Papağanların Tırnaklarını Kesmeli miyiz?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Papağanların Tırnaklarını Kesmeli miyiz?
Papağanların Tırnaklarını Kesmeli miyiz?

Papağanınızın tırnaklarının çok fazla uzadığını mı düşünüyorsunuz? Büyük ihtimalle papağanınızın tırnakları size batmadığı sürece bu düşünce aklınıza bile gelmiyordur. Ancak papağanlar için tırnakları en önemli organlarından biridir.

Vahşi doğada papağanlar bu tırnak mevzusunu doğal yöntemlerle halledebilmektedirler. Dallar, budaklar ve ağaçlar sayesinde kendiliğinden törpülenir ve incelir.

Fakat ev ortamındaki evcil papağanlarda aynı durum söz konusu olmaz. Papağanınızın tırnakları aşırı derecede uzadığı zaman sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tırnak ya kırılarak papağanınıza acı verir ya da kıvrılarak uzamaya devam eder. Bu şekilde uzamaya devam etmesinde yine papağanınızın sağlığı için tehlikelidir. Tırnak kırılarak gereğinden kısa olursa papağanınızın tutunma yetisine zarar verir.

Aynı şekilde kıvrılmış tırnaklar da papağanınızın tutunma, yürüme ve dengede durma yetilerine zarar verir. Uzun tırnaklar aynı zamanda herhangi bir oyuncağa ya da kafesin tellerine takılma konusunda bir risk oluşturur. Buda papağanınızın acı ve ağrı çekmesine neden olur. Hatta kendini takıldığı objeden kurtarmak için çırpınırken hayatından olabilir.

Böyle sorunlarla karşılaşmamak için papağanınızın tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz ya da kestirmeniz gerekmektedir.

Tırnaklarının Kesilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Bunu anlamanın en pratik yolu papağanınızın tırnaklarının ufak uçları sizin cildinize dokunduğu zaman canınızı normal zamandan daha fazla yakıyorsa papağanınız için manikür-pedikür vaktinin geldiğinin işaretidir.

Papağanın Tırnakları Nasıl Kesilir?

Malzemeler:

• Gönüllü bir yardımcı
• Havlu
• Kuş tırnak makası
• Kuşunuzun tutunabileceği bir tünek
• Kan durdurucu pudra


Kesim aşaması:

Papağanınızı bir havluya sarın ve sabit kalmasını sağlayın. Kanatlarını açamayacağı ve çırpınamayacağı bir şekilde tutun. Bunu yaparken göğüs kafesine baskı yapmamaya dikkat edin.

Daha sonra papağanınızın kafasını alt çene kemiğinden tutun. Bu şekilde kafasını oynatıp kendine zarar vermesini engellersiniz.

Papağanınızın ayaklarından birini elinize alıp tırnağın başladığı noktayı tespit edin. Açık renkli tırnakları olan bir papağanınız varsa tırnak etinin başladığı yer ayaklarına kan akışının sağlandığı yerdir. Bunu bilmeli ve o alana dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bunu yaparsanız papağanınızın tırnağı kanamaya başlar ve canı acır. Eğer koyu renkli tırnakları varsa bu tip bir durum ile karşılaşma olasılığınız daha düşüktür.

Sonrasında tırnaklarını ne kadar keseceğinize karar verin. Bazı veterinerler tırnak eti hattının başladığı noktadan kesmeyi önerirken, bazıları veterinerler ise daha dengeli tutunabilmeleri için birkaç milim esneme payı bırakılmasını öneriyorlar.

Kesme işlemini yaparken her bir parmağı tek tek kaldırıp kesmeniz işinizi kolaylaştırır. Kesme esnasında papağanınızın tepkisini ölçmeniz ve ona göre davranmanız gerekmektedir. Bazıları hiç sesini çıkarmadan sakince kesmenize izin verirken bazıları havludan çıkmak için çabalayıp ve tırnaklarını kesmenize müsaade etmemektedir

Kesme işlemi bittikten sonra papağanınızı bir süre serbest bırakın ve kendi başına sakinleşmesine izin verin.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.