Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları
Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları

Oruç dini anlamı sebebi ile kişiye manevi bir arınma sağlamaktadır. Bu manevi arınmanın yanı sıra sağlık açısından da vücudunuzu dinlendiren bir sürece girmenize imkan sağlar.

Ancak oruç tutabilmek için sağlığınızın buna elverişli olması gerekmektedir. Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlığı, böbrek sorunu veya kanser türü sağlık sorunlarınız var ise oruç tutmanız doğru olmaz bunun yanı sıra düzenli ilaç kullanmanızı gerektirecek bir rahatsızlığa sahipseniz de oruç tutabilmek için doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca hamile ve emziren kadınlar ile gelişme çağındaki çocuklarda dini açıdan ve tıbben oruç tutmaktan muaf tutulmaktadır.

Bu tarz sağlık engeliniz yok ise oruç tutmanız sağlık açısından oldukça faydalı bir ibadettir.

Yağ yakımı sağlar

Oruç tuttuğunuzda vücut ihtiyacı olan enerjiyi gün içerisinde dışarıdan sağlayamadığı için önce glikoz depolarını harcar daha sonrada yağları yakmaya başlar. Buda bir nevi toksinlerden arınmak için uygulanan bir detoks etkisi sağlar. Eğer sahur ve iftarda sağlıklı beslenmeye dikkat ederseniz oruç tuttuğunuz süre içerisinde kolaylıkla kilo bile verebilirsiniz.

Diyabet riskini azaltır

Sağlıksız ve aşırı beslenme diyabet problemine sebep olan en büyük etkenlerden biridir. Oysaki ramazan ayından tutulan oruç sayesinde kan şekeri seviyenizde bir dengelenme yaşanır. Tabi bu sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak oruç tuttuğunuz takdirde fayda sağlayan bir durumdur.

Kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur

Sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak oruç tuttuğunuzda kötü kolesterolün düşmesini sağlarsınız. Buda kalp rahatsızlıklarının önlenmesi konusunda fayda sağlar. Oruç sayesinde yağ ve şeker metabolizmasında bulunan ve kalp hastalıklarına karşı sizi koruyan Adiponektin hormonunun seviyesinde artış gözlenir.

Kan basıncı dengelenir

Şeker ve kolesterolün yanı sıra oruç tutmak kan basıncının da düşürülmesinde oldukça etkilidir. Kan basıncının dengede tutulması sayesinde hipertansiyon problemi oluşma riski de azalmış olur.

Sindirimi düzenler

Aralıksız bir şekilde 11 ay boyunca çalışmakta olan mide, bağırsak ve karaciğerimiz oruç sayesinde 1 ay boyunca bir nebzede olsa dinlenme imkanı sağlamış olur. Bu sayede organlarımız normal sindirimin dışında kendini onarmak içinde imkan bulmuş olur. Zararlı bakteriler organlarımızdan daha kolay temizlenir. Ve bu sayede sindirim sistemiz daha sağlıklı bir şekilde çalışır hale gelir. Ayrıca mide küçülmeye başlar ve aşırı yemek yemenizi engeller.

Kanserli hücreleri azaltır

Oruç sayesinde bağışıklık sisteminizde güçlenme ve yenilenme sağlanır. Buda kanserli hücrelerin yok olmasını sağlar ya da oluşmasını engellemiş olur. Oruç tutmak akyuvar hücrelerinin üretimine büyük katkı sağladığından dolayı bağışıklık sistemi güçlenir. Buda kansere yakalanma riskinin azalmasına yardımcı olur.

Zihni güçlendirir

Oruç sayesinde beyin fonksiyonlarınız güçlenir. Nörotrofik denilen beyin hormonu seviyelerinde artış gözlendiğinden dolayı depresyon ya da beyin problemlerinin oluşma riski azalmış olur. Bunun yanı sıra Alzheimer ve Parkinson gibi beyin ile alakalı rahatsızlıkların oluşma riski de azalmış olur. Ayrıca oruç tutan kişilerde zihin fonksiyonları güçlendiği için daha kolay öğrenme kabiliyeti elde etmiş olur.

Cildi güzelleştirir

Oruç tutulan süre içerisinde vücut toksinlerden daha kolay arındığından dolayı bu durum cildinize de yansır. Sigara, kahve ve alkol tüketimi azaldığı için de vücut zehirli maddelerden arınmaya başlar. Cildiniz oruç sayesinde daha ışıltılı ve güzel görünmeye başlar.

Ömrünüz uzar

Yukarıda saydığımız tüm olumlu sağlık gelişmeleri sayesinde otomatikman oruç tutmak yaşam kalitenizin artmasına ve ömrünüzün uzamasına yardımcı olmuş olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.