Piercing Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Güzellik / Piercing Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Piercing Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Piercing aslında sadece bir takı ya da aksesuar değil bir yaşam tarzının göstergesidir. Yaşam felsefeleri doğrultusunda kendini ifade etmenin bir yöntemidir. Dudak, burun, kulak, dil ya da göbek deliği çevresi gibi vücudun çeşitli bölgelerine piercing takarak bu yaşam felsefesini ifade etmeye çalışırlar.

“Pierce” kelimesi İngilizce’de “deriyi delmek” manasına gelir. Piercing de deriyi delip o bölgeye bir takı takmak anlamındadır. Piercing genellikle vücudun hassas bölgelerine uygulandığı için delme işlemi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Piercing yaptıracağınız yerin kaliteli ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Hijyen bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında gelir.

Piercing modası çok eski çağlara dayanmaktadır. 4000 yıl önce bile insanların vücut takıları kullandığı bilinmektedir. Ama daha çok 60’lı ve 70’li yıllarda hippiler arasında popülerliğini kazanmış ve günümüze dek devam etmiştir.

Piercing Yaptırılan Bölgeler

Kulak Piercingi

Piercingin kullanıldığı vücut bölümleri arasında en popüler olan kısımdır. Normalde zaten küpe takmak için kulağa 1 adet delik açılması sıradan bir durum olarak kabul edildiği için piercing için kulak daha fazla tercih edilmektedir. Yani 1 adet yerine birkaç tane delik olması çok fazla aykırı bir durum sayılmaz toplum tarafından. Çünkü vücudun diğer bölgelerine yaptırılan piercingler bazı kesimler tarafından hoş karşılanmamakta ve bir yaşam tarzını yansıttığı için herkes tarafından onay görmemektedir. Bu bakış açısı çok doğru olmasa da toplumumuzda hala bu görüşte olan kişiler ve görüşler mevcut ne yazık ki. Bundan dolayı kulağa yaptırılan piercing daha az göze batmakta ve normal karşılanmaktadır.

Ayrıca kulak delindiği zaman daha çabuk iyileştiği için kişiyi çok fazla zorlamaz. Tabi ki yinede özellikle kıkırdak bölgesine açılan delikler konusunda iyileşme sürecinde çok özenli davranılması gerekmektedir. Herhangi bir iltihaplanma söz konusu olduğunda mutlaka doktora gitmelisiniz.

Dudak Piercingi

Dudak piercingide oldukça tercih edilen bir bölgedir. Özelliklede alt dudak ve çene ortasında kalan bölge daha çok tercih edilmektedir. Dudak piercinginin bakımı çok daha fazla özen ister. Dudak bölgesinde kan akışı daha fazla olduğu için delik açıldığında kolayca iyileşmektedir. Ancak enfeksiyon riski oldukça yüksek bir bölümdür. Diş ve diş etine sürekli temas etmesi tahrişe ve enfeksiyona yol açabilir. Daha yumuşak yapıda takılar kullanmanız bu riski azaltacaktır.

 

Diş Eti ve Dil Piercingi

Diş eti ve dil piercingleri de piercing severlerin sıkça tercih ettiği bölgelerdendir. Ancak ağız içinde bakteriler çok fazla olduğundan dolayı bakımı konusunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca takıyı yanlışlıkla ısırma ya da yutma gibi risklerde söz konusu olabileceği için çok dikkat edilmesi gerekir.
Ağız içinde sürekli piercing ile oynamak da enfeksiyon oluşumuna yol açar. Bunun yanı sıra ağız içindeki piercing nedeniyle tükürük üretiminiz artacaktır. Buda kişiye rahatsızlık verebilir.

Takı etrafında yemek artıklarının birikip zararlı bakterilerin oluşmasını engellemek için ağzı için hijyenine çok fazla özen göstermelisiniz.

Burun ve Yüz Piercingi

Kulak bölgesinden sonra en popüler olan piercing bölgesi de burundur. Ancak yüz bölgesinde görünen piercingler iş ya da okul gibi bazı ortamlarda geçerli olan kurallardan dolayı yasaklanabilir. Bu nedenle yaşam koşullarınıza uygun değilse bu bölgeler çok fazla tercih edilmemelidir.

Burun bölgesine açılan deliğin iyileşmesi bazen 2-3 ay sürmektedir. Bu süreçte piercingi çıkartmak deliğin kapanmasına sebep olabilir. Yeniden takıldığında iyileşme süreci başa sarabilir. O yüzden tam olarak iyileşmeden kafanıza göre çıkartmamanızda fayda vardır. Zaten piercing yaptırdığınız uzaman size bu konuda gerekli bilgiyi ve iyileşme sürecini belirtecektir.

Vücut Piercingi

Göbek deliği, göğüs ucu, göğüs, sırt, ense ya da cinsel organ gibi vücudun çeşitli bölgelerine yapılan piercingler ortalama 6-10 hafta içinde iyileşirler. Özellikle iyileşme sürecinde iken o bölgenin hijyenine çok dikkat etmeli ve piercing ile çok fazla oynamamalısınız. Aksi takdirde enfeksiyon kapması kaçınılmazdır.

Piercing Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Piercing için vücudunuzun herhangi bir bölgesine delik açıldıktan sonra özellikle ilk 24 saat o bölgeye kesinlikle dokunmayın. Dokunmanız gerekiyorsa bile ellerinizi kesinle çok iyi yıkamalısınız.

Piercing uzmanınızın önerdiği tuzlu solüsyon ile 2 günde bir dikkatli bir şekilde yıkayın.

Piercing yaptırdıktan sonra ilk birkaç hafta duş alırken o bölgeyi asla ovmayın ya da keselemeyin.

Herhangi bir enfeksiyon belirtisi oluştuğunda mutlaka doktora gidin.

İyileşme sürecinde sızlama, şişme ya da küçük kanamalar olması normaldir. Aşırı bir kanama ya da ağrı olmadığı sürece doktora gitmenize gerek yoktur.

İyileşmeye başladığında renk değişimi ve kaşıntı olması da normaldir. Hatta delik açılan yerden bir miktar sıvı gelebilir.

Temizleme yaparken asla alkol içeren ürünler, bebek yağı, vücut losyonu ya da sert sabunlar kullanmamalısınız. Bu deliğin enfeksiyon kapmasına ya da iyileşmeye çalışan hücrelerin zarar görmesine sebep olabilir.

İyileşme süreci bitmeden küvette yıkanmak ya da havuza girmek gibi durumlardan kaçınmalısınız.

Delik iyileşene kadar darbe alma ihtimalinizin olacağı sporlardan uzak durmalısınız.

Eğer cinsel bölgenize piercing yaptırmışsanız iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Aynı şekilde dil ya da ağız içine piercing yaptırmışsanız iyileşene kadar öpüşmekten kaçınmanızda fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.