Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çocuğun beslenme ve uyku gibi temel gereksinimleri kadar oyun oynamaya da gelişimi açısından çok ihtiyacı vardır. O nedenle çocuklarınıza doğru oyuncakları seçmeniz onların gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Oyuncaklar çocukların anlama, uygulama, analiz ve sentez yapabilme, değerlendirme ve yaratıcılık gibi birçok becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Bunun yanı sıra oynanan oyunların çocukların duyu-motor, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerinde de çok etkilidir.

Çocuklarınıza oyuncak alırken yaşına uygun olmasının yanı sıra çocuğunuzdaki gelişim süreci de göz önünde bulundurulmalıdır. He çocuğun gelişim aşaması aynı değildir. Bir başkasının çocuğu harfleri öğrenmeye başlayıp eğitici kitaplarla vakit geçirmeye başlarken sizin çocuğunuz henüz daha bunları kavrayabilecek durumda olmayabilir. O nedenle önemli olan sizin çocuğunuzun hangi tür oyuncaklara ihtiyacı olduğunu gözlemleyip karar vermenizdir.

Oyuncaklar konusunda dikkat etmeniz gerekenler:

Çocuğunuzun ilgi alanlarını gözlemleyerek yaratıcılık ve hayal gücünü destekleyici türde oyuncaklar almalısınız.

Kırılmış veya bozulmuş oyuncakları kesinlikle atmalısınız. Çünkü bunlar çocuğunuza oyun esnasında zarar verebilir.

Mıknatıslı oyuncaklar 6 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

Çok yüksek sesli oyuncaklar çocuklarda işitme kaybına sebep olabilir. Bu nedenle ya bu tarz oyuncaklar satın almamalı ya da pilleri çıkartarak kullanmanız gerekir. Hoparlörün üzerini bantlamanızda sesi azaltabilir. Ancak bant küçük çocuklar için sağlıklı olmayabilir.

Sivri uçlu ve keskin kenarlı oyuncakları çocuklarınızdan uzak tutmalısınız.

Küçük çocuklar oyuncakları ağzına sokmaktan hoşlandıkları için toksik madde içermeyen oyuncakları tercih etmelisiniz.

Üzerinde CE işareti bulunmayan oyuncakları satın almamaya dikkat etmelisiniz.

Yaş gruplarına göre oyun ihtiyacı

1–4 aylık dönem

Bebekler ilk aylarında çevresindeki insan ve objelere bakmakla yetinirler sadece. Ancak el kol hareketleri gelişmeye başladıkça bir şeyleri yakalamaya çalışırlar. Bu dönemde beşiğine asılan ve sallanan türden oyuncakları tercih etmelisiniz. Bebeğiniz henüz oyun oynamaktan çok keşfetme dönemindedir. İlgisini çeken oyuncak ya da objeleri yakalayıp tutmaya uğraşırlar. Hatta bu süreçte kendi vücudu bile oyuncak gibidir onlar için. Ayaklarını ve el parmaklarını incelemek en sevdikleri şeydir.

4–8 aylık dönem

4–8 aylık dönemlerde bebekler neden sonuç ilişkilerini ayırt etmeye başlarlar. Yaptıkları hareketlerin ne gibi sonuçlar yarattığı görmek isterler. Örneğin tesadüfen dokunduğu bir objenin ya da oyuncağın sallanması ve ses çıkarması durumunu fark ettiğinde daha sonra bu hareketi tekrarlamak isteyecektir. Hareket eden ya da ses çıkaran basit oyuncaklar bu dönemde tercih edilebilir.

8–12 aylık dönem

Bedensel gelişimi bu dönemlerde artar ve birçok şeyi daha iyi algılamaya başlarlar. Sebep sonuç ilişkisini daha net ayırt eder hale gelmiştir. Ve bir şeyi yapmak istediğinizde sizin bunu engellemeniz onu çözüm bulmaya yöneltir. Örneğin bir oyuncağını sakladığınızda hemen onu aramaya başlar. Ayrıca bu dönemde artık ayakta durma, yürüme ve tırmanma gibi hareketlere başlamış durumdadırlar. Bu nedenle oyun ihtiyaçları artık daha hareketli hale gelmiştir.

12-18 aylık dönem

Bu dönemde çocukların en sevdiği şey elindeki herhangi bir şeyi fırlatıp atmaktır. O nedenle yere attığında kırılmayacak ve ona zarar vermeyecek türden oyuncaklar tercih edilmelidir. Yada bir şeyleri çekiştirip düşürmek de bu dönemde çok hoşlarına gidecektir. Bu dönemde evdeki eşyaların dizaynı konusunda biraz daha dikkatli davranmanızda fayda vardır.

18–24 aylık dönem

1 yaşından sonra çocuğunuz artık dış dünya ile daha yoğun bir ilişki kurmaya başlar. Ve bu durum 2 yaşında daha da artar. Bu döneme kadar annesi ile yoğun ilişki içerisinde olan çocuk bu süreçte artık diğer kişilerle de iletişim kurmaya başlayacaktır. Buda yaşıtları ile ya da kendinden büyükler ile oyun kurabilmesine olanak sağlayacaktır.

Artık bebek, araba gibi oyuncaklarla daha rahat oynayabilir. Lego gibi parçalara ayrılan ve birleştirilebilen oyuncaklar bu dönem için çok uygundur.

24–36 aylık dönem

Bu dönemde çocuklar daha çok hayal gücüne dayalı oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Kendi kendine bir şeyler oluşturabileceği türden oyuncaklar tercih edilmelidir. Ancak bu oyuncakların zararsız olduğundan emin olmalısınız.

3-6 yaş arası

Çocuğunuz artık kendi başına oyun oynayabilme, bir şeyler üretebilme ve tasarlayabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca hayal kurma yetenekleri de bu dönemde oldukça gelişmiştir. Onlar için bir sanat köşesi, evcilik köşesi, blok köşesi gibi anlalar oluşturabilirsiniz. Oyun oynamak için ona bir alan belirlediğinizde kendine ait özel bir alana sahip olma duygusu ona güven verecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.