Orkidenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Orkidenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Orkidenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Orkide, evlerde yetiştirilen ve çok sevilen bir bitki türüdür. Aslında bakımı çok zor değildir ancak ortamın orkide için uygun olması çok önemlidir.

Gerekli ölçüde ışık, sıcaklık ve nem sağlandıktan sonra çok az bakıma ihtiyaç duyar. Orkide bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta direkt güneş ışığı almamasıdır.

Orkidenin köklerinin yeşil olup olmadığına bakılarak canlı olduğu anlaşılabilir. Eğer kök kısmı artık yeşil değilse orkidenizin yaşamı sonlanmış demektir. Yerini severlerse eğer bir orkide çiçeği 2-3 ay kadar açmış halde durur. Daha sonra çiçeğini döker. Çiçeğini döktükten sonra 3. boğumun hemen üstünden budanması gerekir. Bu sayede alttan yeni çiçek çıkması için zemin hazırlanmış olur.

Orkidenin bulunduğu ortam oldukça aydınlık olmalıdır. Fakat doğrudan güneş ışığını almamalıdır. Bulunduğu ortamın çok soğuk olmaması gerekir. Zaten soğukta kaldığında yapraklarının üzerinde nokta nokta benekler oluşur. Bu şekilde be3lirtiler görürseniz bulunduğu ortamın ısısı orkideniz için uygun değil demektir. Soğuk çiçeğinizin kalitesi düşürür ve ömrünü kısaltır.

Orkidenizin toprağının üzerine ağaç kabukları koyarsanız, köklerine suyun daha fazla ulaşmasını sağlarsınız. Orkidenizi elle sulamak yerine, kovanın içerisinde orkideyi suda tutmak daha doğrudur.
Orkidenizi haftada 1 ya da 2 kez sulamanız yeterlidir. Bu iklime ve toprağın nem oranına göre değişkenlik gösterebilir.

Orkideler için şeffaf saksı kullanmanız sulama zamanının gelip gelmediğine karar vermenizde size yardımcı olacaktır. Eğer saksının içinde buğu yoksa sulama zamanı gelmiş demektir.

Orkidenizi çok fazla sulamanız onu öldürebilir. Orkidenizin toprağının iç kısmının kuruyup kurumadığını anlamak için toprağına bir kalem veya çubuk batırıp arada ıslak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Orkidelerinizi suladığınız su oda sıcaklığında dinlendirilmiş şekilde olmalıdır.

Orkideleri doğudan güneye bakan bir odada pencereye yakın bir yere koyun. Yeterince ışık alması çok önemlidir. Işık yetersiz olduğunda çiçek açmakta zorlanır. Fakat ışık fazla olursa da yaprakları yanabilir. O nedenle ışığın oranına çok dikkat etmelisiniz.

Orkidenizin bulunduğu ortam 15 derecen düşük sıcaklıkta olmaması gerekir. Orkideler için bulunduğu ortamdaki nem miktarı da çok önemlidir.  Nem oranı %40’ın altına inmemeli ve  %70’in üzerine çıkmamalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.