Parfümünüzün Kalıcı Olmasını Sağlamanın Sırları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Parfümünüzün Kalıcı Olmasını Sağlamanın Sırları
Parfümünüzün Kalıcı Olmasını Sağlamanın Sırları

Parfüm seçiminizi doğru yapmış olmak çok önemlidir ancak o doğru olan parfümün kalıcı bir etki sağlayabilmesi için vücudun doğru bölümlerine ve doğru şekilde sıkılması da oldukça önemlidir.

Doğru parfüm kullanımı bir ortama girildiğinde ilgi çekmenin en etkili şeklidir. Doğru parfüm kullanımı ise bize tüm gün boyunca eşlik etmesi ve vücudumuzun doğal kokusunu tamamlaması anlamına gelmektedir. Bu durum kadın ve erkek tüm parfüm kullananlar için geçerlidir.

Parfüm kullanırken aynı zamanda içinde bulunduğunuz mevsim, gidilecek yer ve birlikte olacağınız kişilerde kesinlikle dikkate alınmalı ve ona uygun bir tercih yapılmalıdır.

Parfüm kalıcılığını arttırmanın yolları nelerdir?

İçeriğinde %10–%20 arasında aromatik bileşikler içeren parfümlerin kokusu genellikle çok daha fazla dayanır.

Parfümleri sakladığınız ortamın serin ve karanlık bir yer olması ve sıcaklığın sabit olması çok önemlidir.
Bir kokunun kalıcı ve doğal olması için vücudunuzun doğal kokusu ile uyum sağlamasının ve cildinizin pH seviyesi ile dengeli olmasının büyük etkisi vardır. Bundan dolayı da bir başkasında çok beğendiğiniz bir parfümün kokusu sizde aynı şekilde bir etki sağlamayabilir.

Vücudunuzda yaşanan hormonal değişiklikler parfümünüzün kokusunda değişikliklere neden olabilir. Örneğin menopoz ve hamilelik gibi hormonal değişikliklerin en yoğun görüldüğü dönemlerde her zaman kullanmış olduğunuz parfümün artık daha farklı bir kokmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Parfümü sıkarken çok yakın mesafeden sıkmanız parfümün sıvı halde aynı noktada birikmesine sebep olur. Bunu önlemek için cildinizden 20 cm uzak bir mesafeden sıkmanız daha doğrudur.

Parfümü banyo sonrası temiz cildinize sıkmanız daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çünkü duş sonrası cilt gözenekleriniz açılmış olacak ve parfümü daha iyi bir şekilde emecektir.

Duş jeli ya da duş sonrası kullandığınız nemlendirici krem ya da yağlarınızın kokusu parfümünüzün kokusundan daha baskın olmamalıdır. Parfümünüzün ön plana çıkabilmesi için bu gibi ürünleri mümkün olduğunca kokusuz ya da daha az kokulu olarak seçmelisiniz.

Parfüm hafif yağlı olan ciltlerde daha kalıcı olur. Eğer cildiniz kuru ise parfüm öncesi kokusuz vazelin ve vücut losyonu kullanabilirsiniz.

Parfümünüzü kesinlikle banyoda saklamayın. Çünkü nem, ısı ve ışık gibi faktörler parfümün içeriğindeki bileşenlerin parçalanmasına ve kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Bundan dolayı parfümlerinizi karanlık yerlerde, dolap ya da çekmece içlerinde saklamanız daha doğrudur.

Parfüm sıktıktan sonra parfüm sıkılan bölümlere dokunmak kokusunun daha hızlı kaybolmasına neden olacaktır. Parfümünüzün uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız parfüm sıktığınız bölgelere dokunmamalısınız.

Kan akışının daha güçlü olduğu ve vücut sıcaklığının daha yüksek olduğu bölgelere parfüm sıkmak kokusunun daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Bu nedenle de bilek içi, kulak arkası, dirsek içi, boyun altı, dizlerin arkası ve göbek bölgesi bu konuda en etkili bölgelerdir.

Saçınızı taramadan önce bir miktar parfüm sıkmak da parfümünüzün etkili bir koku sağlamasına yardımcı olacaktır.

Parfüm satın alırken ilk sıktığınızda koku en üst notadadır ve çok çabuk uçup yok olabilir. Yani ilk kokladığınız an almak yerine gün içerisinde kalıcılığını test edip bir sonraki gün satın almaya gitmeniz daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.