakış açınızı değerlendirin

Stres ve öfke sağlıklı bir şekilde düşünmenizi engelleyebilir. Böyle anlarda sanki kimse sizi anlamıyor ya da herkes size karşıymış gibi gelebilir. Hatta savunduğunuz şeyde haksız bile olabilirsiniz. O nedenle olayları sinirlenmeye devam edip yanlış noktalara götürmektense biraz durup düşünmeli ve bakış açınızı değerlendirmelisiniz. Olaya farklı açılardan bakmanız öfkenizin yatışmasına yardımcı olacaktır.

Öfkenizi mizahla yatıştırın

Bazen çok öfkelendiğinizde istemsizce kahkaha atmaya başlayabilirsiniz. Çünkü farkında olmasanız da bu öfke halini yatıştırmanın en etkili eylemlerinden biridir. Eğer öfke sırasında bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirseniz öfkelendiğiniz durumdaki komik tarafları bulmayı deneyebilirsiniz. Böylece bu olumsuz duygulara kapılıp gitmenizi engellemiş ve sakinleşmiş olursunuz.

Bulunduğunuz ortamı değiştirin

Öfkelendiğiniz zaman hala aynı ortama da bulunuyor olmak sinirlerinizin daha fazla gerilmesine neden olabilir. O nedenle bazen başka bir odaya gitmek ya da dışarı çıkıp yürüyüş yapmak veya tek başınıza gidip bir yerde oturmak çok iyi gelebilir. Atalarımız “tebdil-i mekanda ferahlık vardır” sözünü boşa dememişler.

Öfkenizi neyin tetiklediğini bulun

Bazen bizi gerçekten öfkelendiren şeyleri görmezden geliriz ve onlara katlanırız. Sonra bir anda bambaşka bir nedenden dolayı bu biriken öfkemiz patlar. Ve kendimizi gereksiz bir tartışmanın içinde buluruz. Böyle durumlarda canınızı asıl sıkan şeyi bulmaya çalışırsanız öfkelendiğiniz konunun aslında bu olmadığını görüp yanlış tepkiler vermemiş olursunuz.

Şükredin

Sinirliyken tüm dünyanın üzerinize geldiğini hissedebilirsiniz. Ama gerçekte öyle değildir. Bu nedenle bu öfke anlarında sürekli olumsuz şeylere odaklanmak yerine hayatınızda iyi giden şeyleri düşünmek ve şükredecek sebepler bulmak öfkenizi azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.

Yardım alın

Eğer bu ve bunun gibi yöntemleri denemenize rağmen hala öfkenizle başa çıkamıyorsanız bu konuda bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Sürekli öfkeli olmanızın altında yatan sebepleri ya da öfkenizi neden kontrol edemediğinizi terapi yöntemi ile çözebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.