Pilates Türleri ve Vücuda Etkileri

Anasayfa / Sağlık / Pilates Türleri ve Vücuda Etkileri
Pilates Türleri ve Vücuda Etkileri

Pilates hakkında az çok herkesin bir bilgisi vardır. Ama pilatesin de kendi içinde çeşitleri olduğunu ve bu çeşitlere göre etkileri de değişmektedir. Bugün ki yazımız sayesinde pilatesin türlerini keşfedip sizin ihtiyacınız olanın hangisi olduğunu bulabilirsiniz.

Matwork

Matwork genellikle evde uygulanan bir pilates yöntemidir. Sadece pilates matı üzerinde uygulanır. Ve en yaygın olan pilates türüdür. Bir eğitmenle ya da grupla da yapılabilir. Yada evde kendi başınıza pilates eğitim videolarını izleyerek bile yapabilirsiniz. Matwork pilatesin amacı herhangi bir araca gerek duymadan kaslarınızı çalıştırıp direnç kazandırmaktır.

Yardımcı aletler ile yapılan pilates

Pilates topu, pilates çemberi ve pilates bandı gibi yardımcı aletlerle yapılan pilates türüdür. Özellikle pilates topu sayesinde bel ve sırt bölgesindeki kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bel ve sırt ağrılarınızı azaltarak kas kütlelerinizi de artırır. Kemik erimesi ve fıtık gibi hastalıkların tedavisinde tavsiye edilen bir tedavi şeklidir. Pilates topu ile yapılan pilates egzersizleri rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi ve doğum sonrası eski formunuza kavuşmanızı sağlama konusunda yardımcı olur.

Aletli pilates

Aletli pilates Reformer pilates olarak da bilinir. Daha çok spor salonlarında yapılabilecek bir pilates türüdür. Rehabilitasyon ve fizik tedavi konusunda çok faydalıdır. Aletler itme ve çekme hareketleri üzerine yoğunlaşır.

Aletli pilatesin faydaları:

• Doğru nefes almanızı sağlar

Reformer pilates sayesinde doğru nefes almanızı sağlayan diyafram nefesine vücudunuzu alıştırır. Pilates egzersizleri yapılırken tam nefes tekniği uygulanır. Böylece vücudunuzdaki karbondioksit atılır ve beyninize bol miktarda oksijen iletilmiş olur. Doğru nefes alıp veriyor olmak sağlıklı yaşamın ilk adımıdır.

• Vücut şeklinizi düzeltir

Aletli pilates sayesinde vücudunuz form kazanır. Aynı zamanda duruş bozukluklarını da düzeltir. Dik bir omurga yapınız olur ve vücudunuz daha sıkı ve ince olur.

• Denge ve esneklik sağlar

Aletli pilatesin vücudun kas dengesini düzenler. Aletli pilates ile yapılan denge hareketleri iskelet yapısını ve kas şeklini daha sağlıklı hale getirir. Vücudunuzun ve kaslarınızın daha esnek olması herhangi bir yaralanma anında sizi daha dirençli hale getirecektir.

• Tedavilere yardımcı olur

Fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda pilates oldukça etkilidir. Profesyonel sporcular pilates antrenmanları sayesinde olası sakatlanmaların önüne geçebilmekteler. Bel ve sırt rahatsızlıkları, fıtık, kemik erimesi gibi hastalıkların tedavisinde pilates doktorlar tarafından tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.