Penis Sağlığı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa / Cinsellik / Penis Sağlığı Konusunda Bilinmesi Gerekenler
Penis Sağlığı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Penis sağlığınızı koruyor olmanız sizi sadece hastalıklardan korumaz aynı zamanda da sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmanıza olanak sağlar.

Penis sağlığı genelde ancak bir rahatsızlık yaşandığı zaman dikkate alınan bir konudur. Ancak bu çok büyük bir hatadır. Gerekli hijyenin sağlanması, yaşam biçiminiz ve genel sağlık durumunuz siz farkında olmasanız da penis sağlığınızı etkilemektedir. Rahatsızlık duymadan idrarınızı yapabilmeniz, erekte olabilmeniz ve doğurganlık için penisinizin sağlıklı olması çok önemlidir.

Penis sağlığını etkileyen faktörler:

Hormon seviyeleriniz:

Testosteron yani erkeklik hormonu seviyelerinde meydana gelen bazı değişimler yüzünden sertleşme bozukluğu ortaya çıkabilir

Yaşınız:

Testosteron hormonu seviyeleri yaş ilerledikçe düşmeye başlar. Bu düşüş nedeni ile de cinsel işlev bozuklukları meydana gelmeye başlar.

Sağlık problemleri:

Nörolojik hastalıklar, diyabet, yüksek tansiyon ya da psikolojik rahatsızlıklar kişide erektil disfonksiyon durumuna yol açabilir.

Cinsel yaşam:

Seks yaparken prezervatif kullanılmaması cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Bunun dışında çok sert bir şekilde sevişmek erekte haldeki penisinizin çok fazla gerilmesine yol açabilir. Buda penis sağlığınızı olumsuz etkiler.

İlaç kullanmak:

Çeşitliği rahatsızlıklardan kaynaklı kullanılmak zorunda kalınan bazı ilaçlar penis fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. İlaç kullanımı sona erdiğinde penis fonksiyonlarınızda normale dönecektir.

Hijyen alışkanlıklarınız:

Penisiniz sağlıklı olabilmesi için doğru bir şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Çünkü iyi temizlenmediğinde çeşitli enfeksiyonlar meydana gelebilir. Özelliklede sünnetsiz ya da kötü bir şekilde sünnet edilmiş penislerde bu sorun daha sık yaşanır.

Penisinizin sağlıklı olması için dikkat etmeniz gerekenler:

Yeterli miktarda su içmek:

Hem genel sağlığınız hem de penis sağlığınız için günde en az 2 litre su içmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek:

Sağlıklı bir şekilde beslenmek sizi diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruyacaktır. Çünkü bu gibi hastalıklar hem doğurganlığı azaltır hem de sertleşme problemine yol açabilir. O nedenle sağlıklı beslenerek hem penis sağlığınızı hem de genel sağlığınızı korumuş olursunuz.

Egzersiz yapmak:

Sertleşme sorunlarını önlemek için haftada en az 1-2 kez egzersiz yapmalısınız.

Pelvik taban egzersizleri yapmak:

Pelvik taban egzersizleri deyince akla kadın cinsel sağlığı gelmektedir. Ancak bu egzersizler sadece kadınlar için değil erkekler içinde çok büyük fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak Pelvik taban egzersizleri yapan erkeklerde sertleşme probleminde daha az rastlanmaktadır.

İdrarınızı yaparken 5 saniye kaslarınızı sıkıp bırakın. Bu hareketi idrarınızı yapma esnasında 10 defa tekrarlayın. Pelvik taban egzersizini haftada birkaç gün yapabilirsiniz.

Stresten uzak durun:

Stresli bir yaşam birçok hastalıklarına zemin hazırladığı gibi cinsel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Sürekli stres altında olan erkeklerde sertleşme problemi daha fazla görülmektedir. Bu olumsuz durumdan kurtulmak için nefes egzersizleri ya da meditasyon yapabilirsiniz.

Sigarayı bırakın:

Sigara içmek ya da sigara içilen ortamlarda çok fazla zaman geçirmek hem doğurganlığı azaltmakta hem de sertleşme probleminde yol açmaktadır.

Hijyene önem verin:

Duş sırasında ya da idrarınızı yaptıktan sonra penisiniz iyice temizlenmesine çok dikkat etmelisiniz. Penisin yanı sıra testislerin olduğu bölgeyi ve anüsü de sürekli temiz tutmalısınız.

Penisinizin sağlıksız olduğunu gösteren işaretler:

• Normal dışı bir akıntı mevcutsa
• Kaşıntı oluyorsa
• Penisin yüzeyinde su dolu kabarcıklar varsa
• Penisin yüzeyinde siğile benzer oluşumlar mevcutsa
• İdrar renginiz kırmızı, mavi ya da yeşil renkte ise
• Penisinizden kötü bir koku geliyorsa
• Sertleşme esnasında ağrı oluşuyorsa

Bu gibi belirtiler mevcut ise mutlaka bir üroloğa danışmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.