Potasyum Eksikliğinin Zararları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Potasyum Eksikliğinin Zararları
Potasyum Eksikliğinin Zararları

Potasyum vücut için çok gerekli bir mineraldir fakat vücut bunu kendi kendine üretemez. Bu nedenle gün içerisinde potasyum içerikli besinler tüketerek bu ihtiyacı karşılamanız gerekmektedir. Özellikle böbreklerin çalışmasında büyük rolü olduğu için eksikliğinde sindirim sorunları yaşanabilir.

Potasyum aynı zamanda kemik ve kas sistemi açısından da çok gereklidir. Vücudun günde en az 100 mg potasyuma ihtiyacı vardır. Potasyum hücre yenilenmesi konusunda da çok faydalıdır. Vücuttaki karbonhidrat ve oksijen dengesini sağlamaya da yardımcı olur. Potasyum sodyum minerali ile bir araya gelerek vücudun elektrik seviyesini de ayarlamaya yardımcı olur. Böylece elektrik akımını ileten sinir hücreleri ayak tabanı ve beyin arasında elektrik akışını sağlayabilir. Bu sayede hem duyu organlarımız hem de iskelet sistemimiz düzenli olarak çalışır.

Potasyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Sinir hücrelerinin dağılımında büyük rolü olan potasyum eksikliği durumunda vücutta bir enerji kaybı yaşanır. Ve sürekli bir yorgunluk hissi oluşur.

Potasyum eksikliğinde kas sistemi düzgün çalışamadığı için kas ağrıları oluşur.
Potasyum eksikliğinde sindirim sisteminin çalışması da olumsuz olarak etkilenir. Eğer sık sık kabız oluyorsanız bu vücudunuzda potasyumun eksik olduğunu gösterir.

Kan hücreleri yeterli miktarda oksijen ve elektrik alamazlarsa değerlerinde yükseliş ve düşüş görülür. Buda yüksek veya düşük tansiyona sebep olur. Ayrıca potasyum eksikliği kansızlığa da yol açmaktadır.

Potasyum eksikliğinde sinir hücreleri yeterince uyarılmazlar ve bu durumdan organları olumsuz etkilenir. Özellikle mide çok hassas olduğu için daha çabuk etkilenir. Besinleri yeterince öğütemez ve rahatsızlığa yol açar.

Potasyumun eksik oluşu kas ağrılarının oluşması, kalp atışlarının düzensizleşmesi, solunum yetmezliği gibi problemlere yol açarak felç ve kalp krizi gibi ciddi problemlere sebep olabilir.

Potasyum hangi besinlerde bulunur?

Kuru erik

Kuru erik potasyuma açısından oldukça zengindir. Günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 40’ını karşılayabilir. Kuru erik ayrıca A vitamini açısından da oldukça zengin bir besindir. Böylece potasyum oranı da dengelenmiş olur. Göz sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Ispanak

Demir açısından oldukça zengin olan ıspanak günlük ihtiyacınız olan potasyumun yüzde 10’unu karşılamaya yardımcı olmaktadır. Ispanak tüketerek potasyum eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk ve kansızlığı önleyebilirsiniz.

Somon

Somon omega 3 yağ asidi ve potasyum açsından oldukça zengindir. Gün içerisinde yarım fileto somon tüketerek ihtiyacınız olan potasyumun yüzde 30’unu karşılayabilirsiniz. Somon ayrıca kalp, beyin ve böbrek sağlığı içinde çok faydalıdır.

Kuru fasulye

Kuru fasulye potasyum açısından çok zengin bir besindir. Günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 100’ünü karşılamaktadır. Ayrıca içeriğindeki lif sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle hamileler ve gelişim çapındaki çocukların bol bol tüketmelerinde fayda vardır.

Havuç suyu

Havuç ve havuç suyu günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 40’ını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca içeriğindeki beta, karoten, zeaksantin ve lutien sayesinde antioksidan etkisi oluşturup vücudu arındırmaya katkı sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.