Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Cinsellik / Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?
Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi kadınlarda yumurtlama döneminde olup olmadığını tespit eden bir testtir. Ovulasyon testi için regl sürecinin başlangıcını ve aralıklarını çok iyi biliyor olmanız gerekmektedir. Sağlıklı ve normal olarak belirlenen aralık 28 gündür.

Ovulasyon testi için 11. gün en uygun süredir. Ovulasyon testi ile vücuttaki LH hormonuna sahip olup olmadığı tespit edilir ve yumurtlama süreci hakkında bilgi sahibi olunmuş olur.

LH hormonu denilen hormon vücutta yumurtanın gelişim sürecinde çok etkilidir. LH hormonu vücutta salgılanmaya başladıktan 24 saat sonra yumurtlama süreci de başlamış olur.

Ovulasyon Nedir?

Ovulasyon, kadınlarda yumurtalarının döllenmeye hazır hale geldiği en uygun süreçtir. Gebe kalmak isteyenlerin bu süreci çok iyi takıp etmesi gerekmektedir. Gebelik meydana gelebilmesi için ovulasyon sürecini takip edip, bu süreçlerde cinsel birliktelik yaşanmalıdır. Bu gebelik oluşumunu kolaylaştıracaktır. Çünkü bu dönemlerde gebelik şansı daha yüksektir.

Ovulasyon Döneminin Belirtileri:

Memelerde hassasiyet ve hafif ağrılar meydana gelebilir.

Karnın alt bölgesinde sancılar oluşur.

Cinsel istek konusunda artış olur.

Vajina akıntısında artış olur.

Fakat bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yani ovulasyon döneminde illaki bu belirtiler olmak zorunda değil. Hatta regl döneminde düzensizlik yaşayanlarda bu belirtiler daha nadir görülür.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testinin yapılışı gebelik testine benzer. Birkaç damla idrar ile bu test yapılır. Eczanelerde satılan ve evde yapılabilen gebelik testleri gibi paketin içerisindeki damlalık kullanılarak yapılır. Damlatma işlemi 5 dakika kadar sürebilir. Çubuk üzerinde gebelik testinde olduğu gibi tek veya çift çizgi çıkar.

Çift çizgi çıkmışsa ne anlama gelir?

Çubuk üzerindeki bu çift çizginin anlamı kadının ovulasyon yani yumurtlama döneminde olduğu anlamına gelmektedir. Gebe kalmak isteyenler için korunmadan cinsel birliktelik yaşayabilecekleri anlamına gelir.

Tek çizgi çıkmışsa ne anlama gelir?

Çubuk üzerinde tek çizgi olması kadının henüz yumurtlama sürecinin başlamadığını gösterir. Ve buda gebelik için şansının düşük olduğu bir döneme işarettir.

Çubuk üzerindeki çizginin kontrolü 5 dakika içerisinde yapılmalıdır. Çünkü daha sonra tek çizgi çiftede dönüşebilir ve buda sizi yanıltabilir.

Bir diğer ovulasyon testi şekli ise dijital ovulasyon testidir. Yine aynı şekilde idrar damlası ile yapılır fakat sonuçlar çizgi olarak değil de ekranda logolar ya da simgeler şeklinde belli olur. Örneğin LH hormonu artışta olduğu zaman ekranda güler yüz simgesi belirecektir. Çeşitli simgelerin ne anlama geldiği kullanma kılavuzu ile belirtilmiştir.

Ovulasyon testini yumurtlama dönemi boyunca 5 gün süre ile yapmanız daha doğru sonuca ulaşmanızı sağlar. Bu sayede yumurtlamanın en yoğun olduğu dönemi çok net bir şekilde tespit edebilirisiniz.

Alkol, sigara ya da ilaç kullanıyor olmanız bu testin sonucunu etkileyen şeyler değildir. Ancak aşırı sıvı tüketmeniz bu sonuca etki edebilir. Bu yüzden bu testi yapacağınız zaman 1 saat öncesinden sıvı alımını durdurmanız sonucu daha net hale getirecektir.

Bazı ovulasyon testleri ise idrar ile değil de tükürük ile yapılabilmektedir. Ancak bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Zaten doğruluk oranı biraz daha düşüktür.

Ovulasyon Testini Nerden Bulabiliriz?

Ovulasyon testlerini her eczanede bulabilmek mümkündür. Farklı marka ve çeşitleri vardır. Bunun için uygun ürünü eczacınıza danışabilirsiniz. Paketin içerisindeki kullanım kılavuzu sayesinde evde çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.