Oruç Tutarken Yapılan Hatalar

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Oruç Tutarken Yapılan Hatalar
Oruç Tutarken Yapılan Hatalar

Ramazanın gelmesiyle birlikte en çok merak edilen soruların başında orucu nelerin bozduğu, orucun nasıl tutulduğu, orucun sevabı gibi şeyler yer almaktadır. Dini açıdan faydalarının insan hayatında etkilerinin çok büyük olması kadar sağlık açısından da çok büyük etkileri vardır. Tabi doğru bir şekilde oruç tutuyorsanız..

Eğer Ramazan ayını kilo almadan ve sağlığınızı koruyarak geçirmek istiyorsanız bazı konulara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ramazan ayını hem ruhen hem de bedenen dinlenmiş ve arınmış bir şekilde geçirebilmek bu kurallara uymanız yeterli. Ayrıca oruç tutarken karşılaşabileceğiniz bazı rahatsızlıkları önlemiş olursunuz.

Sahura Kalkmamak

Ramazan ayında birçoğumuzun yaptığı bir hatadır bu. Tüm günü iftarda yediği tek bir öğünle geçirmeye çalışmak.

İftarda çok aşırı yiyip, sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışmak sağlık açısından çok yanlıştır.
Tek bir öğün beslenildiği için acıkmamak adına aşırı derecede midenizi besine maruz bırakmanız bu besinlerin sindirimi konusunda problem yaşamanıza sebep olacaktır.

Ayrıca bu düzensiz ve yetersiz beslenme durumu saç dökülmesi ve kas erimesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Sahura kalkmadan oruç tutulduğu için açlık oranınız daha fazla olacaktır. Buda iftarda yemek yeme kontrolü sağlayamamanıza sebep olacaktır. Bu kontrolsüz bir şekilde fazla yemek yeme durumu da bedeninize kilo olarak yansıyacaktır.

O nedenle oruç tutmak için sahura kalkmanız çok önemlidir. Böylece daha az açlık hisseder iftarda aşırı beslenmekten kaçınabilirsiniz.

Sahurdan Sonra Hemen Uyumak

Sahurda mümkün olduğunca gün boyu ihtiyacımız olacak tüm besinleri tüketmeye çalışmaktayız. Amacımız gün boyu tok kalmaktır. Ve bunun içinde yiyebildiğimiz ölçüde yemeğe çalışırız.

Ancak sonrasında yediğimiz bu fazla besinler midenizde yanmaya yol açabilir. Yada çarpıntı gibi problemlere yol açabilir.

O nedenle yemek yedikten hemen sonra uyumak için yatmak bu sorunları daha da artıracaktır.
Sahurdan sonra mümkün olduğunca bir süre uyumamak mide problemi yaşamanızı engelleyebilir.

Fakat birçoğumuzun olduğu gibi işe gitmek zorunda olduğundan dolayı uykusunu alması gerektiği için uyanık kalarak vakit kaybetmek istemez. Böyle durumlarda ise başınızı 15-20 cm yukarıda tutarak uyursanız bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Karbonhidratlı Gıdalar Tüketmek

Oruç tutarken tüketilen besinlerin içerikleri de çok önemlidir. Tüm gün aç durduğumuz için iftarda genellikle yağ ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri tercih ederiz. Doyurucu olması açısından birçoğumuzun iftar mönüsünde bu tarz besinler yer almaktadır.

Ancak Ramazanda olmanız vücudunuzun ihtiyaçlarını değiştirmiyor. Her zaman olduğu gibi vitamin, mineral ve proteine de ihtiyacınız vardır. O yüzden sadece yağ ve karbonhidrat ağırlıklı değil dengeli bir beslenme şekliniz olmalıdır.

Oruç tutmanın bir diğer amacı da sindirim sisteminin dinlenmesi olduğu için çok fazla yüklenmek orucun amacına da aykırı bir durumdur. Mümkün hafif yiyeceklerle beslenmek en doğrusudur. Aşırı ve sağlıksız beslenme kilo alımı ve halsizlik gibi problemlere yol açabilir.

