Papatya Çayının Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Papatya Çayının Faydaları
Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı özellikle uykusuzluk konusunda doğal bir çözüm kaynağıdır. Sinirlerinizi ve kaslarınız gevşeteceği için rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlar. Böylece uykuya geçiş süreniz daha rahat ve hızlı olur.

Antioksidan açısından zengin olan papatya çayı aynı zamanda anti-inflamatuar özelliğe de sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşır.

Stresli olmanız birçok sağlık sorununun oluşmasına yol açan etkenlerden biridir. Papatya çayı, stres seviyenizi kontrol altında tutarak sağlık problemlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.
Papatya çayı rahim kaslarını gevşemesini sağladığından dolayı özellikle regl döneminizde meydana gelen kasılmaları önleyebilir. Eğer sancılı bir regl dönemi yaşıyorsanız papatya çayı içmeniz çok faydalı olacaktır.

Papatya çayının iltihap önleyici özelliği sayesinde göz altlarında oluşan koyulukları ya da gözlerinizdeki şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Şişkinlik ve gaz sancısı gibi mide problemlerinin tedavisinde de papatya çayı oldukça faydalıdır. Mide bulantısı ve ishal gibi sorunların çözümünde de etkili bir çözüm kaynağıdır.

Yağ yakımı ve kolesterolü düşürme konusunda da faydalı olan papatya çayı diyet yaptığınız dönemlerde yardımcı bir içecek türüdür.

Boğaz ağrısı, sinüslerin tıkanması gibi soğuk algınlığı semptomlarını geçirmeye de yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında bol bol tüketilerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yara, yanık, çürük ya da böcek ısırıkları gibi cilt problemlerinin giderilmesi konusunda da fayda sağlamaktadır.

Anti kanserojen özelliği sayesinde kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemektedir.

Papatya Çayının Zararları

Papatya çayı birçok kişide yan etki oluşturmayan güvenilir bir içecektir. Ancak yine de nadirde olsa bazı yan etkiler oluşturabilir.

Aşırı tüketildiğinde mide yanması, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

Alerjisi olan kişilerde ciltte kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir.

Çok fazla içildiğinde tansiyonunuzun düşmesine sebep olabilir.

Uyku saati dışında tüketildiğinde uykunuzu getirmesi sorunlara yol açabilir.

Eğer ilaç kullanıyorsanız papatya çayı içtiğinizde ilaçlarla etkileşime girip etkisini azaltma ya da artırma gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız papatya çayı içmeniz sorun yaratabilir. Doktor kontrolünde tüketmenizde fayda vardır.

Ameliyat olacak olan kişilerin ameliyat gününden birkaç gün öncesinde papatya çayını içmeyi bırakması gerekmektedir.

Hamile ve emziren annelerin doktor kontrolünde tüketmelerinde fayda vardır.

Karaciğer ya da böbrek hastalığı olan kişilerde yine doktor kontrolünde tüketmelidirler.

Diş çekimi ya da diş tedavisi yaptıracak olan kişilerin en az 2 hafta önceden papatya çayı içmeyi bırakması gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.