Osouji Ritüeli ile Temizlik

Anasayfa / Psikoloji / Osouji Ritüeli ile Temizlik
Osouji Ritüeli ile Temizlik

Osouji bir Japon kültürüdür ve anlamı yeni yıl temizliğidir. Her yıl 28 Aralık’tan önce uygulanır ve duygusal yüklerinizden bile kurtulmayı sağlar.

Özellikle pandemi sürecinde evden çalışmaların artışı, öğrencilerin evde uzaktan eğitim görüyor olmaları kadınların iş yükünü iyice arttırdı. Hem iş hayatına hem ev düzenine hem çocukların eğitimine hakim olmak zorunda olmak stres ve öfke sorunlarını artırmış bulunmakta. Bu dönemin sorumluluğunu ve stresinizi azaltmak için önce size yük olan ağırlıklardan kurtulmakla işe başlamalısınız. Bir Japon kültürü olan Osouji yöntemi ile bu mümkün.

Evde çalışıp aynı zamanda da mutlu olabilmeniz artık mümkün. Nasıl mı?

Evde çalışma sürecinde evin dağınıklığı ve kirliliği daha çok gözünüze batar. Online toplantılar, bekleyen çamaşır ve bulaşıklar, derse odaklanmakta zorlanan çocuklar varken mutlu ve huzurlu olmak imkansızmış gibi gelebilir. Fakat osouji ritüeli ila evinizi sadeleştirip yaratacağınız yeni fiziksel boşluklar sizi zihinsel açıdan da rahatlatmış olacak. Bu size zihninizde de yer açmaya ve yeni başlangıçlara hazır olduğunuzu fark etmenize olanak sağlayacaktır.

Japonlar bu ritüeli her ne kadar yeni yıla girmeden önce yapıyor olsalar da bizler istediğimiz bizim için uygun olan bir zamanda da uygulayabiliriz. Önemli olan doğru sonuca ulaşmış olmak nasılsa.

Ev temizliği aslında bir nevi duygusal yüklerden de arınma şeklidir. Moralimizin bozuk olduğu dönemlerde kendimizi temizliğe vermemiz hep bundan kaynaklanıyor. Yada bahar temizliği, yeni yıl temizliği, bayram temizliği gibi bizim kültürümüzde de aslında bu tarz ritüeller mevcut. Amacımız temiz ve yeni bir başlangıç yaparak evimizle birlikte ruhumuzu da rahatlatmaktır. Uzun süredir dolabın bir köşesinde kaldığı için unuttuğunuz bir giysiyi temizlik esnasında yeniden görmek sizi yeni bir giysi almış olmaktan daha fazla mutlu eder. Yada kaybetmiş olduğunuz bir şeyi temizlik sırasında bulmak. Kullanmadığınız eşyaları ihtiyaç sahipleri ile paylaşma niyeti ile temizlik sırasında ayırmak bile bizi mutlu eden küçük ayrıntılardır. Çünkü bir şeylerden arınmak ve evi daha düzenli hale getirmek zihninizi de düzenleyip arındıran çok faydalı bir motivasyon aracıdır.

Osouji ritüeli ile temizlik nasıl yapılır?

Temizliğe ilk olarak evin tavanından başlamalısınız. Ve en son evin zeminini temizlemelisiniz.

Temizliğe odanın giriş kısmından başlamalısınız. Ve odanın içinde saat yönünde temizliğe devam etmelisiniz. Bu durumda temizlik başlamış olduğunu noktada son bulmuş olur. Bunları yaparken mümkün olduğunca zihninizi boş tutmaya çalışmalısınız.

Evin her bölümünde uzun süredir kullanılmayan eşyalarını ayırıp başkaları için paylaşmak için bir kenarda toplayın.

Atılması gerekenleri ayırıp temizlik bittiğinde kesinlikle atmış olun.

Ailedeki herkes bu temizliğe dahil edilmelidir. Evin tüm sorunluluğu sadece bir kişinin üzerine yüklenmemeli. Ayrıca atılması ve başkasına verilmesi gereken eşyalara karar verirken aile bireylerine bir şans daha verin mutlaka. Birinize gereksiz gelen bir eşya diğer aile bireyi için çok önemli ve sevdiği bir şey olabilir.

Koltuk, mobilya yada küvette bulunan lekelerin hepsini temizleyin. Çünkü eski lekeler size negatif geçmişi hatırlatmaya devam edecektir. Bu durumdan kurtulun.

Temizlik esnasında aklınıza gelen düşünce ve duygulardan en kısa sürede kurtulmak için dikkati nefesinize verin.

Aklınıza gelmiş olan düşünceyi fark ederek kendinizi yargılayıcı durumlardan uzaklaşın

Örneğin; aklınıza gelen şey “akşam için ne yemek yapsam?”  ise  “akşam için ne yemek yapsam diye düşündüğümün farkındayım ama bu sonrasının konusu” deyip dikkatinizi sadece temizliğe ve o an yapmış olduğunuz işe odaklayın. Bu yöntemi aslında sadece bu temizlik ritüeli sırasında değil hayatınızın her anında uygulayabilirsiniz. Bir işle ilgilenirken başka bir şey düşünerek dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Yada güzel ve mutlu bir ortamda kafanızdan geçen düşünceler yüzünden anı kaçırmanıza ve mutluluğunuzun engellenmesine izin vermeyin.

Bu temizlik ritüeline ailenin tüm bireylerini ortak etmeniz herkesin üzerine düşen konularda sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Aynı zamanda iş bölümü yapmanın önemini kavrar. Takım olmanın gücünü kavrar. Ve en önemlisi bu sayede aile bağlarınız daha da güçlenmiş olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.