Okul Dönemindeki Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Okul Dönemindeki Çocuklarda Kahvaltının Önemi
Okul Dönemindeki Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Okul çağındaki çocuklarda kahvaltı yapmamak için her zaman bir bahane mutlaka vardır. Okula yetişme konusundaki telaş, geç uyanma, sabah erken saatlerde iştahsızlık durumu gibi birçok neden yüzünden genelde çocuklar kahvaltı yapmak istemez. Fakat güne kahvaltı yaparak başlamak çok önemli ve sağlık açısından çok gereklidir. Kahvaltı yapılmaz ise gün içerisinde dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ya da zihinsel performansta azalma görülebilmektedir. Ayrıca kahvaltı yapmak öğrencilerin okul başarısının artmasında da çok önemlidir. Kahvaltı yaparak güne başlayan çocuklarda ve tıpkı biz yetişkinlerde olduğu gibi obez ve şeker hastası olma ihtimali azaltmaktadır.

Kahvaltı yapılmasının önemli olması kadar kahvaltıda ne yediğinizin de önemi çok büyüktür. Çünkü kahvaltı güne nasıl bir enerji ile başlayacağınızı belirler. Bu nedenle kahvaltıda enerji veren, vücudun güçlenmesini sağlayan ve zindelik veren yiyecekler tercih edilmelidir. Kahvaltıda yanlış besinler tüketilmesi açlık süresini kısaltır. Kahvaltıyı sadece meyve, poğaça veya bisküviyle geçiştirmek çok doğru bir tercih değildir. Poğaça içeriğinde beyaz un ve yağ bulundurduğu için kısa süreli tokluk yaratsa da daha kısa sürede acıkmasını sağlar. Ayrıca insülin salınımını arttırıp vücutta yağ depolanmasına neden olur. O nedenle çocuklarınızın kahvaltıda bu gibi poğaça ve börek tarzı şeylerle beslenmesine engel olmalısınız.

Doğru ve sağlıklı bir kahvaltı için protein, karbonhidrat ve yağ grubundan besinlerin doğru miktar ve ölçülerde olması gerekmektedir.

Kahvaltıyı Keyifli Hale Getirin

Çocukların kahvaltıyı sevmeleri için kahvaltıyı onlar için keyifli hale getirmelisiniz. Kahvaltı alışkanlığını çocuklarınıza erken yaşta kazandırabilmelisiniz. Kahvaltıya onlarla birlikte oturup onlara rol model olmalısınız. Sizin kahvaltı yaptığınız görmediği sürece onlarda bu alışkanlığı kazanmada zorlanacaktır.

Çocuklarınızın kahvaltısında olması gerekenler:

* Protein : Peynir, süt, yumurta ve yoğurt
* Karbonhidrat: Tam tahıl veya çavdar ekmeği, tahıl gevrekleri ve yulaf ezmesi
* Yağ : Ceviz, fındık ve zeytin

Bu besin grupları çocuklarınızın kahvaltısında mutlaka yer almalıdır. Bunun yanı sıra domates, salatalık ve yeşillikler ile daha sağlıklı ve zengin bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Bu içerikleri isteğinize göre arttırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta karbonhidrat, protein ve yağ oranının dengeli bir ölçüde olmasıdır.

Bu sayede çocuğunuz hem sağlıklı beslenmiş olur hem de sürekli aynı besin grubuna ait gıdaları tüketip sıkılmamış olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.