Pandemi Döneminde İlişkilere Bakış Açımız Değişti mi?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Pandemi Döneminde İlişkilere Bakış Açımız Değişti mi?
Pandemi Döneminde İlişkilere Bakış Açımız Değişti mi?

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 ve pandemi sorunu birçoğumuzun hayata bakış açısını değiştirdi ve yaşamdan beklentilerimiz çok başkalaştı. Bu durum ilişkilerimize de yansımakta. Hayatımızı paylaşmak istediğimiz kişi ile iyi ve kötü günde birlikte olma sözünü sadece lafta değil gerçekten hissederek yaşamak istiyoruz. Pandemi sürecinde karantina ortamını çok zor bir şekilde yaşamışken ve yaşamaya devam ediyorken ileride hayatımızı kuracağımız kişinin doğru kişi olmasının ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunmaktayız.

Pandemi bize hayatın her dakikasının aslında ne kadar kıymetli olduğunu göstermiş oldu. Evde yalnız geçirilen zamanlarda hayatımızı güzelleştiren şeyin sevdiğimiz insanlarla yaşamın güzelleştirmek olduğunu göstermiş oldu. Ama var olan ilişkilerin sağlıklı şekilde devam edebilmesi ya da yeni bir ilişkiye başlamak konusunda sıkıntılara da yol açmış oldu. Sosyal ortamların sadece sanal olarak yürütülüyor olması ilişkileri de sınavdan geçiren zorlu bir süreç haline getirdi. Yine de tüm bunlara rağmen yeni bir ilişkiye başlamakta, ilişkinizi ciddi bir şekilde yürütebilmek mümkün.

Peki, yeni bir ilişkiye adım atarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir ilişkinin temeli tabi ki karşılıklı güvendir. Her iki tarafından ilişkide birbirine değer verdiğini göstermesi çok önemli. Ama ilişkinin başında ona nasıl güveneceğinizden emin olamayabilirsiniz. Buda onu henüz tanımadığınız için çok normal.

Birbirinize karşı saygılı olmanızda sağlam bir ilişkinin en önemli özelliklerinden biri. Birlikte bir hayat paylaşmak istiyor olabilirsiniz ama her ikinizin de kendine ait bir hayatı ve tercihleri olduğunu da unutmamalısınız. Karşılıklı olarak birbirinizi anlamanız ve kişisel yaşamına saygı duymanız ilişkinizi daha emin bir şekilde devam ettirmenize olanak sağlar.

Evlenmeyi düşündüğünüz kişi aynı zamanda sizin en yakın arkadaşınız olabilmeyi başarabilmiş olmalı. Birlikte sohbet etmekten, eğlenmekten, çeşitli aktivitelere katılmayı zevk alarak kabul etmekten, üzüntü ve sevinçlerinizi paylaşabileceğiniz biri olmalı. Aksi takdirde bu kişi ile bir ömür geçirmek çok zor olabilir sizin için.

İlişkinizin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesinin yollarından biride karşınızdaki kişi ile iletişimizindir. Onunla konuşurken takındığınız tavır, kurduğunuz cümleler bile farkında olmasanız da ilişkiyi yönlendiren şeylerdir.

Birbirinizden çok farklı zevklere ya da hobilere sahip olabilirsiniz ama ilişkiyi sürdürmek istiyorsanız orta yolu bulma ya da ortak noktalarda buluşabilmeyi öğrenmeniz gerekmekte. Her ikinizin de seveceği yeni keşiflerde bulunabilirsiniz. Buda birlikte geçirdiğiniz zamanı daha verimli ve zevkli hale getirir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.