Yetersiz Su Tüketimi

Su içmenin vücudumuza olan faydalarını zaten biliyoruz. Vücudun ihtiyacı olan sıvı tüketimini karşılamak için su yerine çay- kahve, şekerli meşrubatlar veya asitli içecekler tüketilmesi sağlığınıza yaradan çok zarar vermektedir.

İftarla sahur arasında mümkün olduğunca su tüketmeniz çok önemlidir. Bunu iftar ve sahur arasındaki süreye yayarak yapmanız en doğrusudur.

Bir anda aşırı derecede su içerseniz bu su zaten vücudunuza fazla gelip idrar yoluyla dışarı atılacak ve bir işe yaramayacaktır. O nedenle bunu belirli aralıklarla yapmanız vücudunuz açısından daha doğrudur.

Su tüketimine iftardan 1 saat sonra başlamanız en sağlıklısıdır. Sahurda ise su tüketimini son dakikalara ertelemeniz daha faydalıdır.

Tüm Gün Uyumak

Birçoğumuz eğer bunun için imkanı varsa zaman hızlı geçsin diye günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Fakat bu çok doğru bir eylem değildir. Çünkü uyku sırasında vücudun metabolizma sistemi kendini durdurmaktadır.

Sonrasında iftarda aniden çalışmaya başlaması kilo almanıza ve rahatsızlık yaşamanıza sebep olabilir.
Bunun yerine normalde günlük hayatta ne gibi aktiviteler yapıyorsanız ramazan boyunca da aynı şekilde devam etmelisiniz.

Yemeğe Çok Yüklenmek

Tüm gün boyunca aç olduğumuz için genelde sürekli iftarda neler yenileceğinin hayali kurulur. Buda iftar sofrasında hızımızı alamadan yemek yemenizi sağlar. Fakat sonrasında bu aniden yemek yeme durumu sağlık problemlerine yol açabilir.

Özellikle de kalp krizi veya felç gibi rahatsızlıklara karşı riskli bir yapınız var ise hızlı yemek yemek büyük bir problemdir.

O nedenle iftarda yemeğe çorba gibi hafif bir yiyecekle başlayıp bir süre midenizi dinlendirdikten sonra ana yemeğe geçmeniz en doğrusudur.

Tatlı ya da meyveyi hemen yemeğin ardından değil de zamana yayarak daha sonra tüketmelisiniz.

Hareketsiz Kalmak

Oruç tutarken normalde gün içerisinde yapmış olduğunuz aktivitelerde biraz azalma olması çok normal. Çünkü bünyeniz açlıkla savaşırken çok fazla enerji tüketmek istemeyebilir. Ancak bu durumu iftardan sonra da devam ettirmeniz çok doğru değildir.

İftardan sonra mutlaka egzersiz ya da yürüyüş yapılmalıdır. Tabi bu egzersizleri çok aşırıya kaçmadan ve kendinize yüklenmeden yapmalısınız.

Egzersiz yapmak Ramazan ayında kilo almanızı da önleyecektir.

Besinleri Yeterince Çiğnememek

Yemek yerken yeterince çiğnemek sadece ramazan ayında değil her zaman dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü besinleri yeterince çiğnemeden yutmak hazımsızlık problemine yol açmaktadır.

Ayrıca mide bu besinleri öğütmek için olması gerekenden daha fazla enerji harcamak zorunda kalıyor.
Bunun yanı sıra besinleri yeterince çiğnenmeden yuttuğunuzda tokluk hissi oluşmayacağından dolayı daha fazla yemek zorunda kalacaksınız. Buda kilo almanıza neden olacaktır.

Bu detaylara dikkat ederek oruç tutarsanız daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Huzurlu ve sağlıklı bir Ramazan geçirmeniz dileğiyle..

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.