Peter Pan Ölmeli

Anasayfa / Kitap / Peter Pan Ölmeli
Peter Pan Ölmeli

Kitap ismi : Peter Pan Ölmeli

Yazarı : John Verdon

Sayfa sayısı: 528

İlk basım yılı : 2014

Peter Pan Ölmeli – Okuyucu yorumu:

“John Verdon’un bir kitabını daha bitirmiş bulunmaktayım. Aslında çok uzun bir süre önce başlamış olduğum bir kitaptı ama çeşitli nedenlerle sürekli okuma konusunu ertelemek durumunda kalmıştım. Ve sonunda, büyük bir azimle bitirebildim. Bu yavaşlık, kitabın akıcı olmamasından kaynaklı değildi asla. Bu kısmın altını çizelim de yanlış anlaşılma olmasın.

Akıcılık demişken; John Verdon’un daha önce okuduğum bazı kitaplarında o problemi yaşamadım dersem yalan olur. Bazen konu o kadar detaylarda boğuluyor ve sıkıcı halde oluyordu ki, sırf bir kitabı yarıda bırakma huyum olmadığından dolayı devam ettiğim bölümler olurdu. Fakat bu kitabında öyle olmadı. Hatta gayet büyük bir merakla ve severek okudum.

Ama bu kitaptaki tek sıkıntı da; onca ayrıntıya ve duyguya detaylı bir şekilde yer verilmişken, kitabın sonunu ve en can alıcı noktası olması gereken kısmını sanki “bir çırpıda söyleyeyim bitsin artık” şeklinde yazmış gibi geldi. Olayları çözmek için o kadar çaba sarf ederken ve kafa patlatırken daha bir özenli olmuşken, başarıya ulaştığında neden bu kadar kısıtlı bir alana sıkıştırmış onu çözemedim.

Katili ve katili kimin tuttuğunu aradık durduk tüm kitap boyunca. Onca sayfada bunu çözmek için uğraştık, merak ettik, sinir olduk tamam güzel, iyi, hoş da… bulunca niye öyle kafamızda yeni soru işaretleri ve açık kapılarla kalakaldık. Katil, niye böyle enteresan bir katil olmuştu mesela? Ne yaşamıştı da bu hale gelmişti? Böyle olmayı o mu istemişti yoksa hayat mı onu bu hale getirmişti? Kiralık katili tutan kişi neden bunu yapmıştı? O niye bu noktaya gelmişti? Katilin ve katili kiralayan kişinin ortaya çıkmasıyla, kitabın başından beri şüpheli olan kişi ne hissetmiş, ne düşünmüştü zavallıcık? Bu son cümleyle şüphelinin masum olduğunu da birazcık söylemiş bulundum ama okumaya başladığınızda çok da işinize yaramayacaktır bu bilgi nasılsa. Kimse onun suçlu olduğunu düşünmüyordu zaten. Sizde düşünüp günahını almamış olursunuz benim sayemde. 

Bu kitapta aynı zamanda ilk kez katil, polisler, ölüler, dedektifler ve kaçıp kovalamaca gibi klasik bir hikaye işlenmesinin yanı sıra Dave Gurney’in özel hayatına, eşi ve oğluna dair de daha detaylı bilgilere yer verilmişti. Önceki hikayelerinden sebep eşi Madeleine konusunda benim ayrı bir sempatim zaten vardı. O’nun olaylara bakış açısı ve yaklaşımı hep çok hoşuma gitmiştir. Ne yaşanırsa yaşansın, O hayatın akışı konusunda kendine bir yol çizebilmekte çok başarılı.  Bu kitapta Dave ve Madeleine arasında geçmişe dair yaşanan bazı konulara da yer verilmiş. Onca zaman ve kitap sonra bunu öğrenmiş olmak hoşuma gitti diyebilirim.

Kısacası güzel bir kitaptı, okumanızı tavsiye ederim.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.