Öpüşürken Vücudunuzda Gerçekleşen 7 Sağlıklı Tepki

Anasayfa / Cinsellik / Öpüşürken Vücudunuzda Gerçekleşen 7 Sağlıklı Tepki
Öpüşürken Vücudunuzda Gerçekleşen 7 Sağlıklı Tepki

Öpüşmek sadece sizi ve partnerinizi mutlu eden, aranızdaki bağı kuvvetlendiren bir olay değildir. Aynı zamanda sağlığınıza da birçok faydası vardır. Bunları öğrendikten sonra partnerinizle daha çok öpüşmek isteyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Örneğin öpüşerek baş ağrınızı veya adet sancınızı geçirebilirsiniz desek. Bir tedavi yöntemi daha önce hiç bu kadar güzel olmamıştı değil mi?

Siz öpüşürken farkında olmasanız da vücudunuzda neler oluyor şimdi ona bir bakalım.


1. Kolesterol seviyenizi düşürür

Yapılan araştırmalarda daha sık öpüşen insanlarda kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Öpüşürken vücudunuzda daha fazla aşk hormonu yani oksitosin üretildiği için buda kolesterolü olumlu anlamda etkilemektedir. Bu hormonun daha fazla üretilmesi stres ve endişe oranını azalttığı için kolesterolünde düşmesini sağlar. Buna bağlı olarak da tansiyonunuzda daha düşük ve dengede olacaktır.

2. Alerjik reaksiyonu azaltır

Öpüşmek stresinizi azaltacağı için kendinizi daha mutlu ve pozitif hissetmeye başlarsınız. Buda vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirip direncinizi arttırır. Ve bu sayede alerjik reaksiyonlardan korunmuş olursunuz. Tabi partnerinizin sizin alerjik olduğunuz bir şeyi yedikten sonra sizi öpmüş olması bu durumdan korunmanızın önüne geçer. Yani partneriniz yüzünden alerjik reaksiyonda oluşabilir. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda var.


3. Cildinizi gençleştirir

Öpüşürken yüz kaslarınız ciddi derecede çalıştığı için dakikada yaklaşık 26 kalori yakmanızı sağlar. Aynı zamanda yüzünüzdeki kan akışını da artırdığı için kolajen ve elastin üretimini uyarmış olur. Bu da yüzünüzün daha genç görünmesine ve yaşlanmasını engellemeye yardımcı olur.

4. Baş ağrısı ve adet sancısını azaltır

Öpüşürken kan damarlarınız genişlediği ve kan basıncınız düştüğü için baş ağrısı ve adet sancısı gibi problemlerinizin de azalmasına yardımcı olacaktır.


5.Çürük oluşumunu engeller

Öpüşürken dişlerinizi zararlı bakterilerden korumaya ve diş çürümesini önlemeye yarayan tükürük üretimi artmış olur. Ayrıca tükürükte bulunan mineral iyonlarının diş minesindeki küçük lezyonları onarmaya yardımcı olmasını da sağlar. Tabi bu faydaları sağlayabilmesi için sizin ve partnerinizin ağız hijyeni çok önemlidir. Yani ikinizden biri ağız hijyenine önem vermiyorsa böyle bir fayda beklemeniz çok yersiz olur. Aksine öpüşürken birbirinize bakteri bulaştırıp dişlerinizin çürümesine bile sebep olabilirsiniz.

6. Kilo vermenizi sağlar

Öpüşme sırasında vücudunuzun daha fazla dopamin üretmesini sağlar. Vücudunuzda dopamin seviyesi düşükse sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyarsınız. Buda sağlıksız ve yüksek kalorili besinlerin tüketilmesine neden olabilir. Dolayısıyla kilo almış olursunuz. Yani dopamin seviyesi yüksek olduğunda iştahınızı daha kolay kontrol edip kilo verebilirsiniz. Buda demek oluyor ki canınız gereksiz yere bir şeyler yemek istediğinizde gidip partnerinizle öpüşmek daha karlı bir durum.


7. Uykulu ve yorgun hissetmenizi engeller

Dopamin seviyesinin yüksek oluşu aynı zamanda enerji seviyenizi de etkiler. Dopamin seviyeniz düşük olduğunda kendinizi yorgun hissedebilir ve daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama dopamin seviyeniz yüksek olduğunda kendinizi daha canlı hissedeceksinizdir. Ve bu sayede daha dinç olacaksınız.

Mutlu hissettiren ve aynı zamanda ücretsiz bir tedavi şekli. Denemeye değer.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.