Pijamalarınızı Her gün Değiştirmeniz Gerektiğini Biliyor muydunuz?

Anasayfa / Sağlık / Pijamalarınızı Her gün Değiştirmeniz Gerektiğini Biliyor muydunuz?
Pijamalarınızı Her gün Değiştirmeniz Gerektiğini Biliyor muydunuz?

Birçoğumuz çoraplarımızı ve iç çamaşırlarımızı değiştirme konusunda hassas davransak da aynı hassasiyeti pijamalarımız konusunda göstermiyoruz. Oysaki pijamalarda tıpkı iç çamaşırları gibi her gün değiştirilmesi gereken giysiler arasındadır. Çünkü aynı pijama ile birçok gece uyumak hiç sağlıklı değildir. Siz görmeseniz de pijamanızın üzerinde birçok zararlı bakteri birikmektedir.

İşte pijamanızı daha sık değiştirmenizi gerektiren nedenler:

Stafilokok bakterisi

Stafilokok bakterisi birçok insanda az miktarda da olsa bulunmaktadır. Stafilokok bakterisi bize belirgin bir rahatsızlık vermediği için varlığının farkında olmayız. Ancak her gün aynı pijama ile uyuduğunuzda bu bakteriler pijamanıza da yerleşip çoğalmaya başlayacaktır. Ve cildinizdeki herhangi bir kesik, yara, kıl dönmesi gibi alanlardan vücudumuza girip bağışıklık sistemimizin zarar görmesini sağlayacaktır.
Pijamanızı her gün değiştirirseniz bu bakterilerin birikip çoğalmasını önlemiş olursunuz. Böylece enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

Sivilce ve Kist oluşumu

Her gün aynı pijama ile uyuduğunuzda cildinizdeki bakteri, yağ ve ölü cilt hücreleri pijamanızın kumaşında birikmeye başlarlar. Buda gece boyunca cilt gözeneklerinize yerleşmeleri konusunda kolaylık sağlayacaktır. Ve bunun sonucunda sivilce, akne ve kistler oluşmaya başlayacaktır.

Toz ve ev mitleri

Toz ve ev mitleri gözle göremediğimiz mikroskobik yaratıklardır. Ve ne yazık ki bu mitlerinden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Mitler ölü hücreleri yemekten çok hoşlanırlar. Bu nedenle de pijama ve yatak çarşafları en sevdiği yerlerdir. Pijamalarınızı sık sık değiştirmediğinizde bu mitler uyku sırasında solunum problemi yaşamanıza bile sebep olabilir.

Kötü Kokarsınız

Sık sık banyo yapıyor ve iç çamaşırınızı değiştiriyor olabilirsiniz. Ancak pijamanızı düzenli olarak değiştirmediğinizde vücudunuzun kötü kokmasına sebep olabilirsiniz. Çünkü gece boyunca vücudunuzda ter ve nem oluşmaktadır. Ve buda pijamalarınızda kötü kokuya neden olur.

Tazelik hissi sağlar

Her gün temiz pijama ile uyumak sizde ferahlık ve tazelik hissine neden olacaktır. Buda kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Temiz bir pijama ile daha rahat uyuyabilir ve temiz bir pijama ile uyandığınızda güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

Uykusuzluk sorunu

Pijamanız temiz olduğunda kendinizi uyku için daha hazır hissedebilirsiniz. Çünkü kirli bir pijama ile yatağa girmek siz farkında olmasanız da uykuya geçişinizi zorlaştıracaktır.

Alerji oluşumu

Pijamanızın kirli olması cildinizde alerji probleminde yol açabilir. Toza karşı alerji oluşmasına ve solunum konusunda problemler yaşamanıza neden olabilir.

Vücut direncini düşürür

Kirli pijama ile yatmanız solunum yollarınızdaki problemler ve sivilce oluşumu gibi nedenler aracılığı ile vücudunuzun tüm savunma sistemini zayıflatmaya yol açabilmektedir. Buda kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur.

Eğer sık hastalanan biri iseniz bunun sebeplerinin başında pijamalarınızı sık değiştirmiyor oluşunuz gelebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.