Okul Fobisinden Kurtulmanın Yolları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Okul Fobisinden Kurtulmanın Yolları
Okul Fobisinden Kurtulmanın Yolları

Okulların açılmasıyla birlikte bazı ebeveynler için yeni bir problemimiz daha oraya çıkmış bulunmakta. Bu yıl ilk kez okula başlayan çocuklar için okul sürecine alışmak oldukça zor olabilir.

Okul korkusu yada okul fobisi denilen psikolojik problem bir çok ailenin yaşadığı bir sorun ne yazık ki. Okula gitme konusunda korku ve kaygı taşımak, anne babadan ayrılmada zorluk çekme gibi etkileri olabilir.

Bu korkuların temelinde özgüven eksikliği yada akranlarıyla ilişki kurmakta zorlanma söz konusudur. Okula gitme saati geldiğinde karın ağrısı, bulantı gibi problemlere neden olabilir. Okula gitmek istemediği için öfke nöbetleri oluşup ebeveynleri ile inatlaşmalar başlar. Okul korkusunun tek bir nedeni olmadığı için bunu çok detaylı gözlemlemeliyiz.

Çocuğunuzun kaygılı bir mizacı olabilir, ebeveynlerin kendi okul endişelerini çocuğa yansıtmasından etkilenmiş olabilir, hastalık yada ameliyat nedeniyle ara vermesi okuldan soğumasına neden olmuş olabilir. Ve bunun gibi daha bir çok sebep okul fobisinin oluşmasında etkendir.

Okul fobisinden kurtulabilmeleri için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Çocuklarınıza okul ve derslerle ilgili sorumlulukları hakkında konuşurken aynı zamanda akranlarıyla ilişkilerinin ve onlarla oyun oynamanın da ne kadar önemli olduğunu vurgulayın. Kendi okul arkadaşlarınızdan yada okul anılarınızdan bahsedebilirsiniz. Arkadaşlarıyla tanışmasında yardımcı olup onu tanıştırıp birlikte oynamalarını sağlayabilirsiniz.
  • Okul başlamadan önce kayıt için gittiğinizde okulu gezip keşfetmesini ve tanımasını sağlayın. Mümkünse sınıfına götürüp öğretmeni yada okul personelleri ile tanışmasını sağlayın. Ve okul açıldıktan sonrada sürekli öğretmeni ile iletişim halinde olun.
  • Okulun ilk haftası çocuğunuzu okulda beklemeniz okula alışmalarını kolaylaştırabilir. Tabi ki bu bekleme sürecini adım adım azaltmalısınız. Çocuğunuzla vedalaşırken ne zaman tekrar görüşeceğinizi net ve somut bir şekilde belirtmenizde fayda var. Ve söz verdiğiniz saatte söz verdiğiniz yerde mutlaka bulunmalısınız.
  • Okul dönemi başladığında tek kaygılanan öğrenci değildir. Aynı ölçüde hatta daha fazla ebeveynleri de etkilemekte bu durum. Fakat bu olumsuz ve kaygılı hallerinizi çocuğunuza mümkün olduğunca hissettirmemeye çalışın. Çünkü onunla yada onun hakkında konuşurken düşündükleriniz ve hissettikleriniz onu da olumsuz etkileyecektir.
  • Okulda yapmış oldukları etkinlikleri mutlaka incelemeli ve onu destekleyip takdir etmelisiniz. Bu kendine güvenmesini sağlayacaktır.
  • Okul için alışveriş yaparken çocuğunuzun da bu alışverişe katılmasını sağlayın. Onun fikrini alarak alışveriş yapın. Evde ödev yaparken rahat çalışabileceği bir yer belirleyin.

  • Okul çantasını geceden birlikte hazırlayın. Ve önceden bu şekilde hazırlanmasının daha önemli ve faydalı olduğunu belirtin.
  • Çocuğunuza okula gitmesinin zorunlu ve gerekli bir durum olduğunu net bir şekilde anlatın. Ciddi hastalıklar ve sorunlar olmadığı sürece okula her gün gitmesi gerektiğini ve hangi günler tatil yapılacağını belirtin.
  • Çocuğunuzu kesinlikle diğer kardeşleri, kuzenleri yada arkadaşlarıyla kıyaslamaya kalkmayın. Her çocuğun öğrenme sürecinin farklı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Okulda geçirdiği vakit konusunda her gün onunla sohbet edin. Gün içerisinde yaşadıklarını sizinle paylaşması okula alışma sürecini hızlandıracaktır.
Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen yine de okul fobisini yenemiyorsa bir uzmandan destek almanızda fayda var demektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.