Özgüveninizi Artırmanın Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Özgüveninizi Artırmanın Yolları
Özgüveninizi Artırmanın Yolları

Özgüvenli bir insan olabilmek için kendinizi çok iyi tanımalı hem iyi yönlerinizin hem de kötü yönlerinizin farkında olup kendinizi bu şekilde sevmelisiniz.

Sahip olduğunuz özgüveni yükseltmenin ipuçları:

Her zaman bakımlı olun

Özgüven sahibi olabilmeniz için kişisel bakımınıza her zaman çok özen göstermelisiniz. Duşunuzu düzenli olarak almalı ve mutlaka temiz giysiler giymelisiniz. Evde yalnız bile olsanız kişisel bakımızı ihmal etmemelisiniz. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksinizdir.

Giyiminize önem verin

Giyiminize önem vermek çok pahalı ya da marka ürünler giymek demek değildir. Ama satın aldığınız ve giydiğiniz giysilerin size yakışması ve vücut tipinize uygun olması çok önemlidir. Dış görünüşünüz ne kadar iyi olursa kendiniziz o kadar iyi hissedersiniz ve özgüven duygunuz yükselir.

Olumlu düşünün

Olumsuz düşünce ve yaklaşımlar ne yazık ki olumlu olan konulara da etki etmektedir. Karamsar ve negatif düşünce ve davranışlar özgüveninizin düşmesine sebep olur. Özgüveninizin yükselmesi için pozitif olmaya çalışmalısınız.

Kendinizi iyi tanıyın

Hiç kimse mükemmel olmadığı gibi hiç kimse her yönüyle kötü bir insan olamaz. Bundan dolayı sahip olduğunuz artıları ve eksileri çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Kendinizi çok iyi bir şekilde tanırsanız özgüven konusunda daha sağlam bir duruş sergileyebilirsiniz.

Kibar davranın

Kendinizle barışık olursanız bu durum çevrenize karşı olan davranışlarınıza da yansır. Mümkün olduğunca etrafınızdaki insanlara karşı kibar davranın. Bu her daim mümkün olmayabilir ancak siz yine de nezaketinizi korumaya çalışın.

Elinizden geleni yapmaya çalışın

Başarmak istediğiniz konularda elinizden geleni son ana kadar yapın. Böylece başarısız olsanız bile elinizden geleni yapmış olduğunuzu bilir içiniz rahat olur. Keşke yapsaydım belki başarırdın demek yerine iyi ki yaptım ama başaramadım demek özgüveninizin zedelenmemesini sağlayacaktır.

Prensip sahibi olun

Yaşamınızda mutlaka prensiplerinizin olduğu konular olmalı ve onlara uygun yaşamalısınız. Prensipleri olan ve tutarlı davranışlar sergileyen biri olmak sizi özgüvenli biri haline getirecektir.

Gerektiğinde tavrınızı koyun

İnsanlara karşı kibar olun demiş olabiliriz ancak yeri geldiğinde hayır demesini bilmeli ve size uygun olmayan konularda tavrınızı koymayı da bilmelisiniz. Her şeye göz yummak ya da olur demek özgüveninize zarar verebilir.

Kendinizi geliştirin

Özgüveninizin yüksek olabilmesi için birçok konuda kendinizi geliştirmelisiniz. Gündemi takip etmek, farklı dallardaki kitapları okumak ya da filmleri izlemek genel kültürünüzü geliştirmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Küçük hedefler belirleyin

Kendinize sürekli küçük hedefler belirleyin. Bu küçük hedefleri başardığınız görmek kendi içinizde özgüven duygunuzun artmasını sağlayacaktır. Böylece başardığınızı gördükçe daha büyük hedeflere daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Çözüm odaklı olun

Herkes gibi sizin de hayatınızda bir takım sorunlar meydana gelebilir. Ancak karşılaşılan bu sorunlara karşı bakış açınız her zaman nasıl çözebilirim nasıl bu konuyla başa çıkabilirim şeklinde olmalıdır.

Kötü alışkanlıklarınızı değiştirin

Kendinizde sevmediğiniz alışkanlıklarınız mutlaka vardır. Bu alışkanlıkların kalıcı olmaya devam etmemesi için değiştirme yönüne gitmelisiniz. Zaman içerisinde istikrarlı davranırsanız değiştirebildiğiniz görüp kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.

Her zaman gülümseyin

Olumlu düşünmek ve kibar davranmak zaten otomatikman sizi güler yüzlü bir insan haline getirecektir. Gün içerisinde ne kadar çok güler yüzlü olursanız o denli kendinizle barışık ve pozitif olursunuz. Buda özgüveninizin yükselmesini sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.